Sobota, 27.11.2021

Informator prawno-podatkowy

Urlopy 2011 w pytaniach i odpowiedziach

Aktualizacja: 2011-02-07 00:00

Urlopy powinny być udzielane zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. Stworzenie takiego planu w większości firm jest ich obowiązkiem, ale w zasadzie każdemu pracodawcy ułatwia prowadzenie działalności bez większych zakłóceń. Planowanie urlopów z reguły odbywa się z początkiem danego roku. Jednocześnie jest to pora na wykorzystanie przez pracowników zaległych urlopów z poprzedniego roku.

Pracodawca powinien ich udzielić w pierwszym kwartale. Jeśli to się nie uda, musi to zrobić później. Nie może natomiast zabronić pracownikowi skorzystania we wskazanym przez niego czasie z urlopu na żądanie. Odmowa jest możliwa tylko w szczególnych sytuacjach. Pracownicy mają także wiele praw związanych z udzielaniem urlopów szkoleniowych, przyznawanych od kilku miesięcy według nowych zasad. Zmiany objęły również korzystających z uprawnień rodzicielskich. Dotyczy to także urlopów ojcowskich – których wymiar jeszcze w 2011 r. wynosi tydzień, ale od 2012 r. zostanie wydłużony do 2 tygodni.

I. Plany urlopów
II. Zaległe urlopy
III. Urlopy szkoleniowe
IV. Urlopy na żądanie, bezpłatne
V. Prawa rodzicielskie

Autorzy dodatku: Anna Czajkowska, Michał Culepa, Wojciech Dyląg, Alicja Fal, Joanna Grzelińska, Magdalena Kasprzak, Rafał Krawczyk, Aleksander P. Kuźniar, Paweł Łukaszuk, Piotr Matwiejczyk, Małgorzata Mędrala, Arkadiusz Mika, Aleksandra Nowak, Joanna Pysiewicz-Jężak, Marek Rotkiewicz, Marek Skałkowski, Magdalena Szochner-Siemińska, Monika Wacikowska, Katarzyna Wrońska-Zblewska

Tematy tygodnia

Jak w 2022 r. będziemy wystawiać faktury

2021-11-22

W 2022 r. podatnicy będą mieli wybór, jak fakturować swoją sprzedaż. Będą mogli pozostać przy dotychczasowym systemie fakturowania (faktury papierowe lub elektroniczne w dowolnym formacie) albo skorzystać z nowych zasad, czyli wystawiać ustrukturyzowane faktury za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (tzw. KSeF).

...»

Wszystkie tematy ...»