Sobota, 25.06.2022
Zatrudniając pracownika, pracodawca jest zawsze zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia. Od 2009 roku pracownicy mogą otrzymać pensję zarówno w złotówkach, jak i w walutach obcych. Jeśli pracodawca nie wypłaci wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje roszczenie o jego wypłatę w umówionej wysokości.
2010.11.08
Ułatwienie gminom, powiatom i województwom przejmowania na własność dworców kolejowych wraz z gruntami przewiduje przyjęta przez Sejm 29 października 2010 r. nowelizacja ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe”.
...»2010.11.08
Uchwalona przez Sejm 29 października 2010 r. ustawa okołobudżetowa wprowadza od przyszłego roku m.in. wyższe stawki VAT oraz utrzymuje dotychczasowe ulgi w akcyzie dla biopaliw.
...»2010.11.08
Sejm ostatecznie uchwalił, że pracodawca nie będzie oddawać pracownikowi dnia wolnego za święto, które wypadnie w sobotę lub w inny dzień wolny dla niego od pracy. Pracownicy zyskają natomiast dodatkowy ustawowy dzień bez pracy – Święto Trzech Króli.
...»2010.11.08
WESZŁY W ŻYCIE/WCHODZĄ W ŻYCIE/PLANOWANE ZMIANY
...»2010.11.08
Czy osoba będąca pracownikiem gminnego zakładu budżetowego może startować w wyborach samorządowych i zostać radnym? Czy w przypadku gdy taka osoba zostanie radnym, może brać udział w głosowaniu nad uchwałami dotyczącymi zakładu, w którym pracuje?
...»2010.11.08
Przedsiębiorcy startujący w przetargu nie zawsze mają szanse spełnić wszystkie jego warunki. Mogą je zakwestionować przed Krajową Izbą Odwoławczą. Przedsiębiorcy muszą wtedy wykazać, że wszystkie warunki spełnia tylko jeden wykonawca, a inni nie mogą nawet złożyć prawidłowej oferty. Należy też dowieść, że decydujący wymóg nie ma znaczenia merytorycznego.
...»2010.11.08
Na licytacji można kupić lokal użytkowy nawet za 2/3 jego wartości. Licytant nabywa nieruchomość bez służebności i obciążenia na hipotece. Zagrożeniem może być kupno lokalu z niechcianymi lokatorami.
...»2010.11.08
Spółka cywilna to najczęściej występująca forma prowadzenia biznesu przez kilku małych przedsiębiorców, a jednocześnie umowa cywilnoprawna. Jej rozwiązanie jest jednak bardziej skomplikowane niż zakończenie innych umów występujących w obrocie gospodarczym.
...»2010.11.08
Likwidacja atrap fotoradarów oraz wyraźne oznaczenie działających urządzeń to jedna ze zmian zawartych w nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym, przyjętej przez Sejm 8 października 2010 r. Nowelizacja rozstrzyga kwestię mandatów dla kierujących samochodami służbowymi, a także porządkuje zakres zadań straży miejskich.
...»2010.11.08
Ułatwienie gminom, powiatom i województwom przejmowania na własność dworców kolejowych wraz z gruntami przewiduje przyjęta przez Sejm 29 października 2010 r. nowelizacja ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe”.
...»2010.11.08
Obniżenie zasiłku pogrzebowego i podatku „janosikowego” oraz wydłużenie terminu na uchwalenie budżetów samorządowych do 28 lutego 2011 r. to tylko niektóre ze zmian zawarte w ustawie o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej. Regulacja jest ściśle powiązana z budżetem państwa na 2011 r. Została uchwalona przez Sejm 29 października 2010 r.
...»2010.11.08
Ustalenie prawidłowej podstawy zasiłku z ubezpieczenia chorobowego wymaga pomniejszenia kwoty przychodu osiągniętego przez pracownika o wysokość składek emerytalno-rentowych i chorobowej przez niego finansowanych. W przypadku przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek przez ubezpieczonego, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku pomniejszenie może dotyczyć tylko części przychodu pracownika.
