Wtorek, 24.05.2022
Strona główna » Samorząd i administracja
2016.05.02
Gmina przekazała aportem nieruchomość na rzecz spółki akcyjnej. Czy burmistrz może nadal gospodarować tą nieruchomością?
...»2016.04.27
Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika samorządowego zależy od jego stażu pracy, wykształcenia, a także od posiadania innych okresów podlegających zaliczeniu. Wątpliwości pojawiają się odnośnie do zaliczenia do tych innych okresów czasu prowadzenia działalności gospodarczej.
...»2016.04.21
Czy okres pobierania świadczenia pielęgnacyjnego z gminnego ośrodka pomocy społecznej z tytułu rezygnacji z zatrudnienia w związku z opieką nad córką należy zaliczyć do stażu za wysługę lat i nagrody jubileuszowej pracownika samorządowego? Nadmieniam, że były odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne w związku z pobieraniem tego świadczenia.
...»2015.09.03
Pobieranie przez samorząd Augustowa (Podlaskie) opłat za parkowanie w soboty nie narusza prawa - orzekł w czwartek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku i oddalił skargę prokuratury na uchwałę augustowskich radnych dotyczącą płatnego parkowania.
...»2015.09.01
1 września Administracja Podatkowa uruchamia centra obsługi. To nowe udogodnienie, dzięki któremu podatnicy będą mogli załatwić swoje sprawy nie tylko we własnym urzędzie, ale zrobią to także w wybranych miejscach na terenie całego kraju. Ponadto w centrach, oprócz spraw podatkowych, będzie można złożyć wybrane dokumenty z obszaru ZUS i akcyzy. Także od 1 września mikroprzędsiębiorca w centrach obsługi będzie mógł skorzystać z pomocy asystenta podatnika.
...»2015.08.31
Pomoc finansową w wysokości 400 zł miesięcznie i jednorazowe świadczenie specjalne przyznawane w wyjątkowych wypadkach - przewiduje obowiązująca od dziś nowa ustawa o pomocy dla działaczy opozycji antykomunistycznej znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej.
...»2015.08.31
Na wniosek właściciela nieruchomości dokonany został podział nieruchomości. W wyniku podziału doszło do wydzielenia działki pod drogę wewnętrzną, z której będzie korzystać gmina. Czy w tym wypadku decyzja podziałowa będzie wywoływać skutek prawny w postaci przeniesienia własności wydzielonej działki na rzecz gminy (art. 98 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami) i czy za taką działkę należy się odszkodowanie?
...»2015.08.31
W latach 2014–2020 obowiązuje nowa procedura odwoławcza wobec negatywnej oceny projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Jest ona zbliżona do poprzedniej, ale zawiera kilka nowych rozwiązań.
...»2015.08.28
Określenie maksymalnej powierzchni rodzinnego gospodarstwa rolnego, ograniczenie podziału gospodarstw rolnych i wprowadzenie ich rejestru - to niektóre elementy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, którą - jak poinformowała Kancelaria Prezydenta - podpisał prezydent Andrzej Duda.
...»2015.08.28
Od 1 stycznia 2016 r. straże gminne i miejskie zostaną pozbawione możliwości przeprowadzania kontroli fotoradarowej kierowców - zakłada nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o strażach gminnych, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.
...»2015.08.28
Obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony w 2018 r.; prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ewidencji ludności przesuwającą termin zniesienia tego obowiązku z 1 stycznia 2016 r. na 1 stycznia 2018 r.
...»2015.08.28
Marszałka województwa. Od dziś bowiem obowiązuje nowelizacja ustawy o usługach turystycznych, która doprecyzowuje, że organizacja powrotu turystów z urlopów w sytuacji, gdy nie zapewnia tego niewypłacalny organizator wyjazdu lub pośrednik turystyczny należy do zadań marszałka województwa lub wskazanej przez niego jednostki.
...»2015.08.28
W piątek wchodzą w życie przepisy, zgodnie z którymi książeczki zdrowia dziecka staną się elementem dokumentacji medycznej. Wzór nowych książeczek nie jest jeszcze znany - minister zdrowia stosowne rozporządzenie powinien wydać do 28 lutego przyszłego roku.
...»2022-05-23
Ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT wymaga prawidłowego określenia chwili dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. W przypadku czynności długoterminowych, gdy obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, największy problem stwarza ustalenie momentu wykonania usługi. Spory wywołuje odpowiedź na pytanie, które usługi możemy uznać za wykonane z końcem okresów rozliczeniowych, gdy są ustalane. Natomiast gdy nie mamy określonych okresów rozliczeniowych, powstaje pytanie, czy umowa długoterminowa jest wykonana z dniem jej zawarcia czy zakończenia. Obecnie organy zajmują niekorzystne dla podatników stanowisko.
...»Wszystkie tematy ...»