Sobota, 25.06.2022
18 października 2010 r.Kup bieżące wydanie PDF - już od 5,54 złZamów PRENUMERATĘ - 28,57 zł za miesiąc
Pracodawca ma prawo kontrolować i oceniać pracę swoich podwładnych, jednak jego działania nie mogą naruszać godności i prywatności pracownika. Jeśli tak się dzieje, naraża się on na roszczenia ze strony poszkodowanego, a nawet proces sądowy.
2010.10.18
WESZŁY W ŻYCIE / WCHODZĄ W ŻYCIE / PLANOWANE ZMIANY
...»2010.10.18
Przedsiębiorca, który dysponuje zaakceptowaną przez dłużnika fakturą lub pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu, może złożyć wniosek o rozpoznanie jego sprawy w postępowaniu nakazowym. Wyrok zapadnie wtedy szybciej, sąd będzie bowiem rozstrzygał sprawę na posiedzeniu niejawnym. Za rozpoznanie sprawy przedsiębiorca będzie musiał uiścić tylko 1/4 opłaty.
...»2010.10.18
Czytelnik wraz z jednym wspólnikiem prowadzi działalność w formie spółki jawnej. Wspólnik jest nieuleczalnie chory. Czy jego śmierć spowoduje rozwiązanie spółki?
...»2010.10.18
Wraz ze zbyciem przedsiębiorstwa jego długi nie przechodzą automatycznie na nabywcę, nawet jeśli zgadzają się na to obie strony (zbywca i nabywca). Do przejęcia długów przez nabywcę potrzebna jest pisemna zgoda każdego z wierzycieli i to do każdego z długów z osobna.
...»2010.10.18
Gminy pomogą sfinansować mieszkańcom, przedsiębiorcom i wspólnotom mieszkaniowym budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, wymianę pieca na ekologiczny czy usunięcie eternitu z dachu.
...»2010.10.18
Wynajęcie małego placu od gminy na ustawienie reklamy własnej firmy skutkuje wygaśnięciem mandatu radnego – wynika z wyroku NSA z 1 lipca 2010 r. Radny nie może prowadzić jakiejkolwiek działalności z wykorzystaniem mienia gminy.
...»2010.10.18
Wniosek o wypłatę odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości pod drogę jest bezzasadny, jeżeli złożony został po ustawowym terminie – takiej wykładni dokonał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 16 września 2010 r.
...»2010.10.18
Nie tylko gminy i ich związki, ale też powiaty (i ich związki) mogą się ubiegać o preferencyjne kredyty na przygotowanie dokumentacji projektowej. Pieniądze są przeznaczone na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do ubiegania się o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych.
...»2010.10.18
Opiniujący będą mieli 30 dni na zgłoszenie swoich uwag do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli tego nie zrobią, plan będzie pozytywnie zaopiniowany. Rada gminy nie będzie musiała zapewnić „zgodności” planu ze studium, wystarczy, że nie naruszy on jego ustaleń. Zmiany te wprowadziła nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która wchodzi w życie 21 października 2010 r.
...»2010.10.18
Najpóźniej do 22 października 2010 r. komitety wyborcze mogą zgłaszać kandydatów na radnych. Składając dokumenty do komisji wyborczej, oprócz podstawowych danych, kandydaci muszą złożyć oświadczenie lub informację lustracyjną o współpracy ze służbami PRL. Obowiązek ten dotyczy wszystkich kandydatów na radnych gminnych, powiatowych i wojewódzkich, a także kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
...»2010.10.18
Podleganie dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu przez osoby prowadzące działalność pozarolniczą jest ściśle związane z terminowością opłacania składek na to ubezpieczenie. Jeżeli płatnik opóźni się z płatnością, wówczas od pierwszego dnia miesiąca, za który nastąpiło opóźnienie, przestaje podlegać ubezpieczeniu chorobowemu. Skutkuje to utratą prawa do świadczeń. Płatnik może jednak uzyskać zgodę ZUS na przywrócenie terminu składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.
...»2010.10.18
Umowa zlecenia stanowi tytuł do obowiązkowego objęcia ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi. Od tej ogólnej zasady występują jednak liczne wyjątki, związane najczęściej z sytuacjami, w których zlecenie nie jest jedynym tytułem do ubezpieczeń. Mamy wówczas do czynienia z tzw. zbiegiem tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych. W takich przypadkach obowiązek odprowadzania składek przez płatnika zależy od poziomu przychodu uzyskiwanego z tytułu umowy o pracę.
...»2010.10.18
Podczas ostatniej powodzi moja firma utraciła część dokumentacji. Czy mogę otrzymać z ZUS kserokopie złożonych wcześniej dokumentów? Jeśli tak, to czy będę musiał za to zapłacić?
