Niedziela, 24.01.2021
Strona główna » Temat tygodnia
2021.01.18
Płatnicy składek, którzy zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 osób w poprzednim roku kalendarzowym, muszą złożyć do ZUS „Informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe” ZUS IWA. Składa się ją w formie papierowej albo elektronicznej. Wybór formy jest uzależniony od tego, w jaki sposób płatnik składek przekazuje do ZUS pozostałe dokumenty ubezpieczeniowe.
...»2021.01.11
Uprawnienia kontrolne pracodawcy w zakresie pracy zdalnej nie zostały uregulowane przepisami ustawy o COVID-19. Z tego względu określanie porządku i organizacji pracy, kierownictwa i nadzoru odnośnie do wykonywania pracy oraz rozliczania jej efektów może się odbywać na zasadach ogólnych oraz na podstawie regulacji wewnątrzzakładowych. Także obowiązek zadbania o bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz odpowiedzialność pracodawcy za respektowanie tych warunków przez osoby zatrudnione zdalnie wymaga zastosowania istniejących już mechanizmów kontroli pracownika, a także uregulowania ich przez pracodawcę we własnym zakresie.
...»2021.01.04
Od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje szerszy zakres stosowania zwolnienia z podatku, w ramach tzw. zerowego PIT dla młodych, o przychody z praktyk absolwenckich i stażu uczniowskiego. Zwolnienie dotyczy przychodów z tych źródeł uzyskanych najwcześniej od 1 stycznia 2021 r. Ponadto zostały wydłużone okresy stosowania podwyższonych limitów zwolnień z podatku dla zapomóg, świadczeń socjalnych i dofinansowań do wypoczynku.
...»2020.10.19
18 sierpnia br. został opublikowany projekt ustawy zmieniającej ustawę o VAT oraz Prawo bankowe. Wprowadza on zapowiadane przez MF zmiany tzw. slim VAT. Z projektu wynika, że większość zmian będzie obowiązywało od 1 stycznia 2021 r., z wyjątkiem zmian dotyczących elektronicznego obiegu dokumentów TAX FREE, które będą obowiązywały od 2022 r. Projekt trafił do konsultacji. MF zachęca do zgłaszania uwag i propozycji.
...»2020.10.12
Od 1 października 2020 r. podatnicy muszą stosować w ewidencji VAT specjalne kody. Odrębne kody przypisano ewidencji sprzedaży, a odrębne ewidencji zakupów. Mimo że większość towarów i usług nie jest przyporządkowana do żadnego z oznaczeń, to w praktyce pojawia się wiele pytań i wątpliwości, jak wypełnić nowy JPK, tzn. między innymi jakie oznaczenia i dla jakich transakcji są obowiązkowe.
...»2020.10.05
1 października 2020 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasad prowadzenia ewidencji VAT oraz składania deklaracji VAT. Począwszy od rozliczenia za październik podatnicy są zobowiązani do prowadzenia ewidencji w sposób wymagany nowymi przepisami oraz składania deklaracji VAT wraz z ewidencją w formie nowego pliku JPK_VAT.
...»2020.09.28
Limit przychodów uprawniających do korzystania z 9-proc. stawki CIT wzrośnie z 1,2 mln euro do 2 mln euro. Spółki komandytowe staną się podatnikami CIT. Osoby zarabiające za granicą stracą ulgę abolicyjną. Więcej podatników będzie mogło opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. To niektóre ze zmian przewidzianych projektem nowelizacji ustaw o podatku dochodowym. 4 września 2020 r. projekt ten został ujęty w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. W opracowaniu przedstawiamy, jakich zmian mogą oczekiwać podatnicy.
...»2020.09.21
Już od 2021 r. niektórzy podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych będą mogli płacić podatek dochodowy dopiero przy wypłacie zysku. Projekt ustawy wprowadzającej takie rozwiązanie został opublikowany 12 sierpnia 2020 r. W publikacji omawiamy, kto - według założeń projektu - i na jakich warunkach będzie mógł skorzystać z rozwiązań podatkowych związanych z wprowadzeniem tzw. estońskiego CIT.
...»2020.09.14
Działania skoncentrowane na obniżeniu wydatków związanych z powierzeniem pracy są uznawane za optymalizację kosztów zatrudnienia. Ma to szczególne znaczenie w czasie kryzysu, kiedy podmioty zatrudniające poszukują rozwiązań, które pozwolą im przetrwać w trudniejszej biznesowo rzeczywistości. Towarzyszy temu przede wszystkim wybór najkorzystniejszej formy współpracy lub jej zmiana, ale też możliwość czasowego ograniczenia uprawnień osób już zatrudnionych (m.in. przez zawieszenie przepisów wewnątrzzakładowych) czy korzystania z pracowników obcych (najczęściej w ramach pracy tymczasowej lub outsourcingu).
...»2020.09.07
Pracodawcy mają czas do 30 września 2020 r., aby przelać na konto zakładowego funduszu świadczeń socjalnych całość środków pochodzących z odpisów podstawowych naliczanych na każdego zatrudnionego. W razie zawieszenia bądź zmniejszenia odpisu na zfśs w ramach tarczy antykryzysowej może być konieczna jego korekta.
...»2020.08.24
W przypadku niezdolności do pracy trwającej część miesiąca, osoba prowadząca działalność, spełniająca warunki do przyznania zasiłku chorobowego, może opłacić za ten miesiąc składki na ubezpieczenia społeczne od zmniejszonej proporcjonalnie najniższej podstawy wymiaru składek. Jeżeli jednak przedsiębiorca zadeklaruje wyższą niż najniższa podstawę oskładkowania, wówczas proporcjonalnemu zmniejszeniu podlega tylko część w wysokości najniższej podstawy, natomiast od różnicy należy opłacić składki za pełny miesiąc.
...»2020.08.17
Nadal wiele firm boryka się z problemami finansowymi spowodowanymi epidemią koronawirusa. Rozwiązaniem może być złożenie wniosku do swojego urzędu skarbowego o przyznanie ulgi w spłacie zobowiązań, tj. umorzenie tych zaległości lub rozłożenie na raty ich płatności. Trzeba mieć jednak na uwadze, że taka ulga jest przyznawana na zasadzie uznaniowej. To organ decyduje o słuszności użycia danego środka. Dlatego należy odpowiednio uzasadnić taki wniosek.
...»2020.08.10
Od 1 lipca 2020 r. obowiązuje nowy wzór informacji podsumowującej VAT-UE wersja (5). Został wprowadzony w związku z wejściem w życie nowej procedury call-off stock. Jednocześnie wzmocniono rolę informacji podsumowującej. Jej niezłożenie lub błędy w wypełnianiu mogą pozbawić prawa do stosowania stawki 0% przy WDT. Do tej pory były to tylko błędy formalne, które mogły spowodować sankcje z Kodeksu karnego skarbowego.
...»2021-01-18
Płatnicy składek, którzy zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 osób w poprzednim roku kalendarzowym, muszą złożyć do ZUS „Informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe” ZUS IWA. Składa się ją w formie papierowej albo elektronicznej. Wybór formy jest uzależniony od tego, w jaki sposób płatnik składek przekazuje do ZUS pozostałe dokumenty ubezpieczeniowe.
...»Wszystkie tematy ...»