Sobota, 27.11.2021

Informator prawno-podatkowy

Trudne sytuacje w interpretacjach podatkowych

Aktualizacja: 2011-05-30 00:00

Interpretacje podatkowe stały się niezastąpionym narzędziem służącym podatnikom do poruszania się wśród nowych, często niejasnych lub sprzecznych ze sobą przepisów. Są gwarancją legalnego działania firm, ponieważ wiążą w danej sprawie.

Wydawane są nie tylko przez Ministerstwo Finansów oraz 5 izb skarbowych, ale też przez prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. Samorządy występują tu jako organy podatkowe w zakresie podatków lokalnych (głównie od nieruchomości). Przedstawiony zestaw interpretacji podatkowych i interpelacji poselskich dotyczy trudnych, niejednoznacznych spraw. Rozstrzygnięcia te wskazują, jak powinni postąpić podatnicy, aby uniknąć negatywnych konsekwencji ze strony organów podatkowych. Podpowiadają także, jak działając zgodnie z ustawami podatkowymi, poprawić sytuację finansową firmy. Przedstawione interpretacje dotyczą przepisów o VAT, podatku dochodowym, podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatków lokalnych (głównie podatku od nieruchomości).

I. VAT
II. PODATKI DOCHODOWE
III. ORDYNACJA PODATKOWA
IV. PCC
V. PODATKI I OPŁATY LOKALNE

Tematy tygodnia

Jak w 2022 r. będziemy wystawiać faktury

2021-11-22

W 2022 r. podatnicy będą mieli wybór, jak fakturować swoją sprzedaż. Będą mogli pozostać przy dotychczasowym systemie fakturowania (faktury papierowe lub elektroniczne w dowolnym formacie) albo skorzystać z nowych zasad, czyli wystawiać ustrukturyzowane faktury za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (tzw. KSeF).

...»

Wszystkie tematy ...»