Kalkulator odsetek od zaległości podatkowych - instrukcja
W przypadku naliczania odsetek od zaległości podatkowych w trybie określonym w art. 53 § 4 (patrz poniżej: wypisy z ustawy), jako datę początkową należy wprowadzić datę dnia następującego po upływie terminu płatności.
W przypadkach, o których mowa w art. 52 § 1, jako datę początkową należy wprowadzić dzień powstania zaległości. Jako datę końcową należy wprowadzić datę wyliczania kwoty zaległości.
Przykład 1 : Termin zapłaty podatku upływa 20 listopada. Podatnik dokonuje wpłaty 21 listopada. Zgodnie z art. 53 § 4 jako datę początkową wprowadzmy 21 listopada, a jako datę końcową 21 listopada. Okres zaległości to 1 dzień.
Przykład 2: Podatnik otrzymuje zwrot podatku 20 listopada. Jeżeli podatnik otrzymał zwrot nienależnie i musi w dniu 21 listopada zwrócić otrzymaną kwotę, wprowadza, zgodnie z art. 53 § 5, jako datę początkową 20 listopada, a jako datę końcową 21 listopada. Okres zaległości to 2 dni.
USTAWA z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa - Dziennik Ustaw Rok 1997 Nr 137 poz. 926
Art. 52.
§ 1. Na równi z zaległością podatkową traktuje się także:
1) nadpłatę, jeżeli w zeznaniu lub w deklaracji, o których mowa w art. 73 § 2, została wykazana nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej, a organ podatkowy dokonał jej zwrotu lub zaliczenia na poczet zaległości podatkowych bądź bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych,
2) zwrot podatku, jeżeli podatnik otrzymał go nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej lub został on zaliczony na poczet zaległości podatkowej albo bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych, chyba że podatnik wykaże, że nie nastąpiło to z jego winy,
3) wynagrodzenie płatników lub inkasentów pobrane nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej,
4) oprocentowanie nienależnej nadpłaty bądź zwrotu podatku zwrócone lub zaliczone na poczet zaległych, bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych
Art. 53.
§ 1. Od zaległości podatkowych, z zastrzeżeniem art. 54, naliczane są odsetki za zwłokę.
§ 2. Przepis § 1 stosuje się również do należności, o których mowa w art. 52 § 1, oraz do nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek, w części przekraczającej wysokość podatku należnego za rok podatkowy.
§ 3. Odsetki za zwłokę nalicza podatnik, płatnik, inkasent, następca prawny lub osoba trzecia odpowiadająca za zaległości podatkowe, z zastrzeżeniem art. 48 § 1 pkt 2 i 3, art. 53a, art. 62 § 4, art. 66 § 5 i art. 76a § 1.
§ 4. Odsetki za zwłokę naliczane są od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności podatku lub terminu, w którym płatnik lub inkasent był obowiązany dokonać wpłaty podatku na rachunek organu podatkowego.
§ 5. W przypadkach, o których mowa w art. 52 § 1, odsetki za zwłokę naliczane są odpowiednio od dnia:
1) zwrotu nadpłaty, zwrotu podatku, zwrotu oprocentowania lub zaliczenia na poczet zaległości podatkowych lub na poczet bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych,
2) pobrania wynagrodzenia.