Środa, 30.11.2022

Informator prawno-podatkowy

Strona główna » Samorząd i administracja

Samorząd i administracja w IPP24

Nowe artykuły

Wszystkie artykuły

 • Jak obsadzać wyższe stanowiska w służbie cywilnej po zmianach od 23 stycznia 2016 r.

  2016.03.01

  Wyższe stanowiska w służbie cywilnej oraz kierownicze stanowiska w służbie zagranicznej będą obsadzane w drodze powołania, a nie – jak dotychczas – na podstawie otwartego i konkurencyjnego naboru. To najważniejsza zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o służbie cywilnej, która weszła w życie 23 stycznia 2016 r.

  ...»

 • Pierwsze wypłaty z programu 500 plus - w maju

  2016.02.29

  Osoby, które złożą wnioski o świadczenie z programu 500 plus na początku kwietnia, prawdopodobnie otrzymają pierwsze wypłaty w okolicach maja - mówi PAP wiceszef MRPiPS Bartosz Marczuk. Podkreśla jednak, że nie trzeba się spieszyć - na złożenie pierwszego wniosku są trzy miesiące.

  ...»

 • Opiekunowie niepełnosprawnych zabezpieczeni po śmierci podopiecznych

  2016.02.26

  Opiekunowie osób z niepełnosprawnością, którzy utracili świadczenia, np. po śmierci podopiecznego, będą mieć prawo do zasiłku dla bezrobotnych lub świadczenia przedemerytalnego - wynika z projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  ...»

 • SN: odmienność płci nie jest konieczna dla wspólnego pożycia

  2016.02.25

  Odmienność płci nie jest konieczna do uznania, że dwie osoby pozostają we wspólnym pożyciu - uznał w czwartek w uchwale Sąd Najwyższy. Otwiera to drogę np. do odmowy zeznań wobec oskarżonego partnera tej samej płci.

  ...»

 • Jaki charakter ma opłata za niedotrzymanie terminu zagospodarowania nieruchomości

  2016.02.24

  Czy w przypadku opłaty dodatkowej nakładanej na użytkownika wieczystego w drodze decyzji administracyjnej z tytułu niedotrzymania terminów zagospodarowania nieruchomości gruntowej oddanej w użytkowanie wieczyste w sytuacji niedotrzymania terminów zagospodarowania nieruchomości gruntowej oddanej w użytkowanie wieczyste, właściwy organ ma obowiązek ją ustalić, czy też może odstąpić od jej ustalenia?

  ...»

 • Współwłasność nieruchomości

  2016.02.24

  Prawo kompleksowo reguluje zasady dotyczące współwłasności nieruchomości publicznych, jednak wątpliwości interpretacyjne stwarzają w praktyce wiele problemów. Dlatego konieczne wydają się zmiany lub co najmniej doprecyzowanie niejasnych przepisów.

  ...»

 • Rząd przyjął projekt ustawy, który zakłada 5-letni zakaz sprzedaży państwowej ziemi

  2016.02.23

  Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy dot. obrotu ziemią, który zakłada wstrzymanie sprzedaży państwowej ziemi na okres 5 lat. Zasadniczo nabywcami nieruchomości rolnych będą mogli być tylko rolnicy indywidualni - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

  ...»

 • Mazowsze się dzieli, by pozyskać dodatkowe fundusze

  2016.02.23

  Europoseł Zbigniew Kuźmiuk poinformował na swoim blogu, że rząd Beaty Szydło przyjął ( na wniosek samorządu województwa mazowieckiego), propozycję podziału statystycznego województwa mazowieckiego na dwie jednostki statystyczne: warszawski stołeczny i mazowiecki regionalny.

  ...»

 • Prezydent podpisał ustawę 500+

  2016.02.17

  To najlepszy wzorzec, że państwo pomaga rodzinom w wychowaniu dzieci i daje im wsparcie - powiedział prezydent Andrzej Duda, podpisując ustawę wprowadzającą program "Rodzina 500 plus".

  ...»

 • Zastrzeżenie obowiązku osobistego wykonania zamówienia przez wykonawcę

  2016.02.17

  Wykonawca ma prawo powierzyć wykonanie części zamówienia podwykonawcy. Zamawiający może jednak zastrzec obowiązek osobistego wykonania przez wykonawcę kluczowych części zamówienia na roboty budowlane lub usługi lub prac związanych z rozmieszczeniem i instalacją, w ramach zamówienia na dostawy. Zasady te wywołują wątpliwości co do zakresu stosowania takiego zastrzeżenia.

  ...»

Tematy tygodnia

Minimalne wynagrodzenie i świadczenia od niego zależne w 2023 r.

2022-11-28

W przyszłym roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie dwukrotnie. W I półroczu 2023 r. do 3490 zł (z 3010 zł w 2022 r.) oraz w II półroczu 2023 r. do kwoty 3600 zł. Oznacza to, że inne świadczenia pracownicze, których wysokość zależy od płacy minimalnej, także zostaną podwyższone. Chodzi tu m.in. o dodatek za pracę w nocy, kwoty wolne od potrąceń czy wynagrodzenie za przestój. W efekcie wzrosną koszty zatrudnienia i składek ZUS, w tym m.in. dla przedsiębiorców opłacających je od preferencyjnej podstawy wymiaru. Natomiast stawka godzinowa dla zleceniobiorców od stycznia do czerwca 2023 r. wyniesie 22,80 zł za godzinę pracy (wzrost o 3,10 zł), natomiast od 1 lipca 2023 r. - 23,50 zł (wzrost o 3,80 zł). W 2022 r. stawka godzinowa wynosiła 19,70 zł.

...»

Wszystkie tematy ...»