Czwartek, 21.11.2019

Informator prawno-podatkowy

Wszystkie artykuły

 • Limit 30-krotności składek na ZUS zostaje

  2019-11-21

  Prawo i Sprawiedliwość wycofało z Sejmu projekt ustawy zakładający zniesienie limitu składek na ZUS. Partia rządząca wysłuchała argumentów Konfederacji Lewiatan, a także wielu organizacji przedsiębiorców i pracodawców, związków zawodowych. ...»

 • Można sprawdzić status czynnego podatnika VAT na dowolny dzień

  2019-11-21

  Federacja Przedsiębiorców Polskich zwraca uwagę, że dzięki funkcjonującej od września 2019 roku tzw. białej liście podatników VAT przedsiębiorcy mają możliwość sprawdzenia nie tylko bieżącego statusu podatnika VAT, ale także stanu obowiązującego na dowolny dzień. ...»

 • Zaświadczenie online o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS

  2019-11-21

  Jako przedsiębiorca możesz niejednokrotnie potrzebować zaświadczenia o tym, że nie masz zaległości w ZUS. Taka informacja jest potrzebna m.in. gdy starasz się o kredyt lub startujesz w przetargach publicznych. Teraz uzyskasz takie zaświadczenie przez internet, korzystając z serwisu Biznes.gov.pl. Usługa wydania zaświadczenia jest bezpłatna. Na dokument będziesz czekać nie dłużej niż 7 dni. ...»

 • Przetwarzanie danych dłużników budzi wątpliwości

  2019-11-21

  Do Urzędu Ochrony Danych Osobowych wpływają pytania dotyczące przetwarzania danych osobowych przez wierzycieli, firmy windykacyjne, czy komorników sądowych. Pojawia się wiele kwestii dotyczących legalności sposobu przetwarzania danych dłużników, sprzedaży wierzytelności. ...»

 • Przedłużenie Konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku 2019

  2019-11-21

  W związku z dużym zainteresowaniem Konkursem Mikroprzedsiębiorca Roku organizatorzy przedłużyli termin nadsyłania zgłoszeń do 1 grudnia 2019 roku. Konkurs skierowany jest do przedsiębiorstw zatrudniających nie więcej niż 10 pracowników oraz o obrotach nieprzekraczających 2 mln euro. Celem Konkursu jest promocja nowoczesnych inicjatyw, które wyróżnia nie tylko efektywność, ale również zaangażowanie i społeczna odpowiedzialność. ...»

 • Sukcesja w firmach rodzinnych łatwiejsza z dotacją

  2019-11-20

  Prowadzony od roku przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości projekt "Sukcesja w firmach rodzinnych" pomaga przedsiębiorcom przygotować się do tego trudnego momentu przekazania firmy rodzinnej kolejnemu pokoleniu. ...»

 • Obowiązek wpisu do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych

  2019-11-20

  Co roku suma wypranych pieniędzy w skali globalnej może sięgać 2–5 proc PKB, czyli nawet 2 bln dol. W Polsce według różnych szacunków skalę problemu ocenia się na nieco ponad 1 proc. PKB. Utworzenie Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych ma zapobiegać zarówno praniu brudnych pieniędzy, jak i zmniejszyć ryzyko terroryzmu. Wszystkie polskie spółki handlowe mają obowiązek zgłosić do 13 kwietnia 2020 roku informacje o swoich tzw. beneficjentach rzeczywistych. Nowo powstające spółki mają na to 7 dni od zarejestrowania w KRS. Kary za spóźnienie sięgną miliona złotych. ...»

 • Przygotuj się do egzaminu na doradcę podatkowego

  2019-11-20

  Kandydaci na doradców podatkowych po raz pierwszy będą mogli skorzystać z pomocy samorządu w uzyskaniu prawa do wykonywania zawodu. Krajowa Izba Doradców Podatkowych rozpoczęła nabór na oficjalny kurs na doradcę podatkowego. Znani praktycy i znawcy prawa podatkowego pomogą kandydatom w przygotowaniu się do państwowego egzaminu. ...»

 • Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach online

  2019-11-20

  Resort finansów zachęca do korzystania z e-usługi dostępnej na portalu Biznes.gov.pl – zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach. Sprawę można załatwić online w ciągu 7 dni. ...»

 • Można już sprawdzić swój mikrorachunek podatkowy

  2019-11-19

  Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy zapłacą PIT, CIT i VAT do urzędu skarbowego wyłącznie za pomocą indywidualnego rachunku podatkowego, czyli mikrorachunku podatkowego. Obowiązek korzystania z mikrorachunku podatkowego będą mieli zarówno podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, jak i osoby fizyczne nieprowadzące takiej działalności. MF już teraz udostępniło na swojej stronie internetowej generator umożliwiający sprawdzenie numeru swojego mikrorachunku podatkowego. Wystarczy podać numer PESEL lub NIP. ...»

Tematy tygodnia

Jak przygotować zawiadomienie o nałożeniu na pracownika kary porządkowej

2019-11-18

Pracodawca ma prawo nałożyć na pracownika karę porządkową. Może to być kara upomnienia, nagany lub kara pieniężna. O zastosowanej karze pracodawca powinien zawiadomić pracownika na piśmie. W zawiadomieniu trzeba wskazać rodzaj naruszenia, datę dopuszczenia się naruszenia przez pracownika oraz poinformować go o prawie złożenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia.

...»

Wszystkie tematy ...»