Poniedziałek, 19.04.2021
Strona główna » Prawo w firmie
2021.04.19
Przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że ewentualne powództwo, np. z powodu nienależytego wykonania umowy, kontrahent (nawet jeśli jest osobą fizyczną) wytoczy przeciwko niemu w postępowaniu odrębnym - postępowaniu w sprawach gospodarczych. Z jakimi odrębnościami - w stosunku do postępowania zwykłego - musi się liczyć? Czego może spodziewać się po tym postępowaniu i na co powinien zwrócić uwagę? Czy jako pozwany ma możliwość wyboru rozpoznania sprawy w postępowaniu zwykłym? Takie wątpliwości wyjaśniamy poniżej.
...»2021.04.13
Firma prowadzi niezakończoną jeszcze budowę. Umowa z wykonawcą przewiduje, że otrzyma on za nią wynagrodzenie ryczałtowe. Jak ustalić przychody z wykonania niezakończonej jeszcze usługi?
...»2021.03.26
Klient naszego biura rachunkowego dostarczył dokumenty 19 dnia miesiąca. Umowa o świadczenie usług księgowych zobowiązuje klienta do dostarczania kompletnej dokumentacji do 5 dnia następnego miesiąca. W związku z tak późnym dostarczeniem dokumentów nasze biuro nie było w stanie przygotować na czas obowiązującej jeszcze wtedy deklaracji VAT. Została wysłana w kolejnym miesiącu wraz z przygotowanym dla klienta czynnym żalem. Po kilku miesiącach przyszło do klienta pismo z wezwaniem do stawiennictwa w urzędzie skarbowym. Klient otrzymał grzywnę. Zażądał od nas zwrotu kwoty grzywny, argumentując, że profesjonalne biuro rachunkowe powinno złożyć deklarację w terminie bez względu na wszystko. Gdy odmówiliśmy zapłaty, klient zagroził nam procesem sądowym i wysłał wezwanie do zapłaty. Co robić w takiej sytuacji?
...»2021.01.29
Spółka z o.o. była założona przez S24. Jak zmienić jej nazwę online? Jakie dokumenty należy złożyć?
...»2020.12.24
Planujemy przeprowadzenie w naszej firmie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy. Działanie to zamierzamy powierzyć albo pracownikowi działu kadr, albo podmiotowi zewnętrznemu. Jak w takiej sytuacji zaplanować kontrolę, żeby była zgodna z przepisami o ochronie danych osobowych?
RADA
...»2020.12.23
Pracodawcy zwyczajowo obdarowują pracowników prezentami świątecznymi i organizują spotkania wigilijne. Ten zwyczaj może być w tym roku mocno ograniczony ze względu na trwającą epidemię COVID-19, ale z pewnością nie całkowicie. Przypominamy, jakie obowiązują zasady rozliczania podatkowego oraz składkowego tych świadczeń. Przedstawiamy je w dwóch praktycznych tabelach podzielonych ze względu na źródło ich finansowania.
...»2020.12.23
Święta Bożego Narodzenia to okres zwyczajowego obdarowywania prezentami m.in. kontrahentów. Przedsiębiorcy organizują też zazwyczaj spotkania świąteczne z kontrahentami, choć zapewne w tym roku z powodu epidemii COVID-19 nie będą one liczne. Mimo stanu epidemii zasady rozliczania tych świadczeń nie ulegają zmianie. Przypominamy je w zestawieniu tabelarycznym.
...»2020.12.08
Czy prawnie skuteczny jest poniższy zapis w umowie o świadczenie usług księgowych pomiędzy biurem rachunkowym a klientem? Czy biuro rachunkowe ma prawo zawiesić wykonywanie usług księgowych do ZUS oraz fiskusa, bez konsekwencji, jak poniżej?
„Zaległość zapłaty należnego Biuru z tytułu niniejszej umowy wynagrodzenia, trwająca w czasie do kolejnego terminu obowiązku sprawozdawczego (jeden okres rozliczeniowy - jeden miesiąc), powoduje zawieszenie świadczenia usług przez Biuro, do czasu uregulowania pełnej kwoty zaległości. Zawieszenie wykonywania usług oznacza zaprzestanie wykonywania niniejszej umowy przez Biuro, bez ponoszenia jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki”.
...»2020.10.07
Spółka cywilna przekształciła się w jawną i została wpisana do KRS. Spółka jawna ma dwóch wspólników - osoby fizyczne - krajowe. Czy muszą oni zgłosić sami siebie do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych?
2020.10.05
Przepisy ustawy o COVID-19 wprowadziły własną definicję spadku obrotów gospodarczych, którego ustalenie jest niezbędne przy ubieganiu się o wypłatę świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy z FGŚP albo na podstawie umowy ze starostą. Przez spadek obrotów gospodarczych należy rozumieć przychody ze sprzedaży towarów lub usług, w ujęciu ilościowym lub wartościowym. Nie należy do nich wliczać innych przychodów, m.in. ze sprzedaży środków trwałych.
...»2020.09.17
Planuję wytoczenie powództwa przeciwko spółce z o.o. o zapłatę za wykonanie usługi. Dowiedziałem się, że jej zarząd zrezygnował z pełnienia swojej funkcji. Czy w takiej sytuacji może toczyć się postępowanie sądowe?
...»2020.09.09
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, zarejestrowana 1 września 2020 r., zwróciła się do księgowej z biura rachunkowego, żeby przygotowała wniosek o wpis do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Czy biuro rachunkowe powinno podjąć się tego zadania i czy ponosi odpowiedzialność za ewentualne błędy we wpisie? Jakie informacje należy tam ujawniać?
...»2020.08.07
Mamy wątpliwości dotyczące ujawniania danych pracowników naszego urzędu. Czy w trybie dostępu do informacji publicznej można udostępnić imiona i nazwiska pracowników urzędu pełniących funkcję publiczną wraz z informacjami o ich wynagrodzeniu?
...»2021-04-19
Obowiązki związane z rozliczaniem VAT nie są uzależnione od formy prowadzonej działalności. Jednak jednoosobowa działalność ze względu na swoją specyfikę powoduje wiele wątpliwości z rozliczeniem VAT. Po pierwsze, w działalności wykorzystywany jest prywatny majątek. Po drugie, majątek ten często stanowi współwłasność małżeńską. Ponadto problematyczne są również transakcje między firmami małżonków. Od 1 października 2020 r. muszą mieć oznaczenie TP.
...»Wszystkie tematy ...»