Niedziela, 22.04.2018
Strona główna » Podatki
2018.04.20
Małżonkowie (osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej) są właścicielami kilku mieszkań. Czy obowiązujący od początku 2018 r. limit 100 000 zł uprawniający do korzystania ze stawki ryczałtu w wysokości 8,5% dotyczy łącznego przychodu uzyskanego z tego tytułu przez oboje małżonków?
...»2018.04.20
Pracownik, któremu pracodawca nieodpłatnie udostępnia lokal mieszkalny, osiąga przychód z nieodpłatnych świadczeń w wysokości równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
...»2018.04.19
Kupujemy towar w Holandii i odsprzedajemy go również w Holandii. Towar zostaje przemieszczony na terenie Holandii (nie wjeżdża do Polski). Otrzymamy tylko fakturę zakupu i wystawimy fakturę sprzedaży. Jak powinniśmy postąpić z fakturą sprzedaży, jeśli chodzi o VAT? Nie będziemy mieli potwierdzenia wywozu towaru z kraju, żeby zastosować stawkę 0%.
...»2018.04.19
Podatnik musi zwrócić zaliczkę pobraną od osoby fizycznej i zarejestrowaną w kasie fiskalnej. Jak ma udokumentować taką operację?
...»2018.04.18
Przepisy ustawy o VAT pozwalają uznać powtarzające się dostawy za dokonane z końcem ustalonego okresu rozliczeniowego, do którego odnoszą się płatności, co pozwala przesunąć termin rozliczenia VAT. Problem polega na tym, że w praktyce, zdaniem organów podatkowych, taka sytuacja nie występuje. Nie zgodził się z tym kolejny raz NSA w wydanym 2 lutego 2018 r. wyroku. Zdefiniował dostawy ciągłe jako ciąg kolejnych, odrębnych dostaw dokonywanych w dłuższym niż miesiąc okresie, będący wynikiem ustaleń poczynionych między kontrahentami czy zawartych między nimi umów.
...»2018.04.18
Podatnik jest właścicielem gruntów niezabudowanych, które zostały objęte decyzją wojewody o realizacji inwestycji drogowej wydaną na podstawie art. 11a ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Za grunty przejęte pod budowę drogi podatnik otrzyma odszkodowanie. Czy będzie ono podlegać opodatkowaniu VAT?
...»2018.04.17
Podatnik kupił komputer kilka miesięcy przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Czy może odliczyć VAT z faktury zakupy już po zarejestrowaniu się jako podatnik VAT?
...»2018.04.16
Sporządzając JPK_VAT chciałbym mieć pewność, że wszyscy kontrahenci są czynnymi podatnikami VAT, aby nie ryzykować odliczenia VAT z wystawionych przez nich faktur. Czy istnieje możliwość zbiorczego sprawdzenia kontrahentów? Czy mogę wystąpić z wnioskiem do urzędu skarbowego, aby zweryfikował mi taką zbiorczą listę. Czy urząd sprawdza kontrahentów podczas przesyłania JPK_VAT?
...»2018.04.16
Czeski przedsiębiorca (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą) rozważa otworzenie w Polsce oddziału. Czy będzie mógł skorzystać ze zwolnienia podmiotowego?
...»2018.04.13
Spółka kupiła strych kamienicy i wyodrębniła w nim dwa lokale mieszkalne, które obecnie zamierza sprzedać. Czy sprzedaż tych lokali będzie zwolniona od VAT czy też opodatkowana według stawki 8%?
...»2018.04.12
Deweloper w latach 2010-2014 wybudował osiedle mieszkaniowe składające się z dwóch uszeregowanych bloków z miejscami postojowymi. Do dnia dzisiejszego jest właścicielem znajdujących się na tym osiedlu kilku miejsc postojowych. Miejsca te nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych, gdyż nadal stanowią towar handlowy. Deweloper zamierza docelowo sprzedać miejsca postojowe, ale ze względu na brak nabywców do czasu ich zbycia postanowił je wynająć. Miejsca postojowe zostały oddane do użytku w styczniu 2014 r., a zatem w styczniu 2016 r. upłynął okres 2 lat. Czy w przypadku sprzedaży miejsc postojowych deweloper będzie musiał skorygować 100% VAT odliczonego przy ich budowie?
...»2018.04.12
Część klientów podatnika dokonuje rezerwacji przez serwis Booking.com. Kiedy podatnik powinien opodatkować sprzedaż VAT? Na przykład rezerwacja była 18 stycznia 2018 r., data pobytu od 29 stycznia 2018 r. do 2 lutego 2018 r., Booking.com zwrócił kwotę za pobyt (pomniejszoną o prowizję) do 15 marca 2018 r.? Czy VAT należy naliczyć od kwoty, jaką płaci klient, czy od kwoty, którą otrzymuję podatnik?
...»2018.04.11
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług reklamowych, w której wykorzystuję samochód osobowy. W jaki sposób należy ujmować w ewidencji VAT i w strukturze JPK_VAT faktury dotyczące wydatków związanych z samochodem osobowym, od których odliczam 50% podatku naliczonego?
...»więcej...»
2018-04-16
Obowiązek udokumentowania fakturą świadczenia usług zwolnionych z VAT powstaje dopiero wtedy, gdy zażąda tego nabywca usługi. Brak obowiązku wystawienia faktury nie wyklucza jednak prawa do jej wystawienia. Faktury dokumentujące świadczenie usług zwolnionych zawierają mniejszy zakres danych niż „zwykłe” faktury. Faktury te, tak jak inne, mogą być korygowane z różnych przyczyn, np. z powodu błędu w cenie czy przyznania rabatu potransakcyjnego. Przyczyny te wyznaczają moment uwzględnienia korekty podstawy opodatkowania w deklaracji VAT.
...»Wszystkie tematy ...»