Piątek, 22.10.2021

Informator prawno-podatkowy

Sejm odłożył reformę administracji podatkowej o pół roku

Aktualizacja: 2015-12-16 13:38

Przygotowana przez poprzedni rząd reforma służb podatkowych wejdzie w życie 1 lipca 2016 r., a nie 1 stycznia 2016 r., jak pierwotnie uchwalono - zdecydował w środę Sejm, nowelizując ustawę o administracji podatkowej.

Zdaniem PiS, które przygotowało projekt, przesunięcie o pół roku wejścia w życie części artykułów ustawy wynika z braku przygotowania administracji skarbowej do zmian. Podobne stanowisko wyraża resort finansów.

Z kolei posłowie PO przekonują, że służby skarbowe są przygotowane do wdrożenia ustawy, a PiS, proponując zmianę, chce wymienić szefów urzędów skarbowych na swoich ludzi jeszcze według starych zasad.

Za uchwaleniem nowelizacji ustawy o administracji podatkowej głosowało 253 posłów, przeciw było 177 posłów, a 13 wstrzymało się od głosu. Wcześniej Sejm nie zgodził się z wnioskiem PO i Nowoczesnej o odrzucenie projektu.

Janosz Cichoń (PO) mówił przed głosowaniem, że podejrzewa, iż przesunięcie wejścia w życie zmian spowoduje, iż ustawa o administracji podatkowej "powędruje w niebyt".

Wskazał, że ustawa ta jest oparta na założeniu, że 99 proc. podatników to podatnicy uczciwi, których administracja podatkowa ma wspierać w wywiązywaniu się z obowiązków podatkowych, a 1 proc., to podatnicy nieuczciwi. "Mamy obawy, że te proporcje się odwrócą" - powiedział Cichoń.

Zdaniem ministra finansów Pawła Szałamachy retoryka o podatnikach uczciwych i przedstawionych przez Cichonia proporcjach jest "po prostu biciem piany". "My pracujemy nad konsolidacją administracji skarbowej i połączeniem administracji celnej i skarbowej w jeden spójny funkcjonalny organizm. To jest koncepcja, którą opracowaliśmy już w latach 2006-2007 i nie została przez państwa wdrożona. Są bardzo duże luki efektywnościowe w administracji i w związku z tym nie ma sensu wprowadzać tej ustawy od 1 stycznia. Tym bardziej, że ona jest - powiedziałbym - w proszku" - powiedział minister.

W trakcie prac w komisji do projektu zmian w ustawie o administracji podatkowej wprowadzono zgłoszone przez posłów PiS poprawki dotyczące m.in. wydawania interpretacji podatkowych oraz ustalające termin wejścia w życie noweli na dzień następujący po dniu ogłoszenia.

(PAP)

Tematy tygodnia

Akcjonariusz prostej spółki akcyjnej – jak oskładkować jego przychody

2021-10-18

Od 1 lipca 2021 r. przepisy przewidują możliwość zakładania prostej spółki akcyjnej (PSA). Jest to nowa forma prawna przedsiębiorstwa. Akcjonariusz takiej spółki, którego wkładem do niej jest świadczenie pracy lub usług, jest obejmowany ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność. Ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz zdrowotne są dla niego obowiązkowe od dnia rozpoczęcia do momentu zakończenia świadczenia pracy lub usług. Ubezpieczenie chorobowe jest z kolei dobrowolne.

...»

Wszystkie tematy ...»