Niedziela, 24.01.2021

Informator prawno-podatkowy

Wszystkie artykuły

 • Rozliczasz kwartalnie VAT. Do 25 stycznia 2021 r. złóż JPK_VAT w zakresie ewidencji i deklaracji

  2021-01-22

  Od 1 października 2020 r. wszyscy podatnicy VAT składają jeden plik JPK_VAT z deklaracją. Do 25 stycznia br. podatnicy rozliczający się kwartalnie po raz pierwszy, obok części ewidencyjnej, złożą także część deklaracyjną JPK_V7K.  Ministerstwo Finansów udostępniło przedsiębiorcom bezpłatne narzędzia, które pomagają w wypełnianiu obowiązków dotyczących JPK_VAT. ...»

 • Spółki jawne po raz pierwszy muszą złożyć informacje CIT-15J

  2021-01-22

  Do 1 lutego 2021 r.  spółki jawne mające siedzibę albo zarząd na terenie Polski, których wspólnikami nie są wyłącznie osoby fizyczne mają obowiązek  złożyć informacje o podatnikach podatku dochodowego posiadających, bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotów niebędących podatnikami podatku dochodowego, prawa do udziału w ich zysku. Brak złożenia informacji w terminie oznacza, że spółka staje się podatnikiem CIT. ...»

 • UE o podatku cyfrowym – ruszyły konsultacje

  2021-01-22

  Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje publiczne w sprawie unijnego podatku cyfrowego. Resort cyfryzacji zachęca do wzięcia w nich udziału. ...»

 • Podatek od sprzedaży detalicznej spowoduje wzrost cen benzyny i oleju napędowego

  2021-01-22

  Podatek od sprzedaży detalicznej, który obowiązuje od 1 stycznia br., przyczyni się w nadchodzących tygodniach do wzrostu cen paliw na stacjach benzynowych. Konfederacja Lewiatan apeluje, aby sprzedaż paliw nie była objęta podatkiem od sprzedaży detalicznej. ...»

 • Przedsiębiorcy apelują o roczne moratorium na obciążenia podatkowe

  2021-01-21

  W 2020 roku staliśmy się świadkami bezprecedensowego kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Polska gospodarka po raz pierwszy od trzydziestu lat doświadczyła recesji. Potrzebujemy zatem silnego impulsu rozwojowego – tymczasem wprowadzane są jednak kolejne obciążenia dla przedsiębiorców. ZPP konsekwentnie postuluje dwunastomiesięczne moratorium na wszelkie nowe obciążenia – zarówno podatkowe, jak i regulacyjne. ...»

 • Deklaracje podatkowe PIT za 2020 r. dla emerytów i rencistów

  2021-01-21

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych na przełomie stycznia i lutego wyśle deklaracje podatkowe za 2020 rok: PIT-40A albo PIT 11A i PIT-11. Deklaracje trafią  do wszystkich osób, które w 2020 roku chociaż raz pobrały świadczenie z ZUS. ...»

 • Od 1 stycznia 2021 r. przedsiębiorcy zyskali ochronę konsumencką

  2021-01-21

  Od 1 stycznia 2021 roku przedsiębiorcy mogą korzystać z niektórych instytucji ochrony konsumenckiej. Przedsiębiorcy zarejestrowani w CEIDG w konkretnych przypadkach mogą korzystać ze zwiększonej ochrony ich praw. W szczególności: umowy zawierane z nimi przez sprzedających nie mogą zawierać klauzul niedozwolonych, korzystają z szerszej ochrony przy okazji rękojmi, mogą odstąpić od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorcy w ciągu 14 dni. ...»

 • Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje podwyżkę akcyzy na podgrzewacze tytoniu

  2021-01-21

  Z jednej paczki papierosów trafia do budżetu państwa ponad 9 zł podatku akcyzowego. W przypadku podgrzewaczy do tytoniu jest to natomiast niecałe 2 zł, przy porównywalnej cenie obu produktów wynoszącej około 14 zł za 20 sztuk – wyliczyli eksperci z Instytutu Studiów Podatkowych. Resort sprawiedliwości chce zrewidować tę stawkę i zaproponował autopoprawkę do projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, którą Sejm zajmie się  20 stycznia. Jak szacuje ISP, urealnienie akcyzy na nowatorskie wyroby tytoniowe do poziomu około 50–60 proc. opodatkowania tradycyjnych papierosów mogłoby już w tym roku zapewnić około 1 mld zł dodatkowych wpływów do budżetu państwa. ...»

 • Kolejne zmiany stawek akcyz na papierosy i wyroby nowatorskie nie są potrzebne

  2021-01-20

  Federacja Przedsiębiorców Polskich krytykuje podnoszenie stawek akcyzy na nowatorskie wyroby tytoniowe. Z wyliczeń wynika, że po uwzględnieniu zawartości tytoniu w opakowaniu opodatkowanie VAT i akcyzą 1 g w tradycyjnych papierosach wynosi w tej chwili 82 gr, natomiast w podgrzewaczach tytoniu – 76 gr. – To oznacza, że nie ma potrzeby kolejnej zmiany stawek – podkreślają eksperci FPP i zwracają też uwagę na potencjalnie niższą szkodliwość nowatorskich wyrobów tytoniowych. – Polityka akcyzowa państwa też powinna to uwzględniać – dodają. ...»

 • Czy pracodawca może uzależnić zatrudnienie od zaszczepienia się na koronawirusa

  2021-01-20

  Osoba poszukująca pracy skarży się na potencjalnego pracodawcę, do którego skierował go urząd pracy: uznależnia on zatrudnienie od zaszczepienia się na koronawirusa. Osoba ta nie jest w żadnej z priorytetowych grup do szczepień. ...»

Tematy tygodnia

1 lutego 2021 r. upływa termin na złożenie ZUS IWA za 2020 r.

2021-01-18

Płatnicy składek, którzy zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 osób w poprzednim roku kalendarzowym, muszą złożyć do ZUS „Informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe” ZUS IWA. Składa się ją w formie papierowej albo elektronicznej. Wybór formy jest uzależniony od tego, w jaki sposób płatnik składek przekazuje do ZUS pozostałe dokumenty ubezpieczeniowe.

...»

Wszystkie tematy ...»