Sobota, 27.11.2021

Informator prawno-podatkowy

Wiadomości w IPP24

Wszystkie artykuły

 • Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko

  21.09.2021

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. Rodzice sami zdecydują, czy chcą otrzymywać 500 zł miesięcznie przez dwa lata, czyli 1000 zł przez rok. 17 września br. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy. ...»

 • Polski Ład: Łatwiejsza budowa domów do 70 metrów kwadratowych

  21.09.2021

  Sejm przyjął zmiany w ustawie Prawo budowlane oraz ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, dzięki którym budowa przeznaczonych na własne potrzeby domów mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 będzie  łatwiejsza. ...»

 • Polski Ład: Rzecznik MŚP apeluje o utrzymanie stałej kwoty składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

  21.09.2021

  Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz w stanowisku skierowanym do Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Elżbiety Witek zwrócił się z apelem o utrzymanie stałej kwoty składki zdrowotnej dla osób prowadzących działalność gospodarczą. – Obniżenie wysokości proponowanej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym z 9% na 4,9% oceniam jako zmianę idącą w dobrym kierunku, jednak w dalszym ciągu niewystarczającą. Nadal bowiem powoduje ona wysoki poziom wzrostu obciążeń dla podatników, rozliczających się tą formą opodatkowania – pisze w piśmie Rzecznik MŚP. ...»

 • Korzystaj z aplikacji płacąc za przejazdy w e-TOLL

  21.09.2021

  Aplikację mobilną e-TOLL PL można pobrać bezpłatnie w sklepach Google Play oraz App Store. Przeznaczona jest ona dla użytkowników pojazdów ciężkich i lekkich. Użytkownicy, którzy korzystają z e-TOLL otrzymują specjalną zniżkę i za przejazdy płacą o 25% mniej. ...»

 • Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom w trakcie pracy zdalnej

  20.09.2021

  Dom. Krótkie słowo mające cały szereg znaczeń i skojarzeń, z reguły kojarzone też po prostu z miejscem zamieszkania. Od ponad 1,5 roku dom dla wielu pracowników stanowi też synonim miejsca pracy. Słowo to często kojarzy się także z miejscem, w którym jest bezpiecznie. Statystycznie jednak, najwięcej nieszczęśliwych wypadków ma miejsce właśnie w domu. Przykładowo, tylko w 2013 r. wypadków w miejscu zamieszkania miało zdarzyć się aż ponad 2,7 mln. W kontekście tych statystyk, bezpieczne wykonywanie pracy zdalnej w miejscu zamieszkania pracownika (bądź w innym wskazanym przez pracownika miejscu) może rodzić wiele wątpliwości zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców. Jak bowiem zapewnić pracownikowi bezpieczne i higieniczne warunki pracy zdalnej oraz ograniczyć zagrożenia dla jego życia i zdrowia, kiedy pracodawca nie ma praktycznie żadnego władztwa w miejscu, w którym praca zdalna jest wykonywana? Jak też należy postąpić, gdy w trakcie pracy zdalnej pracownik ulegnie wypadkowi? Odpowiedź na te pytania w aktualnym stanie prawnym nie jest prosta, bowiem żaden przepis prawa tego nie reguluje. Niemniej z pomocą w tym zakresie zmierza projekt zmiany Kodeksu pracy, który ma wprowadzić zasady wykonywania pracy zdalnej. ...»

 • Świadczeniobiorcy sami wygenerują potwierdzenia na PUE ZUS

  20.09.2021

  Już nie tylko ubezpieczeni, ale i świadczeniobiorcy mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne potwierdzenia na portalu PUE ZUS. Taki dokument nie wymaga już podpisu pracownika ZUS i można przekazać go do instytucji, która tego oczekuje. ...»

 • Polski Ład: Wadliwa konstrukcja minimalnego podatku dochodowego

  20.09.2021

  Rada Przedsiębiorczości zdecydowanie krytycznie ocenia projektowane zmiany w zakresie minimalnego podatku dochodowego proponowane w ustawie podatkowej Polskiego Ładu. Konstrukcja tego podatku jest wadliwa – sprawia ona, że podatek ten będą płacić firmy, które nie stosują schematów agresywnej optymalizacji podatkowej, lecz osiągają niski dochód ze względu na specyfikę branży, w której funkcjonują lub z powodu wahań poziomu rentowności. ...»

 • Zmiany w programie „Rodzina 500+” coraz bliżej

  20.09.2021

  Powierzenie obsługi programu Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, składanie wniosków wyłącznie online oraz odejście od wypłat świadczenia w gotówce – to najważniejsze proponowane zmiany w programie „Rodzina 500+”. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy w tej sprawie. ...»

 • Dla kogo Prosta Spółka Akcyjna

  20.09.2021

  Prosta Spółka Akcyjna (PSA) jest szczególnie atrakcyjna dla młodych innowatorów, którzy dysponują unikalnym know-how i chcą otworzyć biznes, ale nie mają na to własnego majątku. ...»

 • Zmiany rozporządzeń w sprawie informacji TPR

  20.09.2021

  Na stronach RCL opublikowano projekty rozporządzeń zmieniających rozporządzenia TPR w zakresie podatku PIT i CIT. ...»



Tematy tygodnia

Jak w 2022 r. będziemy wystawiać faktury

2021-11-22

W 2022 r. podatnicy będą mieli wybór, jak fakturować swoją sprzedaż. Będą mogli pozostać przy dotychczasowym systemie fakturowania (faktury papierowe lub elektroniczne w dowolnym formacie) albo skorzystać z nowych zasad, czyli wystawiać ustrukturyzowane faktury za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (tzw. KSeF).

...»

Wszystkie tematy ...»