Sobota, 25.06.2022
Strona główna » Samorząd i administracja
2016.05.02
Gmina przekazała aportem nieruchomość na rzecz spółki akcyjnej. Czy burmistrz może nadal gospodarować tą nieruchomością?
...»2016.04.27
Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika samorządowego zależy od jego stażu pracy, wykształcenia, a także od posiadania innych okresów podlegających zaliczeniu. Wątpliwości pojawiają się odnośnie do zaliczenia do tych innych okresów czasu prowadzenia działalności gospodarczej.
...»2016.04.21
Czy okres pobierania świadczenia pielęgnacyjnego z gminnego ośrodka pomocy społecznej z tytułu rezygnacji z zatrudnienia w związku z opieką nad córką należy zaliczyć do stażu za wysługę lat i nagrody jubileuszowej pracownika samorządowego? Nadmieniam, że były odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne w związku z pobieraniem tego świadczenia.
...»2015.11.24
Zakład budżetowy jest czynnym podatnikiem VAT. Koszty ujmuje w kwotach netto. Dotacja przedmiotowa jest opodatkowana tym podatkiem i w związku z tym zakład ma obowiązki wynikające z podatku należnego. Czy przekroczenie, o którym mowa w art. 15 ustawy o finansach publicznych, oblicza się w stosunku do kwoty netto dotacji (ta kwota wykazywana jest w sprawozdawczości jako przychód), czy też od kwoty otrzymanej z gminy, tj. od kwoty brutto?
...»2015.11.24
Rozstrzygnięcia rady gminy podejmowane są w drodze uchwał. Rada gminy może oczywiście wyrażać niewiążące stanowiska również w innych formach (proklamacji, opinii itd.), ale nie budzi wątpliwości fakt, że uchwały są w tym kontekście najbardziej istotne.
...»2015.11.24
Zagadnienie ustalenia opłat za udostępnienie informacji publicznej jest jedną z najbardziej spornych kwestii, jakie stają przed organem administracji publicznej rozpatrującym wniosek o udostępnienie informacji publicznej.
...»2015.11.24
Lokalizacja parku krajobrazowego na obszarze gminy to nie tylko korzyści, lecz także zadania i obowiązki dla włodarzy. Wiele zależy od właściwego planowania przestrzeni i dbania o środowisko – można przecież dobrze rozmieścić budowę galerii handlowej czy osiedli mieszkaniowych także w pobliżu parku.
...»2015.11.24
Pracownicy samorządowi zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych muszą mieć zaświadczenie o niekaralności. Jaki jest okres ważności tego zaświadczenia? Czy musimy okresowo potwierdzać niekaralność zatrudnionych urzędników? Czy jeżeli przy rekrutacji kandydat przedstawi zaświadczenie np. sprzed 6–10 miesięcy, to będzie ono dla nas wystarczające, czy należy wystąpić o nowe?
...»2015.11.20
Otrzymałem upomnienie z wezwaniem do rozbiórki części budynku wraz z informacją, że oprócz obowiązku wykonania decyzji powiatowego inspektora nadzoru budowlanego muszę uiścić koszty upomnienia. Czy koszty te ulegają przedawnieniu? W jakiej wysokości liczone są odsetki od nieterminowego uiszczenia tych kosztów?
...»2015.11.20
Artykuł 1710 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych jest zgodny z Konstytucją. Na podstawie tego przepisu spółdzielnia ma prawo do wystąpienia z żądaniem sprzedaży lokalu w drodze licytacji – w przypadku długotrwałych zaległości z zapłatą czynszu. Wyrok TK obowiązuje od 19 października 2015 r., czyli od dnia publikacji w Dzienniku Ustaw.
...»2015.11.13
Od 11 września 2015 r. opłata reklamowa jest kolejną opłatą lokalną. Rada gminy może wprowadzić taką opłatę od umieszczonych tablic reklamowych lub urządzeń reklamowych.
...»2015.11.12
Osoby, ubiegające się o certyfikat poświadczający znajomość języka polskiego, będą miały do nich łatwiejszy dostęp. W czwartek 12 listopada br. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o języku polskim, dzięki której egzaminy będą mogły przeprowadzać np. szkoły polskie za granicą.
...»2015.11.10
Obowiązująca od 19 października 2014 r. nowelizacja przepisów o zamówieniach publicznych wprowadziła zmiany w obowiązkach zamawiającego związanych z badaniem oferty pod względem zaoferowania rażąco niskiej ceny. W praktyce nowe przepisy zamiast ułatwiać czynności, stwarzają wiele problemów.
...»2022-06-20
W związku z zakończeniem roku szkolnego i akademickiego na płatnikach spoczywają dodatkowe obowiązki. Zleceniodawcy zatrudniający uczniów lub studentów muszą zweryfikować, czy nadal są zwolnieni z opłacania składek za swoich zleceniobiorców. Jeżeli natomiast zleceniobiorcy kończą kształcenie, konieczne jest ustalenie, z jaką datą powinni zostać zgłoszeni do ZUS. Obowiązek weryfikacji statusu ucznia lub studenta dotyczy także płatników, którzy zgłaszają do ubezpieczenia zdrowotnego, jako członka rodziny, pełnoletnie dzieci swoich zatrudnionych.
...»Wszystkie tematy ...»