...»2010.11.08
Za okres niezdolności do pracy spowodowanej chorobą pracownikom przysługują różne rodzaje świadczeń. Część z nich finansowana jest ze środków pracodawcy, zdecydowana większość jednak pochodzi z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i należna jest tylko osobom, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu.
...»2010.11.08
W serwisie internetowej obsługi klientów e-inspektorat.zus.pl Zakład Ubezpieczeń Społecznych od kwietnia tego roku umożliwił płatnikom korzystanie z elektronicznej usługi zgłaszania pytań dotyczących obowiązku opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych. Każdy przedsiębiorca może drogą elektroniczną zwrócić się do ZUS o pomoc merytoryczną w tej sprawie.
...»2010.11.08
Każdego roku płatnik składa do ZUS wiele różnych dokumentów. Całość dokumentacji układa się w logiczny, choć może zbyt rozbudowany i niepozbawiony pułapek system. W tej ilości dat, sum, identyfikatorów, kodów nietrudno jednak o pomyłkę.
2010.11.08
Z dniem 30 czerwca 2010 r. jednostka zakończyła działalność i 1 lipca tego roku rozpoczęła działalność jako jednostka w likwidacji. Zakończenie procesu likwidacji wyznaczono na 31 grudnia 2010 r. Jak w tej sytuacji sporządzić sprawozdanie Rb-WS? Czy według ,,nowego” czy według ,,starego” rozporządzenia ministra finansów w sprawie sprawozdawczości budżetowej?
...»2010.11.08
Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą muszą się liczyć z możliwością kontroli rozliczeń podatkowych przez organy podatkowe. Szczególnym przypadkiem kontroli przedsiębiorcy jest tzw. kontrola na legitymację. Istotne jest, by kontrolowany znał swoje prawa w przypadku takiej kontroli.
...»2010.11.08
Wybór odpowiedniej formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej ma istotne znaczenie zarówno z punktu widzenia poprawności rozliczeń z fiskusem, jak i z perspektywy optymalizacji obciążeń podatkowych. Warto rozważyć zastosowanie różnych form opodatkowania działalności gospodarczej, aby wybrać najkorzystniejszą.
...»2010.11.08
W związku z rozwojem spółki z o.o. i jej ekspansją na rynkach zagranicznych kupujemy wiele usług doradczych od podmiotów zagranicznych, w szczególności od podmiotów z Niemiec. Dokonując płatności na rzecz zagranicznych kontrahentów, nie pobieramy podatku u źródła w Polsce, gdyż otrzymaliśmy zaświadczenie o zarejestrowaniu dla potrzeb podatku od wartości dodanej w Niemczech. Czy przyjęte przez nas podejście jest prawidłowe?
...»2010.11.08
W ramach działalności promocyjnej przekazujemy naszym kontrahentom różnego rodzaju prezenty, czasami o dość znacznej wartości. Czy jesteśmy zobowiązani, jako płatnik, do poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od wręczanych prezentów?
...»2010.11.08
Brak jest jednoznacznego stanowiska, jak należy rozumieć zwrot „dokumenty z czynności kontrolnych”. Posłużenie się przez ustawodawcę zwrotem „dokumenty”, a nie „dowody” czy „wszelkie czynności” świadczą o chęci wyłączenia z materiału dowodowego jedynie dokumentów sporządzonych w trakcie bezprawnie prowadzonej kontroli – stwierdził NSA w wyroku z 15 maja 2010 r.
...»2010.11.08
Problem rozliczeń wstępnych rat leasingowych dotyczy znacznej liczby przedsiębiorców. Nierzadko muszą oni występować o indywidualne interpretacje prawa podatkowego, a następnie w sądzie dochodzić korzystnych dla siebie rozwiązań. Wynika to z tego, że organy podatkowe nakazują rozliczać opłaty wstępne nie jednorazowo, ale przez cały okres trwania umowy leasingu. Z taką interpretacją nie zgadzają się podatnicy. Korzystne dla nich stanowisko przyjmują sądy.
