Poniedziałek, 19.04.2021

Informator prawno-podatkowy

Rozwiązania podatkowe nie zachęcą do tworzenia fundacji rodzinnych

Aktualizacja: 2021-04-07 05:59

Przewidziane w projekcie ustawy o fundacji rodzinnej rozwiązania podatkowe nie zachęcą do tworzenia takich fundacji. Zamiast neutralności podatkowej będziemy mieli do czynienia z podwójnym opodatkowaniem - podkreślali uczestnicy spotkania dotyczącego sukcesji w biznesie i projektu ustawy o fundacji rodzinnej, które zorganizowała Konfederacja Lewiatan.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii opublikowało długo oczekiwany projekt ustawy o fundacji rodzinnej, który ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r. Jego celem jest rozwiązanie problemu sukcesji firm rodzinnych. Fundacja rodzinna ma umożliwić zachowanie firmy w rękach rodziny, ale jednocześnie obronić majątek zgromadzony przez założycieli.

Fundacja ma płacić 19 proc. podatku jeśli otrzyma dywidendę od zależnej od niej spółki. Przyjęto rozwiązanie takie jak w spółce kapitałowej, które oznacza podwójne opodatkowanie. To nie zachęci przedsiębiorców do tworzenia takich fundacji.

Uczestniczący w spotkaniu Marek Niedużak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii zwrócił uwagę, że w pracach nad projektem ustawy uczestniczyło kilka resortów. - W obszarze podatków nie chcieliśmy jakiejś rewolucji, zaproponowaliśmy rozwiązania neutralne - powiedział.

- Krytycznie oceniamy model opodatkowania fundacji rodzinnej. Mamy do czynienia nie z neutralnością podatkową tylko podwójnym opodatkowaniem. Jest jeszcze czas, aby zmodyfikować niektóre proponowane przepisy - mówi Paweł Tomczykowski, partner zarządzający kancelarią Ożóg Tomczykowski.

- Oczekiwaliśmy, aby w bardzo prosty sposób rozwiązać kwestię opodatkowania fundacji, m.in. nie wprowadzać podwójnego opodatkowania. Wydawało się, że jest już konsensus w tej sprawie, jednak resort finansów, jak się wydaje, zmienił te ustalenia. Teraz będziemy ten projekt analizować i zgłosimy uwagi - stwierdził Henryk Orfinger, przewodniczący Rady Firm Rodzinnych przy Konfederacji Lewiatan, pierwszy wiceprezydent Konfederacji Lewiatan.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Tematy tygodnia

Jednoosobowa działalność gospodarcza – problemy z rozliczeniem VAT

2021-04-19

Obowiązki związane z rozliczaniem VAT nie są uzależnione od formy prowadzonej działalności. Jednak jednoosobowa działalność ze względu na swoją specyfikę powoduje wiele wątpliwości z rozliczeniem VAT. Po pierwsze, w działalności wykorzystywany jest prywatny majątek. Po drugie, majątek ten często stanowi współwłasność małżeńską. Ponadto problematyczne są również transakcje między firmami małżonków. Od 1 października 2020 r. muszą mieć oznaczenie TP.

...»

Wszystkie tematy ...»