Niedziela, 24.01.2021
2017-01-24
Żona nie musi korygować odpisów amortyzacyjnych dokonanych od środków trwałych wchodzących w skład przedsiębiorstwa przekazywanego nieodpłatnie mężowi. Nie ma również obowiązku dokonywania korekty kosztów w związku z przekazaniem mu składników majątku zaliczonych do wyposażenia. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji, której fragment przedstawiamy. ...»
2016-06-10
Podatnik, który padł ofiarą ataku hakerskiego i poniósł stratę w środkach obrotowych, może zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodów. Strata taka stanowi koszt podatkowy dopiero w momencie zakończenia postępowania przez organy ścigania. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. ...»
2016-05-11
Podatnik nie może jednorazowo amortyzować motocykla nabytego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji, której fragment przedstawiamy. ...»
2016-05-06
Za dzień wykonania usługi budowlanej, przyjmowanej w całości, należy uznać dzień, w którym wykonawca zgłasza ją do odbioru. Gdy usługi przyjmowane są częściowo, również data zgłoszenia do odbioru fragmentu wykonanych robót jest dniem wykonania usługi, nawet gdy cena za tę część usługi nie została z góry określona. Takie stanowisko zajął Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 1 kwietnia 2016 r. ...»
2016-04-21
Dokonując odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce przejmującej lub nowo powstałej, uzyskanych w wyniku podziału spółki, wspólnik ma prawo zaliczyć do kosztów podatkowych wartość unicestwionych udziałów w spółce podzielonej. Niezależnie od tego, czy w wyniku podziału spółki zmniejszy się nominalna wartość udziałów w spółce dzielonej, czy ilość tych udziałów, koszty te przy podziale przez wydzielenie powinny być liczone w ten sam sposób. Obliczenie odbywa się z wykorzystaniem proporcji, w jakiej pozostaje u wspólnika wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem. Takie stanowisko zajął Minister Finansów w interpretacji ogólnej. ...»
2016-04-20
Interpretacja ogólna Ministra Finansów w sprawie ustalania kosztów przy zbyciu udziałów i akcji z 22 stycznia 2016 r., sygn. DD5.8201.15.2015.KSM, opubl. www.mf.gov.pl ...»
2016-04-13
2016-04-11
Pokrycie kosztów edukacji dzieci pracowników oddelegowanych do pracy w innym kraju nie stanowi ich przychodu ze stosunku pracy. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji, której fragment przedstawiamy. ...»
2016-04-06
Odszkodowanie otrzymane z OC biura rachunkowego stanowi przychód z innych źródeł, który jest zwolniony z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. a) updof. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji, której fragment przedstawiamy. ...»
2016-03-24
Wypłacona na rzecz kontrahenta kwota „odstępnego” za przedterminowe rozwiązanie umowy nie stanowi kosztu uzyskania przychodów. Nie ma przy tym znaczenia, że decyzja ta była uzasadniona ekonomicznie. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji, której fragment przedstawiamy. ...»
2021-01-18
Płatnicy składek, którzy zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 osób w poprzednim roku kalendarzowym, muszą złożyć do ZUS „Informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe” ZUS IWA. Składa się ją w formie papierowej albo elektronicznej. Wybór formy jest uzależniony od tego, w jaki sposób płatnik składek przekazuje do ZUS pozostałe dokumenty ubezpieczeniowe.
...»Wszystkie tematy ...»