...»2010.11.08
Firma spedycyjna pośredniczy w organizacji transportu towarów. Kupuje usługę przewozu z upustem (za stałą współpracę) kilka tygodni przed przewidywanym terminem transportu towaru. Następnie odsprzedaje właścicielowi towaru nabytą usługę przewozu. W której kolumnie zaewidencjonować zakup usługi transportu? Dla firmy spedycyjnej jest to rodzaj towaru. Czy zapis w kolumnie 10 PKPiR jest właściwy?
...»2010.11.08
W czasie trwających powodzi wielu podatników utraciło całą dokumentację firmy, w tym m.in. dokumentację podatkową. Trzeba zauważyć, że odzyskiwanie dokumentacji to proces złożony i długotrwały. Odtworzenie najistotniejszych dokumentów może zająć sporo czasu. Jakie są najskuteczniejsze sposoby odzyskania utraconej dokumentacji?
...»2010.11.08
Stowarzyszenie prowadzące wyłącznie działalność statutową jest zwolnione z podatku od towarów i usług – wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 8 października 2010 r.
...»2010.11.08
W wyniku remanentu u podatników prowadzących PKPiR mogą powstać nadwyżki lub niedobory w stanach towarów. Różnice te wynikają z porównania stanów rzeczywistych ze stanami wynikającymi z programów magazynowych.
...»2010.11.08
Prowadzę działalność gospodarczą. Często przekazuję klientom materiały reklamowe (np. smycze). Czy tego typu materiały mogę uznać jako koszty uzyskania przychodów? Jak należy je ewidencjonować w PKPiR?
...»2010.11.08
Od października 2010 r. rozpocząłem działalność gospodarczą i ewidencję kosztów w PKPiR. Podlegam zwolnieniu podmiotowemu z VAT. W połowie miesiąca dokonałem zakupu paliwa do samochodu służbowego będącego w ewidencji środków trwałych. Jak mam ująć w PKPiR ten koszt?
...»2010.11.08
Obowiązek odprowadzania w trakcie roku zaliczek na podatek dochodowy z tytułu dochodów osiąganych z działalności gospodarczej ciąży zarówno na podatnikach podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i od osób prawnych. Zasadą jest, że zaliczki są wpłacane na rachunek właściwego urzędu skarbowego w terminie do 20. dnia każdego miesiąca, następującego po miesiącu, za który wpłacana jest zaliczka. Niektórzy podatnicy mają jednak możliwość rozliczania zaliczek w inny sposób. Mogą to uczynić zarówno ze względów ekonomicznych, jak i celem uproszczenia rozliczeń z fiskusem.
...»2010.11.08
Uchwalona przez Sejm 29 października 2010 r. ustawa okołobudżetowa wprowadza od przyszłego roku m.in. wyższe stawki VAT oraz utrzymuje dotychczasowe ulgi w akcyzie dla biopaliw.
...»2010.11.08
Interpretację indywidualną organ ma obowiązek sporządzić w ciągu trzech miesięcy od otrzymania wniosku, zaś jej doręczenie może nastąpić już po upływie tego terminu – wynika z wyroku WSA w Krakowie z 15 października 2010 r. Niezachowanie tego terminu powoduje, że wiążące staje się stanowisko podatnika wskazane we wniosku (tzw. milcząca interpretacja).
...»2010.11.08
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie produkcji rolnej. Co kwartał dokonuję płatności podatku rolnego. W związku z tegoroczną powodzią złożyłem do gminy wniosek z prośbą o umorzenie raty podatku za IV kwartał w wysokości 900 zł. Gmina zaakceptowała wniosek, umarzając mi dwie raty w wysokości 600 zł. Jak zaksięgować umorzony podatek?
...»2010.11.08
Osiągnięcie obrotów powyższej 1,2 mln euro z działów specjalnych produkcji rolnej prowadzi do przejścia na księgi rachunkowe prowadzone zgodnie z ustawą o rachunkowości – wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 1 października 2010 r.
