Piątek, 23.07.2021

Informator prawno-podatkowy

Wszystkie artykuły

 • Do końca 2021 r. nie zmieniają się zasady poboru podatku u źródła

  2021-07-23

  Odroczone rozporządzeniami MF przepisy dotyczą obowiązku odprowadzenia podatku u źródła bez możliwości zastosowania zwolnień i obniżonych stawek w przypadku, gdy wypłacane przez podatników należności na rzecz jednego podmiotu przekraczają w roku 2 mln zł. W związku z przesunięciem terminu ich stosowania podatnicy dokonujący wypłat należności podlegających podatkowi „u źródła” rozliczają podatek od tych należności na zasadach ogólnych z uwzględnieniem zwolnień i obniżonych stawek. ...»

 • Na zwolnieniu lekarskim należy podać aktualny adres pobytu

  2021-07-23

  Gdy idziemy na zwolnienie lekarskie pamiętajmy o tym, by podać lekarzowi aktualny adres, pod którym będziemy przebywać w czasie chorobowego. W przypadku zmiany miejsca pobytu powinniśmy w ciągu 3 dni poinformować o tym pracodawcę i ZUS - przypomina rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski. ...»

 • Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  2021-07-23

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). ...»

 • Społeczne Agencje Najmu

  2021-07-23

  Od 23 lipca 2021 r. obowiązują przepisy pozwalające tworzyć tzw. Społeczne Agencje Najmu (SAN). Ich zadaniem jest dzierżawa lokali mieszkalnych lub budynków mieszkalnych jednorodzinnych od ich właścicieli oraz wynajmowanie ich osobom fizycznym wskazanym przez gminę. Właściciele takich mieszkań i budynków będą korzystać ze zwolnień podatkowych w podatku dochodowym i VAT. ...»

 • Do 23 sierpnia można odwołać się od wniosku o udzielenie subwencji w ramach Tarczy Finansowej 2.0 PFR

  2021-07-22

  ​​​​​​​W wyniku uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę w sprawie programu rządowego Tarcza Finansowa PFR dla dużych firm oraz uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie programu rządowego Tarcza Finansowa 2.0 PFR dla mikro-, małych i średnich firm, mikro-, małym i średnim przedsiębiorcom umożliwiono m.in. złożenie odwołania od wniosku o udzielenie subwencji w ramach Tarczy Finansowej 2.0 PFR w dłuższym terminie, tj. do 23 sierpnia 2021 r. ...»

 • Ekonomiści apelują o uproszczenie podatków

  2021-07-22

  Polscy przedsiębiorcy i ekonomiści chcą, aby rząd zharmonizował przedstawione w ostatnim czasie strategie, takie jak Polski Ład, Krajowy Plan Odbudowy czy założenia do ustawy budżetowej. Podkreślają przy tym, że niektóre ich elementy są ze sobą wręcz sprzeczne. Ekonomiści apelują więc o uproszczenie systemu i zwiększenie jego neutralności. ...»

 • Polski Ład. Projekt ustawy podatkowej trafi do Sejmu we wrześniu

  2021-07-22

  Jeśli chodzi o projekt ustawy podatkowej będący częścią Polskiego Ładu, to trwają ostatnie ustalenia co do jego kształtu; spodziewam się, że trafi do Sejmu we wrześniu - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. ...»

 • Czy opłacenie wypoczynku dziecka bonem turystycznym zwalnia pracodawcę z dopłaty do wypoczynku dziecka z zfśs

  2021-07-22

  Zgodnie z dominującym stanowiskiem w tej sprawie w przypadku braku uregulowania tego zagadnienia w regulaminie zfśs dofinansowanie przysługuje, jeżeli koszt wypoczynku był wyższy niż wartość wykorzystanego bonu. Wówczas dofinansowanie od pracodawcy będzie stanowiło ewentualną różnicę między poniesionym przez osobę uprawnioną kosztem wypoczynku dziecka (potwierdzonym fakturą lub innym dowodem) a wartością bonu turystycznego (jednorazowo 500 zł na jedno dziecko lub 1000 zł na dziecko niepełnosprawne). Jeżeli koszt wypoczynku dziecka był niższy, dofinansowanie nie przysługuje. ...»

 • Prosta spółka akcyjna - nowy podmiot od 1 lipca 2021 r.

  2021-07-21

  W ramach pakietu Ministerstwa Rozwoju „100 zmian dla firm - Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców” w Kodeksie spółek handlowych wprowadzono przepisy regulujące nowy typ spółki kapitałowej. Jest to prosta spółka akcyjna. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 lipca 2021 r. ...»

 • Obowiązkowe e-faktury od 2023 r. - rewolucja technologiczna w branży księgowej

  2021-07-21

  Pandemia COVID-19 zmusiła księgowych i biura rachunkowe do szerszego korzystania ze zdobyczy technologii i wdrożenia programów do zdalnej i automatycznej pracy. Księgowi postrzegają ostatnie miesiące jako czas rewolucji technologicznej w swojej branży, a automatyzacja i wdrożenie rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji jest w tej chwili kluczowym trendem, który przesądzi o być albo nie być biur księgowych. Ten proces dodatkowo przyspieszy jeszcze wdrożenie e-faktur, które od jesieni tego roku mają być dobrowolne, ale od 2023 roku będą już obowiązkiem. ...»

Tematy tygodnia

Zatrudnianie do prac sezonowych

2021-07-19

Praca sezonowa to praca wykonywana tylko przez część roku, związana z właściwościami pór roku, zwłaszcza warunkami atmosferycznymi. Do jej wykonywania można zatrudnić na różnych podstawach. Najczęściej zawierane są umowy cywilnoprawne i umowy o pracę. Jednak pracę sezonową można także wykonywać m.in. w ramach praktyki absolwenckiej czy pracy tymczasowej.

...»

Wszystkie tematy ...»