Sobota, 25.06.2022
Strona główna » Samorząd i administracja
2016.05.02
Gmina przekazała aportem nieruchomość na rzecz spółki akcyjnej. Czy burmistrz może nadal gospodarować tą nieruchomością?
...»2016.04.27
Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika samorządowego zależy od jego stażu pracy, wykształcenia, a także od posiadania innych okresów podlegających zaliczeniu. Wątpliwości pojawiają się odnośnie do zaliczenia do tych innych okresów czasu prowadzenia działalności gospodarczej.
...»2016.04.21
Czy okres pobierania świadczenia pielęgnacyjnego z gminnego ośrodka pomocy społecznej z tytułu rezygnacji z zatrudnienia w związku z opieką nad córką należy zaliczyć do stażu za wysługę lat i nagrody jubileuszowej pracownika samorządowego? Nadmieniam, że były odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne w związku z pobieraniem tego świadczenia.
...»2015.08.14
Ustawa krajobrazowa zacznie obowiązywać od 16 sierpnia br. Bez wątpienia stanowi dobry krok w kierunku ochrony polskiego krajobrazu, choć niektórzy eksperci wskazują już w tej chwili na jej mankamenty.
...»2015.08.12
Od 1 stycznia 2016 r. zmieniają się przepisy dotyczące udzielania pomocy publicznej przedsiębiorstwom będącym w trakcie postępowań restrukturyzacyjnych. Zmiany dotyczą też tych firm, które realizują usługi w ogólnym interesie gospodarczym.
...»2015.08.11
Od 11 sierpnia br. do końca miesiąca wprowadzone będą ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej dla odbiorców o mocy umownej powyżej 300 kW (fabryki, huty, duże energochłonne zakłady przemysłowe) - stanowi rozporządzenie wydane we wtorek przez rząd.
...»2015.08.04
W związku z wątpliwościami w sprawie prawidłowego sposobu ustalania miesięcznego kosztu utrzymania mieszkańca domu pomocy społecznej Starostwo Powiatowe w Żarach zwróciło się do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Zielonej Górze z wnioskiem o wyjaśnienie przedmiotowych kwestii.
...»2015.07.29
Skargi na bezczynność organów administracji publicznej w zakresie udostępnienia informacji publicznej są często rozpatrywane przez sądy administracyjne. Część z nich podlega uwzględnieniu, na co może mieć wpływ duże skomplikowanie regulacji o dostępie do informacji publicznej.
...»2015.07.22
Uszczelnienie systemu badań technicznych pojazdów to cel przygotowanego przez MIR wstępnego projektu założeń noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym - powiedział PAP wiceszef MIR Paweł Olszewski. Ocenił, że jest szansa na jego uchwalenie jeszcze w tej kadencji Sejmu.
...»2015.07.22
Wykonawca ma prawo zwrócić się do zamawiającego o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Sąd Najwyższy uznał, że wykonawca powinien być aktywny w wyjaśnianiu nieprecyzyjnych zapisów specyfikacji przetargu. Prawo nie przewiduje automatycznej odpowiedzialności zamawiającego nawet, gdy ten nieprecyzyjnie określił warunki przetargu. Brak aktywności wykonawcy w wyjaśnieniu SIWZ może powodować jego porażkę przed sądem w sporze o kary umowne z tytułu opóźnienia w realizacji zamówienia.
...»2015.07.21
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w poniedziałek nowelizację ustawy o samorządzie gminnym - poinformowała dziś kancelaria prezydencka. Nowela ma m.in. ułatwiać współpracę jednostek samorządu terytorialnego oraz zachęcać je do dobrowolnego łączenia się.
...»2015.07.21
Projektowane nowe Prawo zamówień publicznych zbyt dosłownie wdraża
unijne dyrektywy; zarazem zupełnie zapomniano o konieczności
uregulowania np. braku jednolitości orzecznictwa KIO, niezależności KIO
czy oddzielenia KIO od Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych - mówi PAP
ekspertka.
Radca prawny Katarzyna Grzywacka (…) oceniła, że "z całą
pewnością wprowadzenie nowych przepisów o zamówieniach publicznych
będzie dużym przełomem w podejściu do tego systemu w Polsce".
2015.07.20
W przepisach o zamówieniach publicznych nie zdefiniowano pojęcia „termin związania ofertą”. Ustawodawca natomiast używa go i przypisuje mu prawne i faktyczne znaczenie. Wykonawcy, składając ofertę w postępowaniu, zgadzają się na objęcie jej terminem związania. Z kolei zamawiający, przygotowując postępowanie, decyduje o jego długości. W praktyce udzielania zamówień publicznych z pojęciem tym wiążą się problemy dotyczące skutków upływu tego terminu – dotyczące zwłaszcza wyrażania przez wykonawcę zgody na jego przedłużenie, jak i możliwości wykluczenia wykonawcy, który takiej zgody nie udzielił.
...»2022-06-20
W związku z zakończeniem roku szkolnego i akademickiego na płatnikach spoczywają dodatkowe obowiązki. Zleceniodawcy zatrudniający uczniów lub studentów muszą zweryfikować, czy nadal są zwolnieni z opłacania składek za swoich zleceniobiorców. Jeżeli natomiast zleceniobiorcy kończą kształcenie, konieczne jest ustalenie, z jaką datą powinni zostać zgłoszeni do ZUS. Obowiązek weryfikacji statusu ucznia lub studenta dotyczy także płatników, którzy zgłaszają do ubezpieczenia zdrowotnego, jako członka rodziny, pełnoletnie dzieci swoich zatrudnionych.
...»Wszystkie tematy ...»