Wtorek, 28.09.2021

Informator prawno-podatkowy

Kiedy nie trzeba pobierać podatku „u źródła” od licencji komputerowej – wyrok NSA

Autor: Wiesława Moczydłowska, ekspert w zakresie rachunkowości i podatków, praktyk, autorka licznych publikacji z tej dziedziny Sławomir Biliński
Aktualizacja: 2016-04-21 09:03

Jeżeli umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania w przepisie definiującym należności licencyjne nie wymienia należności z tytułu korzystania z oprogramowania komputerowego, to należności te nie są opodatkowane podatkiem „u źródła” w Polsce. Oznacza to, że wynagrodzenie za oprogramowanie, wypłacane m.in. zagranicznym kontrahentom z Niemiec, Irlandii, USA i Wielkiej Brytanii, nie jest należnością licencyjną i nie ma konieczności pobierania od niego podatku „u źródła”. Takie stanowisko potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 20 stycznia 2016 r. (sygn. akt II FSK 2881/13).

Artykuł jest dostępny tylko dla subskrybentów iPP24.pl. Zaloguj się jeśli masz dostęp.

Logowanie:


Tematy tygodnia

Zwolnienia przedmiotowe z obowiązku używania kasy fiskalnej – kiedy można stosować

2021-09-27

Kwestia konieczności, ale i braku obowiązku ewidencjonowania obrotu przy użyciu kasy rejestrującej nierzadko bywa źle oceniana przez podatników. Czasem pojawia się pewna „nadgorliwość”, bo podatnik nie wie, że nie musi w pewnych sytuacjach wydawać paragonu. Z drugiej strony - trzeba uważać na to, że zwolnienia przysługują tylko przy spełnieniu określonych warunków. W publikacji omówimy zasady korzystania ze zwolnienia przedmiotowego przewidzianego dla danych czynności.

...»

Wszystkie tematy ...»