Środa, 12.12.2018

Informator prawno-podatkowy

Wszystkie artykuły

 • Jaki jest pierwszy rok podatkowy spółki z o.o. powstałej z przekształcenia spółki osobowej

  2018-12-12

  Spółka z o.o. powstała z przekształcenia spółki jawnej 3 października 2018 r. (dzień wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego). Jako rok podatkowy spółka z o.o. wybrała rok kalendarzowy. Czy spółka może przyjąć, że jej pierwszy rok podatkowy trwa do końca 2019 r. i nie składać zeznania CIT-8 za 2018 r.? Jeżeli tak, czy spółka z o.o. musi o tym zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego? ...»

 • Jak postąpić, jeżeli nie złożono oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji podatkowej

  2018-12-12

  Jesteśmy spółką z o.o., o kalendarzowym roku podatkowym, zobowiązaną do sporządzenia dokumentacji podatkowej. Do 1 pażdziernika 2018 r. powinniśmy złożyć oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji podatkowej za poprzedni rok. Niestety nie wywiązaliśmy się z tego obowiązku. Dokumentacja nie została bowiem ma czas przygotowana i zarząd odmówił poświadczenia nieprawdy. Jak w takiej sytuacji powinniśmy postąpić? Jakie są sankcje za to naruszenie? Obecnie otrzymaliśmy niezbędne dane i zakończyliśmy sporządzanie dokumentacji. ...»

 • Jak księgować sprzedaż części dodatkowej środka trwałego?

  2018-12-11

  Firma chce sprzedać część środka trwałego. Nie jest to część składowa tego środka, lecz element zwiększający jego walory. Jak taką transakcję potraktować rachunkowo? ...»

 • Czy usługi masażu i refleksologii są zwolnione z VAT

  2018-12-11

  Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) zamierza rozszerzyć działalność m.in. o usługi w zakresie masażu leczniczego i refleksologii: PKD 86.90.A - Działalność fizjoterapeutyczna; PKD 86.90.D - Działalność paramedyczna. Przedsiębiorca ukończył dwuletnią szkołę policealną, uzyskując tytuł technika masażysty (kod zawodu 325402), a także przeszedł cykl szkoleń z refleksologii - uzyskując po zdaniu egzaminu tytuł dyplomowanego refleksologa (kod zawodu 323011). Przedsiębiorca zamierza wykonywać usługi z zakresu masażu leczniczego oraz refleksologii terapeutycznej stóp i rąk. Każdy z zabiegów służy profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu bądź poprawie zdrowia. Czy świadczone przez przedsiębiorcę usługi masażu i refleksologii są zwolnione z VAT? ...»

 • Czy można odliczyć VAT z tytułu zakupu koszulek sportowych dla pracowników

  2018-12-10

  Podatnik VAT zakupił dla kilku swoich pracowników profesjonalne koszulki sportowe z nadrukami danych jego firmy (podatnika). Pracownicy ci mają, biegając w trakcie treningu oraz w trakcie zawodów sportowych, reklamować swój zakład pracy. Czy można odliczyć VAT z faktury (wystawionej na podatnika) za takie koszulki? Każda koszulka kosztowała powyżej 100 zł. Czy trzeba opodatkować przekazanie na rzecz pracowników koszulek reklamowych na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT? ...»

 • Jak ustalić miejsce opodatkowania VAT usług wsparcia logistycznego

  2018-12-10

  Spółka (podatnik VAT czynny) świadczy dla firm z kraju i UE (podatników VAT) usługi wsparcia logistycznego. Usługi obejmują: rozładunek/załadunek dostaw w magazynie, składowanie i handling w magazynie oraz dystrybucję (transport) towarów do klienta. Towary, których dotyczą te usługi, będą składowane w magazynie w Polsce. Czy fakt, że magazyn znajduje się w Polsce, oznacza, że usługi te zawsze podlegają opodatkowaniu w Polsce? Chodzi oczywiście o przypadki, gdy Spółka świadczy usługi logistyczne na rzecz firm z innego kraju UE. ...»

 • Wszyscy płatnicy mają obowiązek przesłać informacje podatkowe za 2018 r. do końca stycznia 2019 r.

  2018-12-10

  Do 31 stycznia 2019 r. wszyscy płatnicy muszą przekazać urzędom skarbowym informacje podatkowe za 2018 r. Podatnicy otrzymają je w terminie do końca lutego 2019 r. Pracodawcy składający informacje za nie więcej niż 5 podatników nie będą mogli przesłać ich w formie dokumentu pisemnego, lecz elektronicznie. Natomiast od 2020 r. w miesiącu przekroczenia przez pracownika I progu podatkowego pracodawca będzie obliczał zaliczkę podatkową według dwóch stawek podatku.  Takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o pdof. ...»

 • Jak opodatkowywać PIT wygrane w konkursach organizowanych w portalach społecznościowych

  2018-12-07

  Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą, która dotychczas była ukierunkowana na sprzedaż artykułów do dekoracji wnętrz. Od niedawna produkuje także własną linię świec i dyfuzorów zapachowych do pomieszczeń. W celu dotarcia do szerszej grupy klientów przedsiębiorca założył profil na jednym z portali społecznościowych i planuje przeprowadzać tam konkursy, w których nagrodami będą produkty z nowej linii. Czy jako organizator konkursów internetowych przedsiębiorca musi pobrać i odprowadzić podatek od wygranej? W jaki sposób przeprowadzić prawidłowo konkurs, aby nie narazić się na żadne nieprzyjemności? ...»

 • Czy usługi assistance wliczone w opłatę bankową mogą być kosztem uzyskania przychodu

  2018-12-07

  Podatnik założył firmowy rachunek bankowy. W ramach opłat za jego prowadzenie otrzymuje też pakiet usług assistance. Czy wydatki ponoszone na takie usługi mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu? ...»

 • Kiedy osoba zatrudniona na etacie może korzystać z opodatkowania podatkiem liniowym

  2018-12-06

  Podatnik pracuje na podstawie umowy o pracę. Chce założyć działalność gospodarczą i świadczyć dodatkowe usługi na rzecz swojego pracodawcy. Czy w tej sytuacji może skorzystać z opodatkowania w formie podatku liniowego ...»

Tematy tygodnia

Wszyscy płatnicy mają obowiązek przesłać informacje podatkowe za 2018 r. do końca stycznia 2019 r.

2018-12-10

Do 31 stycznia 2019 r. wszyscy płatnicy muszą przekazać urzędom skarbowym informacje podatkowe za 2018 r. Podatnicy otrzymają je w terminie do końca lutego 2019 r. Pracodawcy składający informacje za nie więcej niż 5 podatników nie będą mogli przesłać ich w formie dokumentu pisemnego, lecz elektronicznie. Natomiast od 2020 r. w miesiącu przekroczenia przez pracownika I progu podatkowego pracodawca będzie obliczał zaliczkę podatkową według dwóch stawek podatku.  Takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o pdof.

...»

Wszystkie tematy ...»