Wtorek, 25.01.2022

Informator prawno-podatkowy

Zmiany podatkowe od 1 stycznia 2022 r. – jak stosować przepisy w okresie przejściowym

Autor: Sławomir Biliński - Cit, Pit, Joanna Dmowska - Vat, Magdalena Miklewska - Akcyza, Paweł Muż - Rachunkowość, Ewa Sławińska - Ordynacja Podatkowa
Aktualizacja: 2021-12-06 05:03

1 stycznia 2022 r. wchodzi w życie pakiet zmian w podatkach i to nie tylko tych wprowadzanych w ramach tzw. Polskiego Ładu. Część zmian powinna być stosowana wprost, część tylko do transakcji zawieranych od 1 stycznia 2022 r., a część może być stosowana także wstecznie, np. do rozliczenia za 2021 r. Tę kolizję między nowymi i poprzednimi przepisami rozstrzygają tzw. przepisy przejściowe. Przedstawiamy tabelaryczne zestawienie zmian w podatkach, w których obowiązują takie normy kolizyjne. Powinno to ułatwić podatnikom podjęcie decyzji, które przepisy stosować w konkretnych sytuacjach na przełomie 2021 i 2022 r.

Artykuł jest dostępny tylko dla subskrybentów iPP24.pl. Zaloguj się jeśli masz dostęp.

Logowanie:


Tematy tygodnia

Kiedy faktura może zostać uznana za pustą i jakie są tego konsekwencje

2022-01-24

Wystawienie faktury, w której wykaże się kwotę podatku, oznacza obowiązek jej zapłaty, nawet gdyby faktura nie dokumentowała faktycznej transakcji. Jest to sankcja, która zabezpiecza interesy fiskalne państwa przed ewentualnym odliczeniem VAT z takiej faktury przez nabywcę. W większości przypadków z pustymi fakturami mamy do czynienia podczas prób wyłudzenia VAT. Puste faktury to problem także uczciwych podatników, gdy np. faktura zostanie wystawiona przed terminem lub w wyniku pomyłki. Skutki mogą dotknąć zarówno sprzedawcę, jak i nabywcę.

...»

Wszystkie tematy ...»