Sobota, 25.06.2022
Strona główna » Rachunkowość
2022.06.09
Rok obrotowy spółki prowadzącej księgi rachunkowe według ustawy o rachunkowości obejmuje okres od 1 lipca do 30 czerwca. Czy sporządzając sprawozdanie finansowe w 2022 r., spółka może stosować przesunięcie terminów dotyczących sprawozdań finansowych wynikające z marcowego rozporządzenia Ministra Finansów?
...»2022.06.08
Spółka w maju 2022 r. sprzedała kontrahentowi towar. Po jego odbiorze nabywca stwierdził, że zakupiony towar posiada wady fabryczne i postanowił go odesłać spółce (sprzedawcy). Po dokonaniu oceny zasadności reklamacji spółka uznała ją za uzasadnioną. W związku z tym przesłano kontrahentowi nową sztukę towaru wolną od wad, ponosząc koszty przesyłki kurierskiej. Jednocześnie na wniosek kupującego spółka zwróciła nabywcy koszty dostarczenia wadliwego towaru. Jak ująć w księgach rachunkowych ponoszone koszty związane z przemieszczaniem reklamowanego towaru? Czy zwrócone nabywcy koszty dostarczenia towaru do sprzedawcy są kosztami uzyskania przychodu?
...»2022.06.07
We wrześniu 2021 r. jeden z pracowników złożył do sądu pozew o zapłatę wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. W maju 2022 r. sąd zasądził na jego rzecz część żądanej kwoty wraz z odsetkami. Jak ująć w księgach rachunkowych zasądzone pracownikowi wynagrodzenie i odsetki? Czy kwota ta stanowi koszt uzyskania przychodów?
...»2022.06.01
Firma chce zatrudnić specjalistę, który ma jej pomóc w pozyskaniu funduszy na wytworzenie bardzo drogiego środka trwałego. Czy takie wydatki należy zaliczyć do kosztów wytworzenia środka trwałego?
...»2022.05.31
Firma stosowała do tej pory wycenę rozchodu towarów metodą cen średnioważonych. Czy możemy ją zmienić na inną metodę?
...»2022.05.24
Istotą metody porównawczej jest zestawienie poziomu danych za poszczególne lata oraz porównanie ich poziomu w poszczególnych okresach z danymi w badanym okresie lub w okresie poprzednim. Porównanie takie może być dokonywane w wartościach bezwzględnych (poprzez różnicę w poziomie) lub wartościach względnych.
...»2022.05.23
Firma zaciągnęła pożyczkę. Na firmowe konto wpłynęła kwota tej pożyczki pomniejszona od naliczoną od niej prowizję. Jak potraktować rachunkowo taką wpłatę?
...»2022.05.06
Mała spółka z ograniczoną odpowiedzialnością chce zrezygnować ze stosowania konta 10 „Kasa”. Kłopot w tym, że niektóre operacje gotówkowe będą dokonywali nie tylko udziałowcy spółki, ale także jeden wyznaczony pracownik. Czy w takim przypadku likwidacja konta 10 jest w ogóle możliwa?
...»2022.04.27
Spółka 15 maja 2022 r. zamierza rozwiązać umowę z pracownikiem. Wykorzystał on w 2022 r. 3 dni urlopu. Jak ustalić ekwiwalent za niewykorzystany urlop i czy za maj urlop się mu w ogóle należy? Jak należy zaewidencjonować ekwiwalent za urlop, gdy jego wypłata jest połączona wraz z należnym za maj wynagrodzeniem?
...»2022.04.26
Spółka w celu wykonywania swoich usług wynajęła w kwietniu 2022 r. maszynę budowlaną (mobilny agregat prądotwórczy) na okres 10 miesięcy. Czy powinna usługę taką rozliczyć w czasie? Czy to, że będzie to usługa wykonywana w czasie, powoduje, że VAT należy również odpowiednio podzielić na ten okres?
...»2022.04.08
Firma ma status jednostki mikro w rozumieniu ustawy o rachunkowości. Chce skorzystać z uproszczeń przewidzianych dla takich jednostek. Jednak nie interesują jej wszystkie uproszczenia - ma zamiar skorzystać tylko z niektórych z nich. Czy może tak zrobić?
...»2022.04.07
Firma ma status jednostki małej w rozumieniu ustawy o rachunkowości. Czy w tej sytuacji musi sporządzać zestawienie zmian w kapitale własnym?
...»2022.04.04
Spółka komandytowa X posiada zarejestrowany wzór wspólnotowy, który stanowi w spółce wartość niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji (stosowana jest indywidualna stawka). Na wzór ten spółka X udziela licencji między innymi spółce z o.o. Y. Spółka X ma zostać przejęta przez spółkę Y. Po przejęciu wzór będzie przez spółkę Y wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej oraz licencjonowany innym podmiotom. W jaki sposób w tej sytuacji spółka Y powinna ustalić wartość początkową wzoru oraz wysokość dokonywanych odpisów amortyzacyjnych? Czy dokonywane przez spółkę X odpisy amortyzacyjne będą stanowiły dla niej podatkowe koszty uzyskania przychodów?
...»2022-06-20
W związku z zakończeniem roku szkolnego i akademickiego na płatnikach spoczywają dodatkowe obowiązki. Zleceniodawcy zatrudniający uczniów lub studentów muszą zweryfikować, czy nadal są zwolnieni z opłacania składek za swoich zleceniobiorców. Jeżeli natomiast zleceniobiorcy kończą kształcenie, konieczne jest ustalenie, z jaką datą powinni zostać zgłoszeni do ZUS. Obowiązek weryfikacji statusu ucznia lub studenta dotyczy także płatników, którzy zgłaszają do ubezpieczenia zdrowotnego, jako członka rodziny, pełnoletnie dzieci swoich zatrudnionych.
...»Wszystkie tematy ...»