Piątek, 22.10.2021

Informator prawno-podatkowy

Minister rolnictwa: ziemia rolna należąca do państwa ma przynosić dochód – będzie wydzierżawiana, a nie sprzedawana

Aktualizacja: 2015-12-18 05:57

Przez pięć lat państwowej ziemi nie będzie można kupić, a tylko wydzierżawić - takie przepisy chce wprowadzić resort rolnictwa - mówi szef tego resortu Krzysztof Jurgiel w wywiadzie udzielonym PAP.

Minister określił uchwaloną w minionej kadencji sejmu ustawę o  kształtowaniu ustroju rolnego jako „bubel prawny, który nie realizuje celów, które przed nią zostały postawione”. Dlatego termin jej wejścia w życie zostanie przesunięty  z 1 stycznia 2016 r. na 1 maja 2016 r., aby w tym okresie dokonać w niej zmian.

"Nowa ustawa będzie kontynuacją tych propozycji, które Prawo i Sprawiedliwość złożyło już 3 lata temu w parlamencie. Podstawą gospodarowania nieruchomościami rolnymi z Zasobu Skarbu Państwa w Polsce ma być dzierżawa. O ewentualnej sprzedaży i to tylko rolnikowi indywidualnemu, prowadzącemu lub zamierzającemu prowadzić gospodarstwo rolne rozstrzygną zawarte w niej przepisy" – wyjaśnił minister. Dodał, że nowa ustawa nie ograniczy sprzedaży prywatnej ziemi.

Zgodnie z zapowiedziami ministra rolnik, który kupi ziemię z Zasobu Skarbu Państwa, nie będzie mógł jej sprzedać przez 10 lat, chyba że sąd wyrazi na to zgodę.

"Resort przygotuje ustawę o memorandum na sprzedaż państwowych gruntów" – oświadczył Jurgiel. "Planujemy jej obowiązywanie na 5 lat. Ale ostatecznie o okresie obowiązywania zadecyduje parlament" - dodał szef resortu rolnictwa.

Na pytanie, czy zapisowi o memorandum nie sprzeciwi się Komisja Europejska, odpowiedział, że "jeszcze nie jest tak źle, by KE decydowała, co mamy sprzedawać, a co nie". "Ziemia jest własnością państwową. W wielu krajach właścicielem ziemi jest państwo, np. we Francji czy w Holandii i wydzierżawia się ją na takich zasadach, by przynosiła ona rolnikowi godny zysk, ale też dawała stały dochód dla państwa" - tłumaczył.

"Podstawową formą gospodarowania będzie dzierżawa, ale grunty będziemy sprzedawali na cele inwestycyjne i związane realizacją zadań publicznych" - podkreślił minister i przypomniał, że PiS już w swoim programie stało na stanowisku, że podstawową formą zagospodarowania gruntów Skarbu Państwa powinna być dzierżawa. "Uważamy, że tylko uzyskany dzięki dzierżawie - stały, wieloletni dopływ środków finansowych do budżetu państwa umożliwi finansowanie innych zadań związanych z obszarami wiejskimi" - zaznaczył Jurgiel.

Minister zapytany, czy planowane jest uchwalenie ustawy o dzierżawie rolnej, odpowiedział: "Byłem jednym z inicjatorów jako przewodniczący komisji rolnictwa, przyjęcia rozwiązań dotyczących dzierżawy rolniczej. Nie było wtedy woli politycznej ze strony rządu by ją uchwalić. Z naszej strony jest wola polityczna uchwalenia takiej ustawy".

1 maja 2016 r. upływa obowiązujący od 2004 r. okres ochronny na zakup polskiej ziemi przez cudzoziemców; obcokrajowcy będą więc mogli kupować w Polsce ziemię rolną bez specjalnego pozwolenia MSWiA. Ziemia rolna w Polsce drożeje, ale jest tańsza niż w krajach zachodnich, stąd obawa, że zamożniejsi obywatele z tamtych krajów będą wykupowali grunty np. w celach spekulacyjnych.

(PAP/dt)

Tematy tygodnia

Akcjonariusz prostej spółki akcyjnej – jak oskładkować jego przychody

2021-10-18

Od 1 lipca 2021 r. przepisy przewidują możliwość zakładania prostej spółki akcyjnej (PSA). Jest to nowa forma prawna przedsiębiorstwa. Akcjonariusz takiej spółki, którego wkładem do niej jest świadczenie pracy lub usług, jest obejmowany ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność. Ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz zdrowotne są dla niego obowiązkowe od dnia rozpoczęcia do momentu zakończenia świadczenia pracy lub usług. Ubezpieczenie chorobowe jest z kolei dobrowolne.

...»

Wszystkie tematy ...»