Sobota, 27.11.2021

Informator prawno-podatkowy

Wiadomości w IPP24

Wszystkie artykuły

 • Nowe zasady udzielania urlopu ojcowskiego

  16.02.2011

  Z dniem 1 stycznia 2011 r. weszła w życie ustawa wprowadzająca zmiany w Kodeksie pracy w zakresie prawa do urlopu ojcowskiego. Nowelizacja ma na celu ułatwienie korzystania z urlopu ojcowskiego pracownikom–ojcom adopcyjnym, pozbawionym tej możliwości m.in. z powodu długotrwałej procedury adopcyjnej. ...»

 • 1 stycznia 2012 r. likwidacja NIP dla większości osób fizycznych

  15.02.2011

  Rząd postanowił, że 1 stycznia 2012 r. zostanie zniesiony obowiązek posiadania NIP przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej i niepłacące podatku VAT - poinformowało we wtorek w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu. ...»

 • Ministerstwo Gospodarki chce zerowej stawki VAT na usługi w portach

  15.02.2011

  Resort gospodarki chce przywrócenia preferencyjnej, zerowej stawki podatku VAT na usługi realizowane w portach morskich. W opinii wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, obecna 23-proc. stawka obniża konkurencyjność polskich portów. ...»

 • MF: Rolnicy działów specjalnych powinni płacić podatek od dochodu

  15.02.2011

  Do działów specjalnych produkcji rolnej zalicza się m.in. uprawy pieczarek, pasieki, chów i hodowlę drobiu, hodowlę dżdżownic czy uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych. Producenci prowadzący taką działalność płacą podatek dochodowy na specjalnych zasadach. Ustala się go przy zastosowaniu określanych przez ministra finansów tzw. norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej. ...»

 • Koniec lokat "antybelkowych"

  15.02.2011

  Resort finansów zamierza rozwiązać problem lokat tzw. "antybelkowych", od których nie odprowadza się 19 proc. podatku. Resort finansów proponuje, by w przypadku zysków z odsetek zaokrąglać w górę do pełnych groszy, a nie do złotych. ...»

 • Fedak za dobrowolnym systemem emerytur kapitałowych

  14.02.2011

  Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak wystąpi z postulatem, by "ograniczyć funkcjonowanie towarzystw emerytalnych" - powiedziała w poniedziałek szefowa resortu pracy. Zaznaczyła, że swojego pomysłu nie konsultowała z innymi ministrami. ...»

 • Przerwa techniczna w działaniu e-sądu i elektronicznej księgi wieczystej

  14.02.2011

  Od dzisiaj (14 lutego) do 28 lutego 2011 r. potrwa przerwa techniczna w pracy systemu Elektronicznego Postępowania Upominawczego, czyli e-sądu. W czasie trwania przerwy technicznej możliwe będzie składanie wszelkich pism procesowych i środków zaskarżenia (skargi, zażalenia, sprzeciwy) – za wyjątkiem składania nowych pozwów (oraz paczek nowych pozwów). ...»

 • MF chce wyższych opłat za wydanie interpretacji podatkowej

  14.02.2011

  Resort finansów chce, by największe firmy więcej płaciły za wydanie interpretacji podatkowych. Na przykład banki, czy zakłady ubezpieczeń płaciłyby 1000 zł, zamiast 40 zł, jak obecnie. Taką zmianę przewidują założenia do nowelizacji ordynacji podatkowej. ...»

 • Portowcy chcą zerowej stawki VAT

  14.02.2011

  Przedstawiciele firm działających na terenie portów Szczecin-Świnoujście i związków zawodowych wystosowali w niedzielę na spotkaniu w Szczecinie apel do premiera z prośbą o utrzymanie zerowej stawki VAT na usługi portowe. ...»

 • 11 formularzy PIT w nowej wersji

  14.02.2011

  12 lutego 2011 r. weszło w życie nowe rozporządzenie ministra finansów w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. ...»



Tematy tygodnia

Jak w 2022 r. będziemy wystawiać faktury

2021-11-22

W 2022 r. podatnicy będą mieli wybór, jak fakturować swoją sprzedaż. Będą mogli pozostać przy dotychczasowym systemie fakturowania (faktury papierowe lub elektroniczne w dowolnym formacie) albo skorzystać z nowych zasad, czyli wystawiać ustrukturyzowane faktury za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (tzw. KSeF).

...»

Wszystkie tematy ...»