Poniedziałek, 19.02.2018

Informator prawno-podatkowy

Zmienią się zasady dopłat do bhp

Aktualizacja: 2018-02-12 05:42

W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych skończyło się wsparcie dla przedsiębiorców na dofinansowanie inwestycji, mających poprawić bezpieczeństwo pracowników. ZUS nie przyjmuje wniosków. Trzeba czekać na rozpoczęcie nowego konkursu. Zmienią się zasady ubiegania się o wsparcie, które dotkliwie odczuć mogą przede wszystkim mali przedsiębiorcy.

- Przedsiębiorcy są oburzeni zmianą zasad dopłat do usprawnień bhp. – Małe i średnie firmy chętnie korzystały z tej formy wsparcia. Dotyczy to w szczególności zakładów, gdzie panują szkodliwe warunki pracy. Po zmianie przepisów nie jest pewne, czy dostaną pieniądze na modernizację – powiedziała Dziennikowi Bogusława Nowak-Turowiecka, ekspert ubezpieczeniowy ze Związku Rzemiosła Polskiego. Jej zdaniem każdy konkurs prowadzić będzie do jednego: małe przedsiębiorstwo starające się o pieniądze (np. na montaż wyciągów powietrza w miejscu używania szkodliwych klejów) będzie musiało zapłacić firmie zewnętrznej za przygotowanie profesjonalnego wniosku. Inaczej nie będzie miało szans. – Bo jak rzemieślnik prowadzący warsztat miałby przeprowadzić ocenę ryzyka na konkretnym stanowisku – pyta retorycznie Nowak-Turowiecka.

Według dziennikarki obecnie najlepszym rozwiązaniem byłaby rezygnacja z konkursu i wprowadzenie ulg. Do minionego roku wnioski były realizowane według pierwszeństwa przyjęcia, czyli na zasadzie kto pierwszy ten lepszy. Obecnie to prezes ZUS będzie ogłaszał konkurs na projekty, które będą objęte dofinansowaniem.  - Wybrać je trzeba najdalej 31 grudnia danego roku. Natomiast termin składania wniosków „nie może być krótszy niż miesiąc od dnia opublikowania ogłoszenia konkursu”. – To oznacza, że firmy tak naprawdę powinny mieć gotowe wnioski w szufladach. Bo żaden specjalista bhp nie napisze ich od ręki, w ciągu kilku dni czy tygodni – uważa Bogusława Nowak-Turowiecka

Źródło: DGP/ZRP

Tematy tygodnia

Jak dokonywać potrąceń z wynagrodzenia za pracę w 2018 r.

2018-02-19

Od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje wyższe minimalne wynagrodzenie za pracę. Oznacza to wzrost kwoty wolnej od potrąceń w przypadku egzekucji komorniczych i administracyjnych obejmujących wynagrodzenie pracownicze. Od tej daty obowiązują też wyższe kwoty zmniejszające podatek, uzależnione od wysokości rocznej podstawy opodatkowania i zasadniczo bez wpływu na bieżące rozliczanie wynagrodzenia. Zatem przy ustalaniu wysokości kwoty wolnej od potrąceń pracodawcy nadal stosują kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 46,33 zł miesięcznie (556,02 zł rocznie), jeżeli pracownik ma do niej prawo.

...»

Wszystkie tematy ...»