Piątek, 22.10.2021

Informator prawno-podatkowy

Strona główna » Rachunkowość

Rachunkowość w IPP24

Nowe artykuły

 • Leasing finansowy samochodu osobowego dla celów bilansowych

  2021.10.15

  Najczęstsze umowy leasingu to umowy leasingu samochodów. Ze względu na kilka ograniczeń w przepisach podatkowych w przypadku umowy leasingu samochodu pojawiają się pewne wątpliwości.

  ...»

 • Jak rozliczyć w księgach rachunkowych fakturę za holowanie samochodu

  2021.10.05

  Służbowy samochód osobowy uległ awarii w trasie. Była ona na tyle poważna, że uniemożliwiała dalszą bezpieczną podróż. W związku z tym pojazd został odholowany przez wyspecjalizowaną firmę do naszej siedziby. Za usługę holowania otrzymaliśmy fakturę. Czy w księgach rachunkowych wydatek ten należy ująć jako usługi obce czy też jako pozostałe koszty operacyjne. Czy z faktury tej należy odliczyć 50% VAT jak w przypadku faktur za paliwo i czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć tylko 75% wydatków?

  ...»

 • Czy biuro musi informować klienta o innej, lepszej formie opodatkowania działalności

  2021.09.30

  Mój klient wystąpił do mnie z roszczeniem o to, żebym zwróciła mu nadwyżkę podatków, którą zapłacił jego zdaniem z mojej winy. Klient prowadził jednoosobową działalność gospodarczą, sam sobie ją założył, wybrał formę opodatkowania i przyszedł do naszego biura rachunkowego. Po kilku latach współpracy stwierdził, że powinniśmy poinformować go o tym, że inna forma opodatkowania byłaby dla niego korzystniejsza i że gdyby przeszedł na ryczałt, to dużo oszczędziłby. Umowę o świadczenie usług księgowych zawarliśmy ustnie. Czy w tej sytuacji mogę się obawiać konieczności zapłaty odszkodowania?

  ...»

Wszystkie artykuły

Tematy tygodnia

Akcjonariusz prostej spółki akcyjnej – jak oskładkować jego przychody

2021-10-18

Od 1 lipca 2021 r. przepisy przewidują możliwość zakładania prostej spółki akcyjnej (PSA). Jest to nowa forma prawna przedsiębiorstwa. Akcjonariusz takiej spółki, którego wkładem do niej jest świadczenie pracy lub usług, jest obejmowany ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność. Ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz zdrowotne są dla niego obowiązkowe od dnia rozpoczęcia do momentu zakończenia świadczenia pracy lub usług. Ubezpieczenie chorobowe jest z kolei dobrowolne.

...»

Wszystkie tematy ...»