Niedziela, 24.01.2021
Strona główna » Podatki
2021.01.22
W związku z reklamacją spółka na własny koszt dostarczyła klientowi nowy wolny od wad towar. Za wadliwość towarów w żaden sposób nie ponosi odpowiedzialności spółka, gdyż wada powstała na etapie produkcji towaru u dostawcy. Mając na uwadze dobry wizerunek firmy i chęć pozasądowego ugodowego porozumienia się, tudzież utrzymania dobrych relacji handlowych z klientem zarząd spółki podjął decyzję o wypłacie odszkodowania na rzecz klienta. W drodze negocjacji ustalono, że dostawca zwróci spółce część wypłaconego klientowi odszkodowania. Poziom partycypacji dostawcy został ustalony na 50% kwoty odszkodowania. Czy wartość zwróconego odszkodowania stanowi w spółce przychód podatkowy?
...»2021.01.22
Spółka X otrzymała majątek w związku z likwidacją spółki zależnej Y, w której spółka X posiadała 100% udziału. Jak ustalić koszt nabycia udziałów w spółce Y, jeżeli zostały one objęte w drodze konwersji wierzytelności własnych i spółka X nie rozpoznała kosztów podatkowych z tytułu nabycia tych udziałów?
...»2021.01.21
Przekazaliśmy pracownikowi PIT-11 za 2020 r. Pracownik zwrócił nam uwagę, że w trakcie roku nieprawidłowo pobieraliśmy zaliczki na podatek - nie uwzględniono ulgi dla młodych. PIT-11 został już przesłany do urzędu skarbowego. Pracownik żąda korekty. Czy mamy obowiązek jej dokonać?
...»2021.01.21
W 2021 r. podatnik może wybrać, czy dla rozliczeń VAT będzie stosował odrębny kurs, tak jak do tej pory, czy też wspólny kurs dla VAT, PIT i CIT, czyli kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Decydując się na stosowanie wspólnych kursów walut dla celów VAT oraz podatku dochodowego, jak i rezygnując z tej opcji, podatnik nie ma obowiązku informowania o tym urzędu skarbowego. Powinien jednak pamiętać, że decydując się na ten wybór będzie zobowiązany do stosowania tych zasad co najmniej przez 12 kolejnych miesięcy, licząc od miesiąca, w którym je wybrał.
...»2021.01.21
Na początku marca 2021 r. polska spółka córka wypłaci niemieckiej spółce matce dywidendę w kwocie przekraczającej 2 mln zł. Spółka matka posiada od ponad 2 lat ponad 80% udziałów w spółce córce. Jakie warunki muszą być spełnione, aby wypłata dywidendy była zwolniona od podatku dochodowego? Czy konieczne będzie uzyskanie przez spółkę córkę oświadczenia WH-OSC?
...»2021.01.20
Podatnik ma zamiar przekazać na własne cele osobiste, nieodpłatnie, trochę towarów ze swojej firmy. Jak wykazać taką transakcję w pliku JPK_VAT, na podstawie jakiego dokumentu?
...»2021.01.20
Otrzymanie zaliczki na poczet dostawy towarów lub świadczenia usług w większości przypadków wiąże się z koniecznością rozpoznania obowiązku podatkowego w VAT oraz wystawienia faktury. Do pobranej kwoty stosuje się wówczas stawkę VAT właściwą dla towaru bądź usługi, których dotyczy zaliczka. Wątpliwości mogą pojawiać się w sytuacjach, gdy zaliczka odnosi się do transakcji podlegającej opodatkowaniu różnymi stawkami VAT. Ustalenie podstawy opodatkowania w poszczególnych stawkach może wówczas wymagać zastosowania obliczeń proporcjonalnych.
...»2021.01.19
W nowym JPK_V7 za styczeń 2021 r. podatnicy muszą rozliczyć korektę roczną. Nie dotyczy to wszystkich podatników. Zobowiązani do korekty są m.in. podatnicy, którzy w 2020 r. stosowali proporcję lub preproporcję.
...»2021.01.19
Żona jednego z naszych cenionych pracowników spodziewa się dziecka. Czy jeśli w imieniu firmy wyślemy jej bukiet kwiatów w dniu urodzin maleństwa, to będziemy mogli odliczyć od tego zakupu VAT?
...»2021.01.18
Od 2021 r. podatnicy rozliczający VAT miesięcznie mają w sumie 4 miesiące na odliczenie VAT w bieżącej deklaracji. Zmiana ta nie dotyczy podatników rozliczających się kwartalnie. Nadal na rozliczenie mają 3 kwartały. Ustawodawca, wprowadzając te zmiany, nie uregulował jednak przepisów przejściowych. W związku z tym powstaje pytanie, których faktur dotyczą nowe zasady odliczeń?
...»2021.01.18
Polski podatnik wystawia fakturę w euro. Czy może też na fakturze wykazać VAT w tej walucie?
...»2021.01.15
Spółka ma na stanie kilka samochodów osobowych i ciężarowych. Od części odlicza 100% VAT, a od pozostałych 50%. Obecnie większość samochodów jest zakupiona na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Firma przyjęła zasadę, że po wykupie niektóre samochody osobowe nadal będą służyły do działalności opodatkowanej. Spółka zastanawia się, czy w związku z wykupem samochodu, kiedy to nastąpi również zmiana jego numeru rejestracyjnego, będzie miała obowiązek złożenia nowej informacji VAT-26, aby odliczać 100% VAT?
...»2021.01.15
Wystawiamy najemcom refaktury za gaz i energię elektryczną. Czy postępujemy prawidłowo, wykazując te faktury w nowym pliku JPK_VAT bez kodu GTU_11?
...»więcej...»
2021-01-18
Płatnicy składek, którzy zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 osób w poprzednim roku kalendarzowym, muszą złożyć do ZUS „Informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe” ZUS IWA. Składa się ją w formie papierowej albo elektronicznej. Wybór formy jest uzależniony od tego, w jaki sposób płatnik składek przekazuje do ZUS pozostałe dokumenty ubezpieczeniowe.
...»Wszystkie tematy ...»