Środa, 23.10.2019

Informator prawno-podatkowy

Strona główna » Rachunkowość

Rachunkowość w IPP24

Nowe artykuły

 • Jak ująć w księgach rachunkowych podatek od nieruchomości od budynku stanowiącego środek trwały w budowie

  2019.10.10

  Spółka kupiła w lipcu 2019 r. budynek. W budynku są prowadzone prace mające na celu zaadoptowanie go do celów prowadzonej działalności. Jak ująć w księgach rachunkowych podatek od nieruchomości dla tego środka trwałego w budowie?

  ...»

 • Jak ująć w księgach rachunkowych zawarcie ugody sądowej

  2019.10.08

  We wrześniu 2019 r. spółka zawarła ugodę sądową z dłużnikiem dotyczącą przeterminowanej należności, na którą jednostka utworzyła w 2018 r. odpis aktualizujący. Ugoda zakłada, że dłużnik w listopadzie 2019 r. spłaci 80% należności, zaś pozostała kwota jego długu zostanie umorzona. Jak ująć w księgach rachunkowych zawarcie tej ugody sądowej? Czy rozwiązanie odpisu aktualizującego powinno nastąpić w momencie zawarcia ugody (wrzesień) czy dopiero w momencie zapłaty przez dłużnika (listopad)?

  ...»

 • Jak ujęć w księgach rachunkowych zakup i sprzedaż akcji poprzez rachunek maklerski

  2019.10.04

  Spółka zamierza zainwestować wolne środki pieniężne w akcjach spółek giełdowych. W tym celu zamierzamy otworzyć w domu maklerskim rachunek maklerski. W jaki sposób ewidencjonować zakup i późniejszą sprzedaż akcji kupioną w ramach tego rachunku. Jak ewidencjonować prowizje od kupna i sprzedaży tych akcji, które pobierze dom maklerski? Jakich innych kosztów można się spodziewać w związku z kupnem i sprzedażą akcji?

  ...»

Wszystkie artykuły

Tematy tygodnia

Zmiany 2020! Jakie będą skutki zapłaty na rachunek nieuwzględniony w rejestrze podatników VAT – zmiany w podatku dochodowym

2019-10-21

Od 1 stycznia 2020 r. zapłata dokonana na rachunek kontrahenta niewymieniony w rejestrze podatników VAT (biała lista podatników VAT) nie będzie kosztem podatkowym. Wyłączenie będzie dotyczyło sytuacji, w których kwota należności będzie przekraczała 15 000 zł. W publikacji przedstawiamy informacje o nowym wyłączeniu z kosztów i jak się przygotować na te zmiany.

...»

Wszystkie tematy ...»