Niedziela, 24.01.2021
Strona główna » Wynagrodzenia
2021.01.20
W okresie pandemii koronawirusa płatnicy składek często mają problem z prawidłowym rozliczeniem wynagrodzeń oraz świadczeń chorobowych w okresie kwarantanny lub izolacji. Nie wiedzą także, czy w tych okresach pracownicy mogą świadczyć pracę i jakie należności im się wówczas należą. Przepisy w tym zakresie ciągle się zmieniają, stąd nie trudno o popełnienie błędu.
...»2021.01.19
Jak należało obliczyć wynagrodzenie pracownika, który w listopadzie 2020 r. przeszedł z przestoju i całości etatu na obniżenie wymiaru czasu pracy do 0,8?
...»2021.01.15
Dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługujące pracownikom sfery budżetowej, tzw. trzynastka, zawsze jest wliczane do podstawy wymiaru zasiłków (chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego) oraz świadczenia rehabilitacyjnego. Wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego stanowi określony procent wynagrodzenia pracownika, przysługującego za czas faktycznie przepracowany. Oznacza to, że zatrudniony nie zachowuje prawa do trzynastki lub jest ona zmniejszana m.in. za okresy niezdolności do pracy.
...»2021.01.06
Kwestia rekompensowania przez pracodawcę pracownikowi kosztów ponoszonych przez niego w związku z pracą zdalną (także tą świadczoną w trakcie kwarantanny lub izolacji domowej) nie jest regulowana przez przepisy. Należy przyjąć, że taka rekompensata zatrudnionemu przysługuje. Powinna ona przybrać formę ekwiwalentu, przy obliczaniu którego należy kierować się przede wszystkim normami zużycia materiałów czy sprzętu oraz ich cenami rynkowymi. Zaleca się, aby kwestię rekompensaty uregulować w dodatkowej umowie.
...»2021.01.05
Umowę o zarządzanie PPK i umowę o prowadzenie PPK podpisaliśmy w grudniu 2020 r. Wynagrodzenia w naszej firmie wypłacamy 5 dnia następnego miesiąca (pracownicy) i 15 dnia następnego miesiąca (zleceniobiorcy), więc w tych terminach dokonamy pierwszych obliczeń z tytułu wpłat na PPK. Oprócz wynagrodzeń nasi pracownicy i zleceniobiorcy otrzymują świadczenie w naturze w postaci abonamentu medycznego, który finansujemy w całości. Czy od tego świadczenia również powinniśmy naliczyć wpłatę na PPK? Kiedy u pracowników i zleceniobiorców powstanie przychód z tytułu wpłaty na PPK, które finansujemy jako podmiot zatrudniający?
...»2020.12.28
Z końcem listopada 2020 r. jednemu z naszych pracowników skończyła się zawarta z nami 6-miesięczna umowa o pracę na czas określony. 1 grudnia 2020 r. podpisaliśmy z nim kolejną umowę terminową do końca 2021 r. Pracownik w styczniu 2021 r. wykorzystuje urlop wypoczynkowy. Czy ustalając wynagrodzenie za jego urlop, powinno brać się pod uwagę wynagrodzenie wypłacone w ramach poprzednio obowiązującej, już zakończonej umowy o pracę?
...»2020.12.14
Kodeks pracy nie zawiera żadnych przepisów określających precyzyjnie zasady wykonywania pracy zdalnej, w szczególności ponoszenia kosztów związanych z taką formą świadczenia pracy. Pracodawcy korzystający coraz częściej z tej możliwości muszą posiłkować się wąską regulacją przewidzianą w ustawie o COVID-19. Mogą korzystać też w tym zakresie z uregulowań dotyczących telepracy.
...»2020.12.04
Pracownicy otrzymują wynagrodzenie i dodatki za pracę w nadgodzinach. Czy te składniki wynagrodzenia powinniśmy uwzględnić w podstawie ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy? Jeżeli tak, to czy należy je uzupełniać, jeżeli pracownik nie przepracował pełnego okresu, na podstawie którego składnik ten jest uwzględniany w podstawie ekwiwalentowej?
...»2020.12.02
Część zatrudnionych przez nas pracowników, których stałe miejsce wykonywania pracy to siedziba naszej firmy, obecnie z powodu sytuacji związanej z koronawirusem świadczy pracę zdalnie z domu. Na podstawie odrębnej umowy mają oni przyznany ryczałt z racji używania pojazdów prywatnych do celów służbowych w jazdach lokalnych. Czy powinien być on pomniejszony za okres wykonywania pracy zdalnie?
...»2020.12.01
Od 1 listopada 2020 r. czterech naszych pracowników zostanie przejętych przez innego pracodawcę na podstawie art. 231 Kodeksu pracy. Kto powinien wystawić informacje PIT-11 tym osobom - poprzedni czy nowy pracodawca?
...»2020.11.18
Przepisy ochronne Kodeksu pracy ograniczają dowolność pracodawcy w określaniu terminów i częstotliwości wypłaty pensji. Każdy pracodawca może te kwestie uregulować w sposób dla siebie dogodny, przy czym terminy określone w jego firmie nie mogą być mniej korzystne niż wynikające z Kodeksu pracy. Naruszając ogólne przepisy w zakresie wypłaty wynagrodzenia, pracodawca ponosi określone konsekwencje. Mogą nimi być m.in. rozwiązanie przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia, obowiązek zapłaty odsetek ustawowych za opóźnienie, a także odpowiedzialność za wykroczenie.
...»2020.11.17
W przypadku niektórych grup pracowników pracodawcy mają obowiązek finansowania napojów i posiłków profilaktycznych. Pracodawcy często oferują załodze bony żywnościowe i karty przedpłacone w przypadku, gdy nie mają możliwości wydania pracownikom posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych. Ich wartość może korzystać w pełnej wysokości ze zwolnienia podatkowo-składkowego, o ile służyć będą nabywaniu posiłków i napojów profilaktycznych, o których mowa w przepisach bhp.
...»2020.11.11
Jakiś czas temu przeprowadziliśmy zwolnienie grupowe, w ramach którego rozwiązaliśmy umowę o pracę z jednym z pracowników. Pracownik ten zgłosił wtedy chęć ponownego zatrudnienia. Obecnie zatrudniamy pracowników w jego grupie zawodowej i planujemy go zatrudnić. Czy zwolniony pracownik ma prawo do takiego samego wynagrodzenia, jakie uzyskiwał przed rozwiązaniem umowy?
...»2021-01-18
Płatnicy składek, którzy zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 osób w poprzednim roku kalendarzowym, muszą złożyć do ZUS „Informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe” ZUS IWA. Składa się ją w formie papierowej albo elektronicznej. Wybór formy jest uzależniony od tego, w jaki sposób płatnik składek przekazuje do ZUS pozostałe dokumenty ubezpieczeniowe.
...»Wszystkie tematy ...»