Sobota, 25.06.2022

Informator prawno-podatkowy

Trudne sytuacje w interpretacjach podatkowych

Aktualizacja: 2011-05-30 00:00

Interpretacje podatkowe stały się niezastąpionym narzędziem służącym podatnikom do poruszania się wśród nowych, często niejasnych lub sprzecznych ze sobą przepisów. Są gwarancją legalnego działania firm, ponieważ wiążą w danej sprawie.

Wydawane są nie tylko przez Ministerstwo Finansów oraz 5 izb skarbowych, ale też przez prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. Samorządy występują tu jako organy podatkowe w zakresie podatków lokalnych (głównie od nieruchomości). Przedstawiony zestaw interpretacji podatkowych i interpelacji poselskich dotyczy trudnych, niejednoznacznych spraw. Rozstrzygnięcia te wskazują, jak powinni postąpić podatnicy, aby uniknąć negatywnych konsekwencji ze strony organów podatkowych. Podpowiadają także, jak działając zgodnie z ustawami podatkowymi, poprawić sytuację finansową firmy. Przedstawione interpretacje dotyczą przepisów o VAT, podatku dochodowym, podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatków lokalnych (głównie podatku od nieruchomości).

I. VAT
II. PODATKI DOCHODOWE
III. ORDYNACJA PODATKOWA
IV. PCC
V. PODATKI I OPŁATY LOKALNE

Tematy tygodnia

Jakie obowiązki mają płatnicy składek w związku z zakończeniem roku szkolnego i akademickiego

2022-06-20

W związku z zakończeniem roku szkolnego i akademickiego na płatnikach spoczywają dodatkowe obowiązki. Zleceniodawcy zatrudniający uczniów lub studentów muszą zweryfikować, czy nadal są zwolnieni z opłacania składek za swoich zleceniobiorców. Jeżeli natomiast zleceniobiorcy kończą kształcenie, konieczne jest ustalenie, z jaką datą powinni zostać zgłoszeni do ZUS. Obowiązek weryfikacji statusu ucznia lub studenta dotyczy także płatników, którzy zgłaszają do ubezpieczenia zdrowotnego, jako członka rodziny, pełnoletnie dzieci swoich zatrudnionych.

...»

Wszystkie tematy ...»