Poniedziałek, 19.02.2018

Informator prawno-podatkowy

Strona główna » Podatki

Podatki w IPP24

Nowe artykuły

Wszystkie artykuły

 • Jak rozliczać wydatki na media w mieszkaniu, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza

  2018.02.16

  Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu. Chce zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu część opłat za media. Czy musi w tym celu wydzielić jeden pokój na biuro?

  ...»

 • Jak biuro rachunkowe może składać pliki JPK_VAT za klienta

  2018.02.15

  Prowadzę biuro rachunkowe, którego klientami są mikroprzedsiębiorcy. Mam dwa pytania dotyczące JPK:

  1. W jaki sposób trzeba będzie przesyłać JPK_VAT? Jakim podpisem należy opatrywać pliki JPK_VAT? Czy klient może mnie upoważnić do wysyłania JPK_VAT i wówczas mogę posługiwać się swoim podpisem?
  2. Część klientów wystawia faktury sprzedaży w Excelu lub ręcznie. Czy mają oni obowiązek zakupienia nowego programu do wystawiania faktur sprzedaży, aby można było scalić w JPK_VAT dane z faktur sprzedaży z wprowadzanymi w biurze danymi z faktur zakupu?
  ...»

 • Jakie zmiany w zwolnieniach z PIT obowiązują w 2018 r.

  2018.02.15

  Od początku 2018 r. obowiązują liczne zmiany w zwolnieniach z PIT. W przypadku wielu zwolnień podwyższono ich dotychczasowe limity. W stosunku do niektórych zwolnień w ogóle zrezygnowano z ich limitowania. Wprowadzono również zupełnie nowe zwolnienia z PIT. Przedstawiamy tabelaryczne omówienie tych zmian.

  ...»

 • Kiedy wystawiać faktury dokumentujące świadczenie usług najmu

  2018.02.14

  Obowiązek podatkowy z tytułu najmu powstaje na zasadach szczególnych. Decyduje o tym zasadniczo data wystawienia faktury, gdy jest wystawiona terminowo. Opóźnienie w tym zakresie nie przesuwa daty powstania obowiązku podatkowego. Natomiast faktura wystawiona przedwcześnie skutkuje automatycznie koniecznością rozpoznania obowiązku podatkowego. Należy o tym pamiętać, decydując się na ten krok, szczególnie gdy najem nie korzysta ze zwolnienia.

  ...»

 • Czy podatnikowi VAT przysługuje prawo do odliczenia VAT z paragonu za przejazd taksówką

  2018.02.14

  Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą – biuro obrotu nieruchomościami. Jestem czynnym podatnikiem VAT. Samochód, którego używam w prowadzonej działalności gospodarczej, uległ awarii. Kilkakrotnie skorzystałam z przejazdu taksówkami. Wydatki na te przejazdy poniosłam w związku z prowadzoną działalnością. Skoro jestem czynnym podatnikiem VAT, czy mam prawo odliczyć VAT z paragonu fiskalnego dokumentującego przejazd taksówką?

  ...»

 • Kto może wystawić fakturę korygującą za okres, kiedy rolnik był czynnym podatnikiem VAT

  2018.02.13

  Rolnik zarejestrowany jako czynny podatnik VAT dostarczał swoje towary i wystawiał fakturę VAT. Następnie przestał być czynnym podatnikiem VAT i od 2018 r. stał się rolnikiem ryczałtowym. Do towaru, który sprzedał, ma być dopłata. Trzeba więc wystawić fakturę na korektę ceny. Kto w takiej sytuacji wystawia fakturę korygującą – rolnik, który już nie jest podatnikiem VAT czynnym, czy może kupujący?

  ...»

 • Czy udostępnianie pracowników na inne budowy w Polsce i za granicą podlega odwrotnemu obciążeniu

  2018.02.13

  Jesteśmy firmą budowlaną. Świadczymy usługi remontowe oraz budowlane. W okresie zimowym mamy mniej pracy, ponieważ jest mniej zleceń. Wówczas udostępniamy swoich pracowników na inne budowy w Polsce i za granicą. Czy tego rodzaju czynności podlegają odwrotnemu obciążeniu?

  ...»

 • Jak opodatkować umowę zlecenia zawartą z cudzoziemcem

  2018.02.12

  Nasza firma zatrudnia cudzoziemca na podstawie uzyskanego zezwolenia na pracę. Chcielibyśmy zatrudnić tego pracownika do dodatkowych prac na podstawie umowy zlecenia. Jak w takim przypadku powinniśmy opodatkować dochody uzyskane przez cudzoziemca z tego tytułu?

  ...»

 • Kiedy korygujemy JPK_VAT

  2018.02.12

  Od rozliczenia za styczeń 2018 r. każdy podatnik VAT czynny musi składać JPK_VAT. Nierozłącznie z tym tematem związany jest temat korekt. Gdy stwierdzimy błędy w rozliczeniu VAT, korektę JPK_VAT mamy obowiązek złożyć tylko za okresy, za które byliśmy zobowiązani składać JPK_VAT. Przedstawiamy zasady korekt JPK_VAT określone przez MF w udzielanych wyjaśnieniach.

  ...»

 • Jak rozliczyć faktury za bilety lotnicze pracowników

  2018.02.09

  Otrzymaliśmy fakturę za przelot pracowników na trasie Finlandia–Warszawa. Dokument wystawił unijny przewoźnik, który nie ma w Polsce siedziby ani oddziału. Czy w tej sytuacji musimy rozliczyć import usług? Czy obowiązek taki wystąpi również wtedy, gdy faktura będzie wystawiona na naszego pracownika, który nie prowadzi działalności gospodarczej?

  ...»

Tematy tygodnia

Jak dokonywać potrąceń z wynagrodzenia za pracę w 2018 r.

2018-02-19

Od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje wyższe minimalne wynagrodzenie za pracę. Oznacza to wzrost kwoty wolnej od potrąceń w przypadku egzekucji komorniczych i administracyjnych obejmujących wynagrodzenie pracownicze. Od tej daty obowiązują też wyższe kwoty zmniejszające podatek, uzależnione od wysokości rocznej podstawy opodatkowania i zasadniczo bez wpływu na bieżące rozliczanie wynagrodzenia. Zatem przy ustalaniu wysokości kwoty wolnej od potrąceń pracodawcy nadal stosują kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 46,33 zł miesięcznie (556,02 zł rocznie), jeżeli pracownik ma do niej prawo.

...»

Wszystkie tematy ...»