Piątek, 28.02.2020

Informator prawno-podatkowy

Wiadomości w IPP24

Wszystkie artykuły

 • Wnioski o zmianę decyzji w zakresie gospodarki odpadami do 5 marca

  27.02.2020

  „Przypominamy że 5 marca 2020 r. mija termin złożenia wniosków o zmianę posiadanych decyzji w zakresie gospodarki odpadami, które wynikają z nowelizacji ustawy o odpadach. Wnioski, które zostały złożone w terminie, ale zawierają braki formalne, będą mogły zostać uzupełnione w terminie wskazanym przez właściwy organ ochrony środowiska, np. marszałka województwa” – podkreśla wiceminister klimatu Jacek Ozdoba. ...»

 • MF ostrzega przed fałszywymi SMS-ami o długu skarbowym

  27.02.2020

  Uwaga na fałszywe SMS-y z informacją o długu skarbowym, egzekucji i zajęciu konta bankowego. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa nie są nadawcami tych wiadomości. ...»

 • KAS pomoże osobom głuchym i niedosłyszącym w corocznym rozliczeniu PIT

  27.02.2020

  Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) we współpracy z Polskim Związkiem Głuchych (PZG) organizują akcję, która pomoże osobom głuchym i niedosłyszącym złożyć roczne rozliczenie PIT. Tłumacze języka migowego z PZG będą dostępni 9 marca i 2 kwietnia 2020 r. w wybranych urzędach skarbowych na terenie całego kraju. ...»

 • Trzynasta emerytura gwarantowana

  27.02.2020

  Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o trzynastej emeryturze. Oznacza to, że dodatkowe świadczenie w wysokości najniższej emerytury będzie pewne i wypłacane co roku. ...»

 • ZUS ostrzega przed fałszywymi mailami

  27.02.2020

  Niektórzy z klientów w ostatnich dniach otrzymali maile z informacją m.in. o braku opłaconych składek. ZUS przypomina, że drogą mailową nie kieruje do swoich klientów informacji o rozliczeniach składkowych. ...»

 • Wojewódzkie infolinie PIT – dodatkowa pomoc KAS dla podatników

  26.02.2020

  Resort finansów uruchomił dodatkowe wojewódzkie numery telefonów, pod którymi można zadawać pytania, które dotyczą rozliczenia PIT za 2019 r. Informacji udzielają specjaliści w każdej z 16 izb administracji skarbowej, od poniedziałku do piątku, w godzinach pracy urzędu. Wojewódzkie infolinie PIT działają od dziś do końca okresu rozliczeniowego, tj. do 30 kwietnia 2020 r. ...»

 • Od lutego do „małego ZUS” zgłosiło się blisko 63 tys. osób

  26.02.2020

  Od początku lutego do "małego ZUS" zgłosiło się blisko 63 tys. przedsiębiorców. Do korzystania z ulgi, która od 2019 r. uprawnia do opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne, wnioskowało już ponad 223 tys. osób. ...»

 • Czy podlega opodatkowaniu PIT odszkodowanie otrzymane z tytułu śmierci męża na skutek wypadku w gospodarstwie rolnym

  26.02.2020

  Do prowadzonego przeze mnie biura rachunkowego zgłosiła się klientka, której przyznano jednorazowe odszkodowanie z tytułu śmierci męża na skutek wypadku przy pracy rolniczej. Wypadek miał miejsce na terenie gospodarstwa rolnego, które klientka prowadziła wspólnie ze zmarłym mężem. Odszkodowanie zostało przyznane jej na mocy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Czy otrzymane przez moją klientkę odszkodowanie podlega opodatkowaniu PIT? ...»

 • Emerytura stażowa zwiększyłaby nierównowagę w systemie emerytalnym

  26.02.2020

  Przekazany do konsultacji poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych wprowadzenia tzw. emerytury stażowej przy kryterium wiekowym 60/55 oznaczałby de facto kolejne obniżenie wieku emerytalnego. BCC jest przeciwny tzw. emeryturze stażowej bez kryterium wiekowego. Lata składkowe a lata stażowe to dwa różne pojęcia. Lata stażowe obejmują często okresy nieskładkowe, czyli bez opłacania składek. Wejście w życie rozwiązań zawartych w projekcie pogłębiłoby więc nierównowagę finansową w systemie emerytalnym, także w krótkiej perspektywie. ...»

 • Pracodawca powinien wydać ZUS IMIR do 28 lutego 2020 r.

  26.02.2020

  Pracodawcy i zleceniodawcy - w odniesieniu do osób, za które w 2019 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne – mają obowiązek przekazania tym osobom rocznej informacji. Ubezpieczeni powinni ją otrzymać najpóźniej 28 lutego 2020 r. w formie papierowej lub elektronicznej. ...»

Tematy tygodnia

Jak ustalić jednorazową wartość transakcji – po zmianie interpretacji MF

2020-02-24

Minister Finansów zmienił interpretację przepisów w sprawie ustalania jednorazowej wartości transakcji przekraczającej 15 000 zł. Ustalenie tej wartości jest kluczowe dla wszystkich przedsiębiorców dokonujących tego rodzaju transakcji. Za opłacenie ich gotówką, zapłatę na rachunek nieznajdujący się na białej liście lub z pominięciem zastosowania obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności podatnicy tracą prawo do kosztów podatkowych, a nawet mogą odpowiadać za VAT niezapłacony przez kontrahenta. Należy przestrzec, że zmiana interpretacji MF w tej sprawie jest niekorzystna dla przedsiębiorców.

...»

Wszystkie tematy ...»