Wtorek, 25.01.2022

Informator prawno-podatkowy

Jak rozliczyć w księgach rachunkowych zakup środka trwałego poprzedzony zaliczką w walucie obcej od polskiego kontrahenta

Autor: Irena Pazio
Aktualizacja: 2021-11-03 06:21

Spółka zamówiła u polskiego kontrahenta maszynę produkcyjną. Cena środka trwałego wyrażona jest w euro. Zgodnie z umową spółka zobowiązała się wpłacić 40% zaliczki przed zrealizowaniem dostawy maszyny. W dniu dostawy środka trwałego spółka otrzymała fakturę końcową na pozostałą wartość środka trwałego (60%). Jak rozliczyć w księgach rachunkowych ten zakup? Jakie kursy zastosować do wyceny? Czy powstaną różnice kursowe?

Artykuł jest dostępny tylko dla subskrybentów iPP24.pl. Zaloguj się jeśli masz dostęp.

Logowanie:


Tematy tygodnia

Kiedy faktura może zostać uznana za pustą i jakie są tego konsekwencje

2022-01-24

Wystawienie faktury, w której wykaże się kwotę podatku, oznacza obowiązek jej zapłaty, nawet gdyby faktura nie dokumentowała faktycznej transakcji. Jest to sankcja, która zabezpiecza interesy fiskalne państwa przed ewentualnym odliczeniem VAT z takiej faktury przez nabywcę. W większości przypadków z pustymi fakturami mamy do czynienia podczas prób wyłudzenia VAT. Puste faktury to problem także uczciwych podatników, gdy np. faktura zostanie wystawiona przed terminem lub w wyniku pomyłki. Skutki mogą dotknąć zarówno sprzedawcę, jak i nabywcę.

...»

Wszystkie tematy ...»