Poniedziałek, 19.04.2021

Informator prawno-podatkowy

Wiadomości w IPP24

Wszystkie artykuły

 • Zmiany w VAT tzw. pakiet VAT e-commerce od 1 lipca 2021 r.

  19.04.2021

  8 kwietnia 2021 r. rząd przyjął nowelizację polskich przepisów VAT wdrażającą unijne rozwiązania tzw. pakietu e-commerce. ...»

 • Pozew do sądu będzie poprzedzony mediacją

  19.04.2021

  Każdy pozew w sprawie gospodarczej lub dotyczący prawa pracy kierowany do sądu musi być poprzedzony mediacją. Sąd miałby 30 dni na zatwierdzenie ugody - proponuje resort sprawiedliwości. Zdaniem Centrum Mediacji Lewiatan to krok w dobrym kierunku, który może wzmocnić mediację. ...»

 • Pracodawcy apelują do rządu o rozważną zmianę opodatkowania wynagrodzeń

  19.04.2021

  Reforma systemu podatkowego nie może likwidować naszej przewagi konkurencyjnej i zabijać klasy średniej. Potrzebujemy racjonalnej debaty o klinie podatkowym - apelują do rządu 33 organizacje biznesowe i think tanki, w tym Konfederacja Lewiatan. ...»

 • Uwaga na fałszywe SMS-y na temat zatrzymanej paczki przez „służby celne”

  19.04.2021

  Uwaga na fałszywe SMS-y, które sugerują, że nadawcą są „służby celne” ...»

 • Trwają wypłaty trzynastej emerytury

  19.04.2021

  Trzynasta emerytura to znaczące wsparcie dla wielu emerytów i rencistów. – Od 1 kwietnia br. świadczenie trafiło już do 3,7 mln emerytów. W sumie będzie to 9,8 mln osób. – informuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Co ważne, trzynasta emerytura jest wypłacana z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku. ...»

 • Pakiet Akcyzowy wsparciem dla uczciwych przedsiębiorców

  19.04.2021

  W maju br. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym. Pakiet akcyzowy uszczelni system i pomoże wyeliminować nieprawidłowości dotyczące opodatkowania wyrobów akcyzowych, w tym samochodów osobowych. ...»

 • Praca zdalna - należy uregulować rekompensatę za prąd czy internet

  16.04.2021

  Część firm, które przekazują pracownikowi pracę zdalną do wykonania poza miejscem pracy, wprowadza ryczałt za wykorzystanie prądu czy korzystanie z internetu. Robią to z własnej woli, bo przepisy nie zostały dookreślone. Trwają prace w ministerstwie pracy. Czekamy na ich efekt. Pojawia się wiele pytań w związku z tą sytuacją, pracownicy piszą do nas skargi, że pracodawca w żaden sposób tego nie reguluje – zaznaczył Mariusz Pokrzywinski, Okręgowy Inspektor Pracy w Gdańsku. ...»

 • Wymogi ESEF już odroczone

  16.04.2021

  13 kwietnia w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o zmianie ustawy – Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw, na mocy której w Polsce został odroczony termin na zastosowanie wymogów ESEF. ...»

 • Jak wygląda wsparcie dla branży gastronomicznej w pandemii

  16.04.2021

  Wielu przedsiębiorców, szczególnie z branży gastronomicznej, czy jest przewidywane wsparcie finansowe dla tego rodzaju działalności gospodarczej. ...»

 • Otwarcie żłobków a dodatkowy zasiłek opiekuńczy

  16.04.2021

  Co w sytuacji, gdy rodzic złożył już wniosek o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego za okres do 25 kwietnia, a od 19 kwietnia żłobki i przedszkola będą znowu otwarte? Odpowiadamy: wypłata świadczeń przysługiwać będzie jedynie do 18 kwietnia 2021 r. bez konieczności składania nowych wniosków lub korygowania wniosków już złożonych. ...»



Tematy tygodnia

Jednoosobowa działalność gospodarcza – problemy z rozliczeniem VAT

2021-04-19

Obowiązki związane z rozliczaniem VAT nie są uzależnione od formy prowadzonej działalności. Jednak jednoosobowa działalność ze względu na swoją specyfikę powoduje wiele wątpliwości z rozliczeniem VAT. Po pierwsze, w działalności wykorzystywany jest prywatny majątek. Po drugie, majątek ten często stanowi współwłasność małżeńską. Ponadto problematyczne są również transakcje między firmami małżonków. Od 1 października 2020 r. muszą mieć oznaczenie TP.

...»

Wszystkie tematy ...»