Poniedziałek, 19.02.2018

Informator prawno-podatkowy

Wszystkie artykuły

 • Jak wykazywać w JPK_VAT faktury wystawiane w trybie samofakturowania

  2018-02-19

  Wielu naszych stałych klientów wystawia faktury w naszym imieniu. W jaki sposób należy ujmować w JPK_VAT faktury wystawiane w trybie samofakturowania? ...»

 • Czy podatnik musi zrezygnować z wpłaty zaliczek do 1000 zł

  2018-02-19

  Podatnik PIT ma do zapłaty bardzo niskie zaliczki. Wie, że nie musi ich płacić, jeśli nie przekraczają 1000 zł. Jednak chciałby to robić, żeby nie musieć dopłacać dużego podatku przy wypełnianiu zeznania rocznego. Czy może wpłacać takie zaliczki? ...»

 • Jak rozliczyć organizację spotkania biznesowego dla kluczowych klientów poza granicami kraju

  2018-02-16

  Corocznie nasza firma organizuje spotkanie biznesowe dla kluczowych klientów. Ma ono służyć budowaniu pozytywnych relacji z kontrahentami. Dotychczas imprezy odbywały się zawsze w Polsce. W tym roku spotkanie zostanie zorganizowane poza granicami kraju – we Włoszech. Jak mamy rozliczyć tę imprezę w VAT? Jako firma pokrywamy wszystkie koszty: przelotu, zakwaterowania, organizacji bankietu oraz dodatkowych atrakcji (np. instruktor jazdy na nartach)? ...»

 • Jak rozliczać wydatki na media w mieszkaniu, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza

  2018-02-16

  Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu. Chce zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu część opłat za media. Czy musi w tym celu wydzielić jeden pokój na biuro? ...»

 • Jak biuro rachunkowe może składać pliki JPK_VAT za klienta

  2018-02-15

  Prowadzę biuro rachunkowe, którego klientami są mikroprzedsiębiorcy. Mam dwa pytania dotyczące JPK: W jaki sposób trzeba będzie przesyłać JPK_VAT? Jakim podpisem należy opatrywać pliki JPK_VAT? Czy klient może mnie upoważnić do wysyłania JPK_VAT i wówczas mogę posługiwać się swoim podpisem?Część klientów wystawia faktury sprzedaży w Excelu lub ręcznie. Czy mają oni obowiązek zakupienia nowego programu do wystawiania faktur sprzedaży, aby można było scalić w JPK_VAT dane z faktur sprzedaży z wprowadzanymi w biurze danymi z faktur zakupu? ...»

 • Jakie zmiany w zwolnieniach z PIT obowiązują w 2018 r.

  2018-02-15

  Od początku 2018 r. obowiązują liczne zmiany w zwolnieniach z PIT. W przypadku wielu zwolnień podwyższono ich dotychczasowe limity. W stosunku do niektórych zwolnień w ogóle zrezygnowano z ich limitowania. Wprowadzono również zupełnie nowe zwolnienia z PIT. Przedstawiamy tabelaryczne omówienie tych zmian. ...»

 • Kiedy wystawiać faktury dokumentujące świadczenie usług najmu

  2018-02-14

  Obowiązek podatkowy z tytułu najmu powstaje na zasadach szczególnych. Decyduje o tym zasadniczo data wystawienia faktury, gdy jest wystawiona terminowo. Opóźnienie w tym zakresie nie przesuwa daty powstania obowiązku podatkowego. Natomiast faktura wystawiona przedwcześnie skutkuje automatycznie koniecznością rozpoznania obowiązku podatkowego. Należy o tym pamiętać, decydując się na ten krok, szczególnie gdy najem nie korzysta ze zwolnienia. ...»

 • Czy podatnikowi VAT przysługuje prawo do odliczenia VAT z paragonu za przejazd taksówką

  2018-02-14

  Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą – biuro obrotu nieruchomościami. Jestem czynnym podatnikiem VAT. Samochód, którego używam w prowadzonej działalności gospodarczej, uległ awarii. Kilkakrotnie skorzystałam z przejazdu taksówkami. Wydatki na te przejazdy poniosłam w związku z prowadzoną działalnością. Skoro jestem czynnym podatnikiem VAT, czy mam prawo odliczyć VAT z paragonu fiskalnego dokumentującego przejazd taksówką? ...»

 • Kto może wystawić fakturę korygującą za okres, kiedy rolnik był czynnym podatnikiem VAT

  2018-02-13

  Rolnik zarejestrowany jako czynny podatnik VAT dostarczał swoje towary i wystawiał fakturę VAT. Następnie przestał być czynnym podatnikiem VAT i od 2018 r. stał się rolnikiem ryczałtowym. Do towaru, który sprzedał, ma być dopłata. Trzeba więc wystawić fakturę na korektę ceny. Kto w takiej sytuacji wystawia fakturę korygującą – rolnik, który już nie jest podatnikiem VAT czynnym, czy może kupujący? ...»

 • Czy udostępnianie pracowników na inne budowy w Polsce i za granicą podlega odwrotnemu obciążeniu

  2018-02-13

  Jesteśmy firmą budowlaną. Świadczymy usługi remontowe oraz budowlane. W okresie zimowym mamy mniej pracy, ponieważ jest mniej zleceń. Wówczas udostępniamy swoich pracowników na inne budowy w Polsce i za granicą. Czy tego rodzaju czynności podlegają odwrotnemu obciążeniu? ...»

Tematy tygodnia

Jak dokonywać potrąceń z wynagrodzenia za pracę w 2018 r.

2018-02-19

Od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje wyższe minimalne wynagrodzenie za pracę. Oznacza to wzrost kwoty wolnej od potrąceń w przypadku egzekucji komorniczych i administracyjnych obejmujących wynagrodzenie pracownicze. Od tej daty obowiązują też wyższe kwoty zmniejszające podatek, uzależnione od wysokości rocznej podstawy opodatkowania i zasadniczo bez wpływu na bieżące rozliczanie wynagrodzenia. Zatem przy ustalaniu wysokości kwoty wolnej od potrąceń pracodawcy nadal stosują kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 46,33 zł miesięcznie (556,02 zł rocznie), jeżeli pracownik ma do niej prawo.

...»

Wszystkie tematy ...»