Wtorek, 23.04.2019

Informator prawno-podatkowy

Wiadomości w IPP24

Wszystkie artykuły

 • Jak święta w maju wpłyną na wymiar czasu pracy

  23.04.2019

  W maju 2019 r. pracodawca powinien obniżyć wymiar czasu pracy łącznie o 16 godzin z tytułu dwóch świąt, które przypadają w tym miesiącu, tj. święta 1 maja (święto państwowe) i 3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja). Za święta przypadające w maju 2019 r. nie trzeba oddawać pracownikom dodatkowego dnia wolnego, ponieważ przypadają w środę (1 maja) i w piątek (3 maja). ...»

 • Nowy wzór zbiorczej deklaracji PCC-4

  23.04.2019

  Resort finansów opublikował projekt rozporządzenia określający nowy wzór zbiorczej deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych PCC-4. Nowy wzór deklaracji będzie obowiązywał od 1 lipca 2019 r. ...»

 • Zniesienie limitu składek na ZUS dotknie pracowników zatrudnionych na umowę o pracę

  23.04.2019

  Rząd wraca do pomysłu zniesienia limitu składek na ZUS. Osoby, których roczne zarobki przekroczą limit 30 - krotności średniej pensji dalej płacić będą składki emerytalne. Obecnie są z tego obowiązku zwolnieni. ...»

 • Do 31 maja oświadczenie o nieprzekroczeniu podatkowej rocznej kwoty granicznej

  19.04.2019

  Rolnik przedsiębiorca utraci prawo do podlegania ubezpieczeniu w systemie rolniczym, jeżeli z tytułu działalności nie złoży w ustawowym terminie zaświadczenia lub oświadczenia o wysokości należnego podatku dochodowego od przychodów uzyskanych w 2018 r. Wyłączenie z ubezpieczeń w KRUS nastąpi także wówczas, gdy kwota podatku przekroczy górną granicę, która za 2018 r. wynosi 3376 zł. Termin na złożenie zaświadczenia/oświadczenia mija 31 maja 2019 r. ...»

 • MF rozważy dostęp RPO do tajemnicy skarbowej w postępowaniu administracyjnym

  19.04.2019

  Dziś dostęp Rzecznika Praw Obywatelskich do akt zawierających tajemnicę skarbową jest ograniczony. Może je dostać tylko, gdy już trwa proces przed sądem administracyjnym. Utrudnia to możliwość interwencji Rzecznika w sporze obywatela z fiskusem zanim sprawa trafi do sądu. Adam Bodnar zwrócił się do Minister Finansów o zmianę prawa, aby miał dostęp także do akt postępowania toczącego się przed organem podatkowym. Resort odpowiedział, że rozważy taką możliwość. ...»

 • Blokada rachunku bankowego firmy powinna być poprzedzona zawiadomieniem

  19.04.2019

  Blokada rachunku bankowego firmy, w związku z podejrzeniem wykorzystywania działalności banku do wyłudzeń skarbowych, powinna być poprzedzona zawiadomieniem. Zastosowanie blokady, a następnie wykreślenie podatnika z rejestru VAT bez jakiegokolwiek postępowania, może naruszać zasadę państwa prawa oraz prawa i wolności obywatelskie. RPO wystąpił w tej sprawie do szefa Krajowej Administracji Skarbowej. ...»

 • Informacje o kwalifikacjach zawodowych w CEIDG

  18.04.2019

  W związku z trwającymi konsultacjami projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych Związek Rzemiosła Polskiego, reprezentujący środowisko rzemieślników, przekazał stanowisko do wybranych propozycji regulacji objętych tym projektem do Marka Niedużaka, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. ...»

 • Zaakceptuj Twój e-PIT na podatki.gov.pl do 30 kwietnia

  18.04.2019

  Zostały już tylko 2 tygodnie, aby w usłudze Twój e-PIT zaakceptować albo odrzucić PIT za 2018 r. Jeśli do 30 kwietnia nie zrobisz tego oraz nie rozliczysz się w inny sposób, to fiskus uzna przygotowany dla ciebie e-PIT za złożony. ...»

 • Zmiany w PIT będą mało odczuwalne

  18.04.2019

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że koszty uzyskania przychodu wzrosną o ponad 100 proc. Wprowadzona zostanie 17 proc. stawka PIT, obok już istniejącej 18-proc. stawki oraz ulga w PIT dla młodych. ...»

 • Formularz IGH-1 za I kwartał 2019 r. do 23 kwietnia

  18.04.2019

  Resort finansów przypomina, że do 23 kwietnia należy złożyć „Informację dotyczącą funkcjonowania podmiotu urządzającego i prowadzącego działalność w zakresie gier hazardowych”, czyli formularz IGH-1, za I kwartał 2019 r. Można to zrobić m.in. za pomocą Portalu Podatkowego podatki.gov.pl. ...»

Tematy tygodnia

Jak należy prowadzić dokumentację dotyczącą ewidencjonowania czasu pracy

2019-04-23

Dokumenty dotyczące ewidencjonowania czasu pracy obejmują ewidencję czasu pracy pracownika oraz jego wnioski, zgody i inne dokumenty związane z czasem pracy. Rozporządzenie w sprawie dokumentacji pracowniczej, obowiązujące od 1 stycznia 2019 r., zmieniło zasady ewidencjonowania czasu pracy. Nowy sposób ewidencjonowania czasu pracy należy stosować wobec pracowników zatrudnionych w 2019 r. Jednakże w przypadku pracowników, których stosunek pracy trwał w dniu wejścia w życie nowych przepisów, w pewnych sytuacjach możliwe jest stosowanie poprzednich przepisów.

...»

Wszystkie tematy ...»