Poniedziałek, 19.02.2018

Informator prawno-podatkowy

Wszystkie artykuły

 • Jak sformułować zapis w regulaminie wynagradzania, aby skorzystać ze zwolnienia składkowego świadczenia w postaci abonamentu sportowego

  2018-02-19

  W ramach bonusów pozapłacowych zamierzamy przyznać naszym pracownikom tzw. karty Multisport. Według jakich reguł należy je przekazywać, aby ich wartość była zwolniona ze składek ZUS? Jaką treść musi mieć zapis w regulaminie wynagradzania dotyczący przekazywania tych kart, aby możliwe było zastosowanie do nich wyłączenia składkowego? ...»

 • Jak wykazywać w JPK_VAT faktury wystawiane w trybie samofakturowania

  2018-02-19

  Wielu naszych stałych klientów wystawia faktury w naszym imieniu. W jaki sposób należy ujmować w JPK_VAT faktury wystawiane w trybie samofakturowania? ...»

 • Czy podatnik musi zrezygnować z wpłaty zaliczek do 1000 zł

  2018-02-19

  Podatnik PIT ma do zapłaty bardzo niskie zaliczki. Wie, że nie musi ich płacić, jeśli nie przekraczają 1000 zł. Jednak chciałby to robić, żeby nie musieć dopłacać dużego podatku przy wypełnianiu zeznania rocznego. Czy może wpłacać takie zaliczki? ...»

 • Czy porozumienie o rozwiązaniu stosunku pracy może być zawarte pod warunkiem

  2018-02-16

  Pracownik będzie wykonywał dla nas pewną pracę. Czy możemy już dzisiaj umówić się z nim, że po jej wykonaniu rozwiązany zostanie z nim stosunek pracy? ...»

 • Jak rozliczyć organizację spotkania biznesowego dla kluczowych klientów poza granicami kraju

  2018-02-16

  Corocznie nasza firma organizuje spotkanie biznesowe dla kluczowych klientów. Ma ono służyć budowaniu pozytywnych relacji z kontrahentami. Dotychczas imprezy odbywały się zawsze w Polsce. W tym roku spotkanie zostanie zorganizowane poza granicami kraju – we Włoszech. Jak mamy rozliczyć tę imprezę w VAT? Jako firma pokrywamy wszystkie koszty: przelotu, zakwaterowania, organizacji bankietu oraz dodatkowych atrakcji (np. instruktor jazdy na nartach)? ...»

 • Jak rozliczać wydatki na media w mieszkaniu, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza

  2018-02-16

  Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu. Chce zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu część opłat za media. Czy musi w tym celu wydzielić jeden pokój na biuro? ...»

 • Czy pracodawca może narzucić termin zdeklarowania przez pracowników, w jakiej formie będą korzystali z wolnego na opiekę nad dzieckiem

  2018-02-15

  Pracodawca chce zawiadomić pracowników, że do końca marca 2018 r. oczekuje od nich jednoznacznych deklaracji, w jakiej formie mają zamiar korzystać z wolnego na opiekę nad dzieckiem – godzinowej czy liczonej na dni pracy. Czy pracodawca może narzucić taki termin? ...»

 • Jak biuro rachunkowe może składać pliki JPK_VAT za klienta

  2018-02-15

  Prowadzę biuro rachunkowe, którego klientami są mikroprzedsiębiorcy. Mam dwa pytania dotyczące JPK: W jaki sposób trzeba będzie przesyłać JPK_VAT? Jakim podpisem należy opatrywać pliki JPK_VAT? Czy klient może mnie upoważnić do wysyłania JPK_VAT i wówczas mogę posługiwać się swoim podpisem?Część klientów wystawia faktury sprzedaży w Excelu lub ręcznie. Czy mają oni obowiązek zakupienia nowego programu do wystawiania faktur sprzedaży, aby można było scalić w JPK_VAT dane z faktur sprzedaży z wprowadzanymi w biurze danymi z faktur zakupu? ...»

 • Czy pracodawca powinien udostępnić związkom zawodowym pomieszczenia i urządzenia techniczne

  2018-02-14

  Nasz zakład to duże przedsiębiorstwo działające w ramach holdingu jako odrębna spółka. Na szczeblu holdingu działa jeden związek zawodowy. Niedawno lokalne koło zakładowe związku zawodowego podjęło uchwałę o wystąpieniu ze struktur międzyzakładowych i założeniu własnej organizacji związkowej działającej w naszym zakładzie, a następnie zwróciło się do zarządu o udostępnienie pomieszczenia i urządzeń technicznych niezbędnych do wykonywania działalności związkowej. Czy mamy taki obowiązek? Jeśli tak, to w jakim zakresie, czy może to być np. wydzielone biurko w pomieszczeniu administracji, a może wystarczy udostępnianie pomieszczenia jedynie na zebrania związkowe? ...»

 • Czy każdy pracownik firmy może być objęty zakazem konkurencji

  2018-02-14

  W naszej firmie jest wdrażana innowacyjna i kosztowna technologia produkcyjna. Koordynator odpowiedzialny za jej wdrożenie omyłkowo udostępnił na wspólnym dysku wszystkim pracownikom niejawne informacje dotyczące tej technologii. Czy w tej sytuacji możemy zawrzeć umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia ze wszystkimi pracownikami, którzy otrzymali takie informacje? Jeżeli tak, to czy każdy z pracowników, niezależnie od zajmowanego stanowiska, powinien otrzymywać odszkodowanie w jednakowej wysokości przez taki sam okres, czy możemy je zróżnicować? ...»

Tematy tygodnia

Jak dokonywać potrąceń z wynagrodzenia za pracę w 2018 r.

2018-02-19

Od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje wyższe minimalne wynagrodzenie za pracę. Oznacza to wzrost kwoty wolnej od potrąceń w przypadku egzekucji komorniczych i administracyjnych obejmujących wynagrodzenie pracownicze. Od tej daty obowiązują też wyższe kwoty zmniejszające podatek, uzależnione od wysokości rocznej podstawy opodatkowania i zasadniczo bez wpływu na bieżące rozliczanie wynagrodzenia. Zatem przy ustalaniu wysokości kwoty wolnej od potrąceń pracodawcy nadal stosują kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 46,33 zł miesięcznie (556,02 zł rocznie), jeżeli pracownik ma do niej prawo.

...»

Wszystkie tematy ...»