...»2010.10.18
Organizacja, przygotowanie i przeprowadzenie wyborów należy do zadań zleconych gminom i na ten cel otrzymują one dotację z budżetu państwa. Gminy mają obowiązek rozliczyć się z jej wykorzystania.
...»2010.10.18
Udział w wyborach samorządowych nakłada na komitety wyborcze obowiązki sprawozdawcze. Do sprawozdań konieczne będzie załączenie faktur i rachunków. Dokumenty te nie mogą być wystawiane na kandydata, tylko na promujący go komitet wyborczy. Pełnomocnik finansowy komitetu musi w terminie trzech miesięcy od dnia wyborów przedłożyć komisarzowi wyborczemu sprawozdanie o przychodach i wydatkach dokonanych w kampanii.
...»2010.10.18
Od 1 maja 2011 r. adwokaci, lekarze i księgowi muszą zakupić kasy fiskalne i zainstalować w swoich biurach, gabinetach i firmach. Do 31 grudnia 2010 r. przedstawiciele tych zawodów byli zwolnieni z tego obowiązku.
...»2010.10.18
Czy gmina może pobierać podatek od nieruchomości od kabli miedzianych i światłowodowych układanych na terenie gminy przez firmy telekomunikacyjne? Jest to przecież infrastruktura, na której zarabia operator.
...»2010.10.18
Czy w przypadku uregulowania przez spółkę zobowiązania z tytułu pożyczki posiadanymi akcjami innej spółki wystąpi konieczność zapłaty podatku pcc od nabytych akcji? Czy kwota odsetek rozliczona w ten sposób będzie stanowiła dochód do opodatkowania dla pożyczkodawcy, a koszt uzyskania przychodu dla przenoszącego własność akcji z tytułu spłaty pożyczki?
...»2010.10.18
W celu finansowania bieżącej działalności przedsiębiorcy często korzystają z zewnętrznych źródeł pozyskiwania funduszy, np. pożyczek. Zawarcie umowy pożyczki może się jednak wiązać z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (pcc). Ustawa o pcc wskazuje pewne zwolnienia od podatku. Są one uzależnione m.in. od statusu podmiotu udzielającego pożyczki, miejsca zawarcia umowy oraz lokalizacji środków finansowych będących przedmiotem umowy pożyczki.
...»2010.10.18
Samochody w firmie bardzo często finansowane są leasingiem operacyjnym. Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może wykupić samochód z leasingu do majątku prywatnego lub na firmę. Sposób wykupu leasingowanego pojazdu ma duże znaczenie dla rozliczeń podatkowych przedsiębiorcy.
...»2010.10.18
Kredyt podatkowy jest sposobem rozliczenia podatkowego przedsiębiorców, którzy w określonym roku nie muszą płacić podatku dochodowego ani zaliczek na ten podatek. W kolejnych latach rozkładają zaległy podatek „na raty” i spłacają go bez konieczności naliczania z tego tytułu odsetek za zwłokę. Kredyt dotyczy tylko podatku dochodowego. Nie znajduje zastosowania w przypadku podatku VAT lub podatków lokalnych. Stanowi on formę pomocy publicznej. Jest to istotne, gdy przedsiębiorca stara się o uzyskanie w przyszłości innych form pomocy publicznej.
...»2010.10.18
4 października 2010 r. otrzymałem fakturę za prenumeratę INFORmatora Prawno-Podatkowego na rok 2011. W jaki sposób powinienem zaewidencjonować to zdarzenie w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?
Czy prenumerata INFORmatora Prawno-Podatkowego stanowi koszt uzyskania przychodów?
2010.10.18
Oprocentowanie nadpłat podatku wpłaconego organom podatkowym wzrośnie z 10% do 12%. Nie w każdym przypadku powstanie nadpłaty skutkuje jej oprocentowanym zwrotem. Uzyskanie oprocentowania zależne jest od trybu, w jakim nadpłata powstanie. Ustawa została uchwalona przez Sejm i skierowana do podpisu przez Prezydenta RP.
...»2010.10.18
Firma zakupiła samochód w wersji ciężarowej (z kratką). Posiadamy stosowną homologację i fakturę VAT. Jest to samochód służbowy, właścicielem jest spółka z o.o. będąca podatnikiem VAT. Z informacji uzyskanych w urzędzie skarbowym wynika, iż mam obowiązek powiadomić urząd skarbowy o odliczeniu VAT i załączyć zaświadczenie potwierdzające, że samochód ma homologację ciężarową. W związku z powyższym mam kilka pytań:
– Czy na ww. samochód przysługuje odliczenie 100% podatku VAT?
– Czy mam obowiązek powiadomienia US o odliczeniu VAT i czy mam załączyć kopię zaświadczenia ze stacji diagnostycznej, czy stosowną kopię homologacji?
