Środa, 23.09.2020

Informator prawno-podatkowy

Mam umowę zlecenie - czy mogę być w PPK?

Aktualizacja: 2020-09-16 05:15

Czy umowa zlecenia uprawnia do uczestnictwa w PPK? Czy zleceniobiorca może stać się uczestnikiem PPK? Po upływie jakiego okresu zatrudnienia zleceniobiorca może zacząć oszczędzać? Jakie są warunki przystąpienia do PPK?

Tak, zleceniobiorca może zostać uczestnikiem PPK pod warunkiem, że spełnia definicję osoby zatrudnionej, zamieszczoną w art. 2 ust. 1 pkt 18 d ustawy o PPK, w tym podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu umowy zlecenia.

Pracodawca, który już utworzył i prowadzi PPK, powinien zapisać do PPK zatrudnianego zleceniobiorcę wówczas, gdy zleceniobiorca legitymuje się wymaganym okresem zatrudnienia i jednocześnie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Co do zasady pracodawca powinien zrobić to po upływie trzeciego miesiąca zatrudnienia, nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął ten termin.

Źródło: www.mojeppk.pl

Tematy tygodnia

Kto będzie mógł skorzystać z opodatkowania „estońskim CIT”

2020-09-21

Już od 2021 r. niektórzy podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych będą mogli płacić podatek dochodowy dopiero przy wypłacie zysku. Projekt ustawy wprowadzającej takie rozwiązanie został opublikowany 12 sierpnia 2020 r. W publikacji omawiamy, kto - według założeń projektu - i na jakich warunkach będzie mógł skorzystać z rozwiązań podatkowych związanych z wprowadzeniem tzw. estońskiego CIT.

...»

Wszystkie tematy ...»