Piątek, 25.06.2021

Informator prawno-podatkowy

Polski Ład: ulgi wspierające rozwój firm

Aktualizacja: 2021-06-09 06:09

Już w przyszłym roku, obok pakietu ulg na innowacje, wprowadzone zostaną ulgi nakierowane na ekspansję biznesu i rozwój firm. Wdrożone zostaną ulga na ekspansję na nowe rynki oraz ulga konsolidacyjna.

Ulga konsolidacyjna

Firmy potrzebują impulsu, aby szybko przeprowadzić procesy konsolidacyjne i zwiększać przewagi konkurencyjnej na rynkach. 

Dlatego powstanie ulga na konsolidacje firm, która:

  • będzie adresowana do podatników, którzy chcą np. ratować firmę w kiepskiej kondycji finansowej poprzez jej przejęcie;
  • będzie działała podobnie jak ulga B+R;
  • wydatki związane z przejęciem innej spółki, które są kosztem uzyskania przychodu, będą też odliczane od dochodu;
  • dotyczy wydatków poniesionych bezpośrednio na nabycie udziałów w spółce kapitałowej (na obsługę prawną, wycenę, sporządzenie planów połączenia, audyt, podatki, itp.);

Podatnik oprócz zaliczenia wydatków związanych z przejęciem innej spółki do kosztów uzyskania przychodów, będzie mógł również w ramach ulgi kolejny raz odliczyć ich równowartość od podstawy opodatkowania. Oznacza to, że na każdą złotówkę wydana na konsolidację, dochód do opodatkowania zmniejszy się o 2 zł.

Ulga na ekspansję

To ulga adresowana do firm, które zdecydują się na rozwój swojej działalności i znalezienie nowych rynków zbytu. Dotyczy wydatków poniesionych w celu zwiększenia sprzedaży produktów (uczestnictwo w targach, działania promocyjne, przygotowanie koniecznej dokumentacji). Dzięki proponowanej uldze wydatki na ekspansję biznesu będą mogły zostać odliczone 2 razy – raz jako koszty uzyskania przychodów, drugi raz w ramach ulgi i to aż do kwoty 1 mln zł.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Tematy tygodnia

Obowiązek składania sprawozdań finansowych do Szefa KAS w 2021 r. – dokumenty, terminy i sankcje

2021-06-21

Podatnicy PIT prowadzący księgi rachunkowe oraz podatnicy CIT niewpisani do rejestru przedsiębiorców KRS są zobowiązani złożyć do Szefa  KAS określone dokumenty (nie tylko samo sprawozdanie finansowe). W celu wywiązania się z tego obowiązku wszystkie dokumenty muszą być sporządzone w odpowiednim formacie, a ich przekazanie musi nastąpić w ustawowych terminach. Brak wywiązania się z tego obowiązku może skutkować karą wynoszącą nawet 56 000 zł. 

...»

Wszystkie tematy ...»