2010.10.18
Spółka z o.o. posiada konto bankowe związane z działalnością gospodarczą w banku niemieckim. Zgromadzone tam środki są oprocentowane i bank niemiecki po jakimś czasie dopisał odsetki, a spółka uzyskała dochód. Bank niemiecki rozliczył dochód, potrącając podatek niemiecki (31,65%), a resztę kwoty przekazał nam na konto. Spółka nie posiada na terenie Niemiec żadnego zakładu, filii czy placówki, która podlegałaby tam opodatkowaniu. Czy przychód uzyskany poza terytorium Polski należy włączyć do przychodów z działalności gospodarczej i obliczyć podatek od całości dochodów? Czy przychód z odsetek od własnych środków na rachunku będzie przychodem zwolnionym od podatku w Polsce?
...»2010.10.18
Usługi ściągania długów i faktoringu włącznie z usługami nabywania wierzytelności innych podmiotów (realizowane w celu ściągnięcia długów) podlegają opodatkowaniu VAT wg stawki 22% – stwierdził w swojej interpretacji dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie.
...»2010.10.18
Wydatki na imprezę integracyjną nie stanowią dla pracowników przychodu do opodatkowania – wynika z interpretacji indywidualnej z 23 września 2010 r., wydanej przez dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu. Niemożliwe jest bowiem ustalenie – osobno dla każdego z pracowników – dokładnej kwoty przychodu.
...»2010.10.18
Na spółce z o.o. spoczywa odpowiedzialność za nieuregulowane zobowiązania podatkowe. Za jej zaległości podatkowe zgodnie z Ordynacją podatkową odpowiadają całym swoim majątkiem członkowie zarządu.
...»2010.10.18
Istotą rezerwy jest zabezpieczenie wyniku finansowego i urealnienie kosztów i strat. Jednostka, stosując obowiązującą w rachunkowości zasadę ostrożności i chroniąc się przed ryzykiem gospodarczym, tworzy rezerwy na zobowiązania.
...»2010.10.18
Składkę na ubezpieczenie komunikacyjne AC można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Dotyczy to podatników użytkujących samochód na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.
...»2010.10.18
Pomoc przewidziana w tzw. ustawie antykryzysowej ma być bardziej dostępna dla przedsiębiorców. Obecnie korzysta z niej niewiele firm ze względu na trudne warunki do spełnienia. Uchwalona przez Sejm nowelizacja przepisów zapowiada złagodzenie wymagań.
...»2010.10.18
Noc z 30 na 31 października będzie dłuższa o godzinę w związku z przejściem z czasu letniego na zimowy. Osoby, które będą wówczas pracować, zakończą nocną zmianę później niż zwykle. Ten wydłużony czas pracy pracodawcy muszą zrekompensować pracownikom dodatkowym czasem wolnym albo wypłatą dodatków za nadgodziny.
...»2010.10.18
Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę może z tym samym pracodawcą podpisać umowę zlecenia. Praca wykonywana na jej podstawie nie może być jednak identyczna z wykonywaną przez pracownika w ramach jego stosunku pracy. W takim przypadku dojdzie do naruszenia przepisów prawa pracy.
...»2010.10.18
W umowie o pracę muszą się znaleźć postanowienia wymagane przepisami kodeksu pracy. Nie znaczy to jednak, że nie można w niej zawrzeć innych rozwiązań. Nie mogą one jednak być dla pracownika mniej korzystne od powszechnych przepisów prawa pracy.
...»2010.10.18
Wcześniejsze ustanie umowy o zakazie konkurencji jest dopuszczalne po zakończeniu stosunku pracy, gdy strony umówią się w sprawie odstąpienia od umowy lub zastrzegą dodatkowy warunek ją rozwiązujący – orzekł Sąd Najwyższy.
...»2010.10.18
Obowiązek udzielenia urlopu na żądanie nie jest bezwzględny. Pracodawca może go odmówić pracownikowi ze względu na szczególne okoliczności, które wymagają obecności pracownika z uwagi na wyjątkowy, zasługujący na ochronę, interes pracodawcy – stwierdził Sąd Najwyższy.
...»2010.10.18
Pracodawcy nie będą musieli kierować na wstępne badania lekarskie osób, które po krótkiej przerwie przyjmą do pracy na takie samo stanowisko, jakie zajmowały one ostatnio. Posłowie opowiedzieli się za taką zmianą kodeksu pracy. Jej szczegółami zajmie się jeszcze sejmowa komisja.
...»2010.10.18
Praca telepracownika jest wynagradzana tak, jak innych zatrudnionych. Do obliczenia wypłaty nie trzeba przyjmować podwyższonych kosztów uzyskania przychodu, które przysługują osobom dojeżdżającym do pracy z innej miejscowości. Do wyższych kosztów mają natomiast prawo twórcy.
...»