Wtorek, 27.10.2020

Informator prawno-podatkowy

Wszystkie artykuły

 • Czy pracownik może być uczestnikiem więcej niż jednego PPK

  2020-10-26

  Do PPK pracownik nie może zapisać się samodzielnie. To podmiot zatrudniający zgłasza pracownika do programu, zawierając w jego imieniu i na jego rzecz umowę o prowadzenie PPK. W następstwie zawarcia tej umowy wybrana instytucja finansowa zakłada pracownikowi indywidualny rachunek PPK, na który będą trafiały wpłaty. Takich rachunków PPK pracownik może mieć więcej niż jeden. ...»

 • Pięć nowych podatków od 2021 r.

  2020-10-26

  W nowym roku żaden podatek nie wzrośnie o grosz, a pojawi się tylko jeden nowy – mówił na początku października minister finansów Tadeusz Kościński. Sprawdziliśmy, czy mówi prawdę. Od 1 stycznia wejdzie pięć nowych podatków, a cztery wzrosną. ...»

 • ZUS sam pozyska dane o kwarantannie i izolacji do wypłaty świadczeń chorobowych

  2020-10-26

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie pozyskiwać dane o osobach, które obywają kwarantannę lub przebywają w izolacji domowej. ZUS będzie udostępniał te informacje płatnikom składek. Informacje o kwarantannie lub izolacji są niezbędne do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych. Osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i ubiegają się o wypłatę zasiłku, nie muszą już dostarczać decyzji sanepidu do ZUS lub pracodawcy. Nie muszą też mieć zwolnienia lekarskiego z powodu przebywania w izolacji domowej. ...»

 • Informacja o papierosach i tytoniu do palenia do 9 listopada

  2020-10-26

  Ministerstwo Finansów przypomina o obowiązku przekazania informacji o papierosach i tytoniu do palenia znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy za 10 miesięcy 2020 roku, w terminie do dnia 9 listopada 2020 roku. ...»

 • Kiedy na rzecz osoby rezygnującej z PPK nie zawiera się umowy o prowadzenie PPK

  2020-10-23

  Uczestnictwo w PPK jest dobrowolne. Osoba zatrudniona może zrezygnować z włączenia do systemu PPK na podstawie pisemnej deklaracji złożonej podmiotowi zatrudniającemu. Jeżeli deklarację złoży przed zawarciem przez pracodawcę umowy o prowadzenie PPK, wówczas nie należy takiej osoby uwzględniać w załączniku do umowy o prowadzenie PPK. ...»

 • System podatkowy zniechęca do inwestowania

  2020-10-23

  - Niestabilny, nieprzewidywalny i skomplikowany system podatkowy to główna bariera w prowadzeniu biznesu i okoliczność zniechęcająca przedsiębiorców do nowych inwestycji - mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, ekspert Konfederacji Lewiatan, jeden z autorów raportu „Impuls dla Polski 2020-2022". ...»

 • Nawet 50 tys. zł kary za nieuprawnione doradztwo podatkowe

  2020-10-23

  Nawet 50 tys. zł kary mogą zapłacić osoby i spółki, które świadczą usługi doradztwa podatkowego bez odpowiednich uprawnień. Krajowa Izba Doradców Podatkowych namierzyła blisko 500 takich firm w Polsce. Do prokuratury trafiło dziś 60 zawiadomień o popełnieniu przestępstwa, kolejnych kilkaset jest w przygotowaniu. ...»

 • Polscy przedsiębiorcy stracą w wyniku opodatkowania spółek komandytowych CIT

  2020-10-23

  Wbrew twierdzeniom Ministerstwa Finansów w większości analizowanych krajów w Europie spółki komandytowe (lub o zbliżonym charakterze) są spółkami transparentnymi podatkowo. Opodatkowanie spółek komandytowych w innych europejskich krajach nie ma związku ze wzmożoną w ostatnich latach walką z unikaniem opodatkowania. Większość racjonalnie działających firm zmieni formę prowadzenia działalności na formę zapewniającą obecny poziom opodatkowania a firmy zagraniczne będą płaciły tyle co do tej pory. Budżet państwa niewiele zyska, stracą polscy przedsiębiorcy zajęci walką o przetrwanie w czasach pandemii – wynika z raportu CRIDO, ZPP i InfoCredit „Opodatkowanie spółek komandytowych w Europie”. ...»

 • Zakaz konferencji i targów organizowanych on-line?

  2020-10-23

  W strefie czerwonej rząd zakazał konferencji i targów organizowanych… on-line. W sprawie absurdalnego rozwiązania zainterweniowała m.in. działająca przy Pracodawcach RP Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń. Przedstawiciele branży wyliczają konieczne zmiany, jakie trzeba wprowadzić w obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa. ...»

 • Czy cudzoziemcy mogą oszczędzać w PPK

  2020-10-22

  Tak, cudzoziemcy mogą oszczędzać w PPK. Narodowość osób zatrudnionych nie ma znaczenia. ...»

Tematy tygodnia

Kto ponosi odpowiedzialność za błąd w ewidencji VAT prowadzonej przez biuro rachunkowe

2020-10-26

Od 1 października 2020 r. za każdy błąd w ewidencji (pliku JPK_VAT) grozi kara. Wprowadzono też dodatkowe sankcje karnoskarbowe za uchybienia związane z ewidencją dla celów VAT. Ponieważ w wielu przypadkach podatnicy powierzają prowadzenie ewidencji i wysyłkę JPK_VAT biurom rachunkowym, należy przypomnieć, kto poniesie odpowiedzialność, jeżeli błąd zostanie popełniony przez biuro.

...»

Wszystkie tematy ...»