Poniedziałek, 19.04.2021
2021-04-19
Od wielu lat wątpliwości budzi, czy i w jakim zakresie dostawy paliwa oraz innych towarów opłacane za pomocą kart paliwowych mają charakter tzw. dostaw łańcuchowych. W grę wchodzą dwa schematy opodatkowania. Wątpliwości nie rozwiała interpretacja ogólna MF, w której odniesiono się tylko do przypadków, gdy zakup paliwa ma charakter transakcji trójstronnej, a emitentem karty nie jest pośrednik. Problem powstaje, gdy w transakcji uczestniczy więcej podmiotów. ...»
2021-04-19
Nabywca zarzucił podatnikowi, że podaje on bez podstawy prawnej na fakturze VAT informację o zaległościach wynikających z nieopłacenia wcześniejszych faktur. Czy podatnik jest uprawniony do zamieszczania takich informacji na fakturach VAT? ...»
2021-04-16
Czy można odliczyć VAT z faktury zaliczkowej, gdy zaliczka ma być wpłacona na poczet nabycia nieruchomości, jeżeli kupujący reguluje zobowiązanie z niej wynikające w ten sposób, że przejmuje dług zbywcy (wierzytelność przysługuje podmiotowi trzeciemu)? ...»
2021-04-16
Spółka w rezultacie postępowania o zamówienie publiczne (czyli po wygraniu przetargu) zawarła z gminą (inwestorem) umowę o wykonanie robót budowlanych. Kontrakt nie został jednak w całości zrealizowany z przyczyn leżących po stronie inwestora. Spółka jako wykonawca nie uzyskała żądanej gwarancji zapłaty w wyznaczonym terminie 45 dni, dlatego była uprawniona do odstąpienia od umowy z winy inwestora. Czy takie wynagrodzenie podlega VAT? ...»
2021-04-16
Usługi reklamowe świadczone na terytorium Polski podlegają opodatkowaniu VAT według stawki podstawowej. Niezbędne jest także wykazywanie ich w części ewidencyjnej i deklaracyjnej nowego JPK_VAT. Budzi wątpliwości, kiedy należy stosować kody GTU i EE oraz oznaczać faktury symbolem MPP, jeśli usługa reklamowa obejmuje także usługę budowlaną. ...»
2021-04-15
Spółka jest podatnikiem VAT. W ramach działalności gospodarczej prowadzi szkołę podstawową oraz sieć przedszkoli prywatnych. Jak rozliczać opłaty za czesne, obiady i obowiązkowe mundurki szkolne. Czy jest obowiązek ewidencji na kasie i jaką stawkę stosować do poszczególnych transakcji? ...»
2021-04-15
Firma jest pośredniczącym podmiotem węglowym. Sprzedaje węgiel finalnym nabywcom węglowym. Przy sprzedaży węgla bez akcyzy do 200 kg w transakcji wystawiane są klientom certyfikaty jakościowe. Przy sprzedaży powyżej 200 kg pobierane jest od klienta oświadczenie i wystawiana faktura. Czy jest jeszcze wymagane prowadzenie dodatkowej ewidencji sprzedaży wyrobów węglowych sprzedawanych bez akcyzy? ...»
2021-04-14
Czy zwrot towaru, którego sprzedaż wcześniej została zaewidencjonowana na kasie fiskalnej, powinien być udokumentowany protokołem zwrotu z danymi nabywcy? Klienci nie chcą podawać tych danych. ...»
2021-04-14
Podatnik otrzymał kilka płatności za pomocą mechanizmu podzielonej płatności. W efekcie na rachunku VAT zgromadził sporą kwotę. Czy można wykorzystać te środki do zapłaty składek ZUS? ...»
2021-04-13
Spółka kupiła maszynę, która została uznana za środek trwały. Po kilku miesiącach firma, która sprzedała to urządzenie, przyznała nabywcy rabat w wysokości 10% ceny zakupu. Jak zaksięgować takie zdarzenie? ...»
2021-04-19
Obowiązki związane z rozliczaniem VAT nie są uzależnione od formy prowadzonej działalności. Jednak jednoosobowa działalność ze względu na swoją specyfikę powoduje wiele wątpliwości z rozliczeniem VAT. Po pierwsze, w działalności wykorzystywany jest prywatny majątek. Po drugie, majątek ten często stanowi współwłasność małżeńską. Ponadto problematyczne są również transakcje między firmami małżonków. Od 1 października 2020 r. muszą mieć oznaczenie TP.
...»Wszystkie tematy ...»