...»2010.11.08
Stratę podatkową poniesioną w wyniku prowadzonej działalności podatnik ma prawo rozliczyć w ciągu pięciu lat. Co do zasady nie wymaga ona ewidencji księgowej, gdyż polega na zmniejszeniu wykazanej w deklaracji podstawy podatkowej za dany rok. Ewidencji księgowej wymaga jednak pokrycie straty bilansowej.
...»2010.11.08
Sejm ostatecznie uchwalił, że pracodawca nie będzie oddawać pracownikowi dnia wolnego za święto, które wypadnie w sobotę lub w inny dzień wolny dla niego od pracy. Pracownicy zyskają natomiast dodatkowy ustawowy dzień bez pracy – Święto Trzech Króli.
...»2010.11.08
Obniżenie wymiaru czasu pracy pracownikom, objęcie ich przestojem ekonomicznym, uzyskanie dofinansowania do wynagrodzeń – to tylko część uprawnień z tzw. ustawy antykryzysowej, z których dzięki jej nowelizacji będzie mogło korzystać więcej pracodawców. Złagodzono bowiem wymagania niezbędne do zastosowania wspomnianych rozwiązań, a zwłaszcza do ubiegania się o pomoc finansową, udzielaną tylko do końca 2011 r.
...»2010.11.08
W każdym zakładzie pracy należy stworzyć wykaz prac wzbronionych kobietom. Nawet jeśli w firmie w danej chwili nie pracują kobiety, nie można zakładać, że to się nie zmieni.
...»2010.11.08
Mojemu pracownikowi kilka miesięcy temu urodziły się bliźnięta. W zeszły piątek poinformował mnie, że od poniedziałku zamierza skorzystać z dwutygodniowego urlopu ojcowskiego. Pod koniec roku realizujemy bardzo dużo projektów, więc nie wyraziłem zgody na urlop pracownika. Czy mogłem odmówić pracownikowi możliwości wykorzystania przysługującego mu uprawnienia?
...»2010.11.08
Szkolenia bhp powinny się odbywać w czasie pracy. Jeśli jednak nie ma możliwości zorganizowania pracy tak, aby pracownicy mogli odbyć szkolenia w czasie pracy, można szkolenie na określonych warunkach przeprowadzić w dniu wolnym lub po pracy.
...»2010.11.08
Przejęcie zakładu pracy przez inny podmiot oznacza, że zatrudnione w nim osoby z mocy prawa zostają pracownikami firmy przejmującej. Nowy pracodawca nie może tego jednak wykorzystać do wypowiedzenia pracownikom umów o pracę lub pogorszenia im warunków zatrudnienia. Jest to możliwe pod warunkiem, że w tej sprawie dojdzie do porozumienia z pracownikami.
...»2010.11.08
Likwidacja pracodawcy nie jest szczególnie uregulowana w kodeksie pracy, lecz przez różne przepisy prawa w zależności od formy prawnej pracodawcy. Pociąga to za sobą zróżnicowanie form, przesłanek i trybu przeprowadzenia likwidacji – stwierdził Sąd Najwyższy.
...»2010.11.08
Dopuszczalne jest zawarcie w umowie na okres próbny postanowienia o tym, że po jej zakończeniu umowa ta staje się umową na czas nieokreślony. Do zawarcia umowy o pracę może dojść w sposób dorozumiany. Niezachowanie formy pisemnej nie powoduje jej nieważności – orzekł SN.
...»2010.11.08
Pracodawca nie może dowolnie zlecać pracownikom pozostawania w gotowości do świadczenia pracy poza jej normalnymi godzinami. Tylko szczególne potrzeby pracodawcy mogą uzasadniać pełnienie przez pracowników dyżuru. Nie może to być jednak sposób na obejście przepisów o godzinach nadliczbowych.
...»2010.11.08
Za czas zwolnienia z tytułu urlopu okolicznościowego pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia. Oblicza się je według zasad stosowanych przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Na wysokość wypłaty ma także wpływ to, czy pracownik jest wynagradzany według stałych czy zmiennych składników.
...»