Sobota, 25.06.2022
Autor:
Alina Niedźwiedzka
Aktualizacja: 2010-10-11 04:01
Jeśli rozkręcasz własny biznes lub jesteś małym podatnikiem, możesz poprzez jednorazowy odpis amortyzacyjny zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki na środki trwałe wymienione w ustawie. Jeśli się pospieszysz, skorzystasz z podwyższonego limitu. Do końca roku wynosi on 422 tys. zł (równowartość 100 tys. euro).
Jednorazowy odpis to niejedyny sposób na skrócenie amortyzacji. Inne preferencje dotyczą również używanych środków trwałych, w tym samochodów i budynków. A to oznacza, że wydatki ponoszone na zakup środków trwałych mogą być kosztem znacznie szybciej niż jest to możliwe na ogólnych zasadach.
1. Jednorazowy odpis
2. Ograniczenia, o których trzeba pamiętać
3. Kiedy nowa spółka nie ma prawa do stosowania jednorazowej amortyzacji
4. Preferencyjne zasady amortyzacji dotyczące używanych środków trwałych
5. Wątpliwości wyjaśni fiskus w interpretacji
Podstawa prawna
2022-06-20
W związku z zakończeniem roku szkolnego i akademickiego na płatnikach spoczywają dodatkowe obowiązki. Zleceniodawcy zatrudniający uczniów lub studentów muszą zweryfikować, czy nadal są zwolnieni z opłacania składek za swoich zleceniobiorców. Jeżeli natomiast zleceniobiorcy kończą kształcenie, konieczne jest ustalenie, z jaką datą powinni zostać zgłoszeni do ZUS. Obowiązek weryfikacji statusu ucznia lub studenta dotyczy także płatników, którzy zgłaszają do ubezpieczenia zdrowotnego, jako członka rodziny, pełnoletnie dzieci swoich zatrudnionych.
...»Wszystkie tematy ...»