Poniedziałek, 19.04.2021
Strona główna » Prawo Pracy
2021.04.19
Pracownicy mają terminy szczepień przeciwko COVID-19 w godzinach pracy. Jak usprawiedliwić nieobecność w tym czasie? Czy za dzień, w którym pracownik się szczepi, należy się wolne, czy jest to nieobecność usprawiedliwiona niepłatna?
...»2021.04.15
Urlop wychowawczy jest udzielany na pisemny wniosek pracownika. Powinien on zawierać podstawowe informacje potrzebne pracodawcy do prawidłowego udzielenia tego urlopu. We wniosku należy zatem wskazać dane pracownika i jego dziecka, termin, na jaki ma zostać udzielony urlop wychowawczy, oraz okres i liczbę części dotychczas wykorzystanego urlopu.
...»2021.04.14
Pracownik chce sprostowania świadectwa pracy, ale nie ma już firmy, w której był zatrudniony. Co powinien zrobić w takiej sytuacji?
...»2021.04.14
Życiowa partnerka zatrudnionego u nas pracownika przyniosła do kadr prawomocny wyrok alimentacyjny, nakazujący zapłatę alimentów przez tego pracownika. Kobieta ta wnosi o to, żeby potrącać te alimenty z wynagrodzenia pracownika. Czy można to zrobić bez udziału komornika?
...»2021.04.10
Pracownik, zanim podjął pracę w naszej firmie, pobierał zasiłek dla bezrobotnych. Czy ten okres należy wziąć pod uwagę przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego dla tej osoby?
...»2021.04.09
Działający w firmie związkowcy zwrócili się do nas o udostępnienie pokoju, telefonów i komputerów do działalności związkowej. Czy pracodawca powinien udostępnić związkowi zawodowemu pokój i sprzęt do prowadzenia działalności? Czy z tego tytułu możemy żądać odpłatności od związkowców?
...»2021.04.08
Tworzymy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych od 5 lat. Jak długo powinniśmy przechowywać dokumentację związaną z przyznawaniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Za jaki okres możemy ją zniszczyć? Czy możemy zutylizować ją we własnym zakresie, czy musimy powierzyć tę czynność wyspecjalizowanej firmie?
...»2021.04.07
Praca zdalna nie zwalnia pracodawcy z obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy i rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych. Do rozliczania czasu pracy w pracy zdalnej, w tym nadgodzin, stosuje się ogólne przepisy Kodeksu pracy. W przypadku pracowników wykonujących stale pracę poza zakładem pracy można wprowadzić ryczałt, którego wysokość powinna odpowiadać przewidywanemu wymiarowi pracy w godzinach nadliczbowych.
...»2021.04.02
Pracownica jest w pierwszym trymestrze ciąży. Ma terminową umowę o pracę. Musimy więc sprawdzić, czy upłynie 3 miesiąc ciąży, jak skończy się jej umowa o pracę. Na tej podstawie pracodawca przedłuży albo nie umowę terminową. Jak to ustalić?
...»2021.04.01
Pracownik ma zaległy urlop wypoczynkowy. Pracodawca chce mu udzielić z własnej inicjatywy tego urlopu. W jakiej formie powinno nastąpić takie skierowanie pracownika na urlop?
...»2021.04.01
Zwolniliśmy z pracy z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia pracownika, który miał 5 lat stażu pracy w naszej firmie. Powodem zwolnienia była utrata zaufania do pracownika, spowodowana niewykonywaniem przez niego części jego obowiązków wynikających z zakresu obowiązków. Wykonywał je za pracownika jego bezpośredni przełożony. Pracownik odwołał się do sądu pracy z roszczeniem o przywrócenie do pracy. Umotywował pozew tym, że pracę kontrolował jego bezpośredni przełożony, który nigdy nie zwrócił mu uwagi na temat niewłaściwego wykonywania pracy czy niewykonywania prac wynikających z zakresu obowiązków. Czy odwołanie się pracownika do sądu było uzasadnione? - pyta Czytelniczka z Koszalina.
...»2021.03.31
Mamy pracownika, który jest honorowym dawcą krwi. Nie jest jednak ozdrowieńcem po przebytym COVID-19. Czy w tej sytuacji należy mu się 1 czy 2 dni zwolnienia od pracy z tytułu oddania krwi?
...»2021.03.30
Tworzymy zfśs od 1 stycznia 2020 r. W 2021 r. chcemy zwiększyć środki funduszu na byłych pracowników - emerytów i rencistów. Jak prawidłowo ustalić status tych osób i wysokość zwiększenia?
...»2021-04-19
Obowiązki związane z rozliczaniem VAT nie są uzależnione od formy prowadzonej działalności. Jednak jednoosobowa działalność ze względu na swoją specyfikę powoduje wiele wątpliwości z rozliczeniem VAT. Po pierwsze, w działalności wykorzystywany jest prywatny majątek. Po drugie, majątek ten często stanowi współwłasność małżeńską. Ponadto problematyczne są również transakcje między firmami małżonków. Od 1 października 2020 r. muszą mieć oznaczenie TP.
...»Wszystkie tematy ...»